مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
فلسفه و تاریخچه روز پدر در ایران و جهان
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
روز پدر در همه ی جهان وجود دارد ولی تاریخ آن در کشورهای مختلف، متفاوت است. در این مطلب شما را با فلسفه این روز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روز پدر چیست ؟

روز پدر روزی است که برای پدران، برادران، عموها یا هر مرد مهم در زندگی جشن گرفته می‌شود. ما اغلب فداکاری ها و کمک های پدران را در زندگی خود فراموش می کنیم.

روز پدر به ما این فرصت را می‌دهد تا عشق، ستایش و قدردانی خود را به این افراد خاص نشان داده و ابراز کنیم. فلسفه روز پدر چیزی جز این نخواهد بود.

در روز پدر، به مردان شایسته زندگی خود نشان دهید که چه جایگاه ویژه ای در زندگی شما دارند و چه تاثیری بر شما دارند.

پیشینه روز پدر

می‌گویند در دوران کهن، انسان‌ها خورشید را پدر تمام جهان هستی می‌دانستند و به همین دلیل یک روز را برای ستایش این پدر در نظر گرفته بودند.

از آن زمان به بعد، کشورها و ادیان مختلف با توجه به تقویم و اعتقادات‌شان روزهایی را به عنوان روز پدر انتخاب کرده‌اند تا در آن روز از مقام پدر تقدیر کنند.

چرا روز پدر ؟

روز پدر در کشورهای مختلف در روزهای متفاوتی جشن گرفته می‌شود. مثلا در آلمان، روز پدر مصادف با عروج حضرت مسیح است یا در آمریکا از سال 1972 سومین یکشنبه ماه ژوئن (مصادف با 16 ژوئن) را به عنوان روز پدر مشخص کرده‌اند.

اسپانیایی‌ها و ایتالیایی‌ها روز یوسف مقدس را روز پدر می‌دانند و مردم استرالیا اولین یکشنبه سپتامبر را به عنوان روز پدر جشن می‌گیرند. وجه اشتراک تمام این تاریخ‌ها تقدیر و ستایش از مقام پدرهاست؛ کسانی که نقش‌شان را در زندگی‌مان نمی‌توانیم انکار کنیم.

از اولین قدم‌هایی که برداشتیم تا بزرگ‌ترین تصمیم‌هایی که گرفتیم، پدرها حتما جایی نقشی در زندگی ما داشته‌اند و همین موضوع کافیست تا قدردان آنها باشیم.

فلسفه روز پدر

تاریخ روز پدر در ایران

روز پدر یا روز مرد، برای ایرانی‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است. چرا که در شرایط معیشتی کنونی در کشور، پدر بودن به جنگ تن به تن رفتن با سختی‌هایی است که شاید هیچ مردی در جهان آن‌ها را درک نکند.

روز پدر برای قدردانی کردن از پدرهایی است که زیر فشار زندگی همچنان امید را به جان خانواده تزریق می‌کنند با اینکه خودشان فقط می‌دانند که چقدر مرد هستند!

روزی که هم اکنون در تقویم رسمی ایران ثبت شده است که با تولد امام علی (ع) مصادف می‌باشد، مربوط به بعد از انقلاب است. این در حالی است که پیش از انقلاب، روز ۲۴ اسفند؛ زادروز رضا شاه بر پایه گاه‌شمار ایرانی روز پدر نامیده می‌شد.

حال با توجه به تغییر این روز پس از انقلاب به روز ولادت امام علی (ع) هر ساله ۱۳ رجب به عنوان روز پدر جشن گرفته می‌شود.

علت نامگذاری روز پدر بر اساس سخن پیامبر (ص)

علت نامگذاری روز میلاد حضرت امیر مؤمنان (ع) به روز پدر، مستند روایی دارد و بر اساس یکی از احادیث حضرت محمد (ص) است.

امام علی علیه السلام در روز جمعه، سیزدهم ماه رجب، سی سال پس از عام الفیل، در شهر مکه و در کعبه به دنیا آمد. کسی پیش از آن حضرت و پس از ایشان در خانه کعبه متولد نشده است.

روز ولادت این حضرت در جمهوری اسلامی ایران به « روز پدر » نام گذاری شده است که البته این نام گذاری بی دلیل نبوده و مستند روایی نیز دارد.

رسول معظم اسلام حضرت محمد (ص) در روایتی خود و امام علی بن ابی طالب (ع) را پدران امت اسلام قلمداد کرد و فرمود: " أنا و علیٌّ أبوا هذه الاُمّة "، یعنی: من و علی پدران این امتیم. بدین جهت روز میلاد خجسته حضرت امیر مؤمنان (ع) به روز پدر نامیده شده است.

روز پدر چه روزی است

تاریخ روز پدر در کشورها و ملل مختلف

روز پدر نیز همانند روز مادر در ملل مختلف، در روزهای مختلفی برگزار می‌شود و در بسیاری از کشورها روز پدر، سومین یکشنبه ماه ژوئن در نظر گرفته می‌شود. در زیر تاریخ روز پدر در کشورهای مختلف را بررسی می‌کنیم.

آمریکا

در کشور آمریکا روز پدر در سومین یکشنبه ماه ژانویه جشن گرفته می‌شود که برای نخستین بار در ۱۹ ژانویه سال ۱۹۱۰ در اسوکین گرامی داشته شد.

کره

در کره، روز پدر و مادر در ۸ مه هر سال گرامی داشته می‌شود که روز تعطیلی نیز نیست.

ایتالیا

در ایتالیا، مطابق سنت‌های کاتولیک روم، روز پدر در ۱۹ مارس، روز یوسف مقدس گرامی داشته می‌شود. این روز یک تعطیلی عمومی نیست.

استرالیا

مردم در استرالیا، در اولین یکشنبه سپتامبر روز پدر را گرامی می‌دارند. هر ساله در ۳۲ شهرستان ایالت ویکتوریا برای بزرگداشت پدرها و نشان دادن اهمیت نقشی که آن‌ها در تربیت فرزندان دارند، جشنی برگزار می‌شود و به پدران برگزیده جایزه پدر سال داده می‌شود.

آلمان

تاریخ روز پدر در آلمان، روز عروج مسیح به آسمان در نظر گرفته شده‌است. یعنی چهل روز پس از عید پاک. این روز، یک تعطیلی رسمی است و در برخی مناطق آلمان به آن روز مرد نیز می‌گویند.

ژاپن

در ژاپن در سومین یکشنبه ژوئن روز پدر گرامی داشته می‌شود.

کانادا

روز پدر در کانادا در سومین یکشنبه ماه ژوئن گرامی داشته می‌شود، این روز یک تعطیلی عمومی نیست. معمولا افراد در این روز، روز خود را با پدر خانواده سپری می‌کنند، جشن کوچکی می‌گیرند و هدیه می‌دهند.

اسپانیا

روز پدر اسپانیا در روز جشن یوسف مقدس، در ۱۹ مارس گرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل هستند.

چطور روز پدر را جشن بگیریم ؟

روز پدر روزی است برای تقدیر از زحمات پدرها و توجه به آنها. شاید بد نباشد به پاس کمک‌های پدرتان، در این روز، در مورد یکی از کارهایی که او همیشه دلش می‌خواسته انجام دهد فکر کنید، با او در موردش صحبت کنید، و کمکش کنید کمی به این هدف نزدیک شود،

حتی اگر این نزدیک شدن فقط یک قدم کوچک باشد. به جز این کار، می‌توانید در این روز آلبوم قدیمی عکس‌ها را ورق بزنید و خاطرات مختلف را مرور کنید. خاطرات شیرینی که در سنین مختلف با پدرتان داشته‌اید. آن روزها را به یاد بیاورید و قدردان لحظات زندگی‌تان باشید.

روز جهانی پدر چه روزی است ؟

روز پدر یا در حالت کلی روز مرد در هر فرهنگی با ارزش است و از این رو روز جهانی مرد می‌تواند یک وجه اشتراک بین در بین تمام مردان جهان باشد که به عنوان یک ستون در کنار خانواده‌هایشان هستند و جهان را زیباتر می‌کنند.

روز بین‌المللی مردان، یک رویداد بین‌المللی سالانه است که مصادف با ۱۹ نوامبر می‌باشد. این روز در ۷ فوریه سال ۱۹۹۲ توسط توماس استر پایه‌گذاری شد.

پروژه منتسب به این روز، در روز یکشنبه ۸ فوریه ۱۹۹۱ میلادی به تصویب رسیده بود. در تاریخ شمسی این روز با ۲۸ آبان هر سال مصادف شده است.

در روز پدر این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • ببینید در کشورهای مختلف روز پدر به چه شکلی جشن گرفته می‌شود.
  • به خیریه‌ها یا کسانی که پدرشان‌شان در کنارشان نیستند کمک کنید یا با آنها وقت بگذرانید.
  • کتاب‌هایی را که نویسنده‌ها در مورد پدران‌شان نوشته‌اند پیدا کنید.
  • فکر کنید اگر پدرتان را به عنوان یک فرد غریبه در خیابان ملاقات کنید چه حسی نسبت به او خواهید داشت.
  • تمام کمک‌هایی را که پدرتان در زندگی به شما کرده و کارهایی را که برای‌تان انجام داده در ذهن‌تان مرور کنید.

بیشتر بخوانید:

تم روز مرد : 8 ایده لاکچری برای دکوراسیون جشن روز پدر

15 ایده خاص و شیک برای تزیین هدیه روز پدر

راهنمایی خرید هدیه روز پدر : ایده هایی برای هدیه روز پدراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است