مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
زودرنجی در دوران بارداری | یک عارضه روحی شایع در این دوران
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زودرنجی در دوره بارداری مسئله شایعی است که بیشتر خانم ها به ویژه در سه ماه نخست و پایان بارداری با آن روبرو می شوند. علت عمده این زودرنجی نیز تغییرات هورمونی می باشد. هورمون های استروژن و پروژسترون تاثیر فراوانی بر تعادل رفتاری خانم ها دارد.

دلیل زودرنجی در دوران بارداری چیست؟

زود رنجی بارداری ، یکی از عوارضی است که خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی بدنشان تجربه می کنند و باعث می شود که خیلی زود ناراحت شده و شروع به گریه نمایند.
تغییرات شدید هورمونی و جسمی در بارداری منجر به تغییرات زیادی در بدن و روحیه زنان باردار می شود یکی از عوارضی که اغلب زنان باردار تجربه میکنند زودرنجی در بارداری به خصوص سه ماهه اول و سه ماهه اخر است.
علت اصلی زودرنجی بارداری تغییرات هورمونی است.
تعادل هورمون های استروژن و پروژسترون تاثیر زیادی بر روحیه زنان دارد. به هم خوردن تعادل این هورمون ها به خصوص کاهش استروژن باعث می شود زنان صبر خود را از دست داده و پرخاشگر شوند یا این که با غم اندوه شدید روبرو شوند که باعث می شود خیلی سریع گریه شان بگیرد.
بی توجهی شوهر ، کاهش نوازش و در آغوش گرفتن ، تغییرات فیزیکی و تهوع بارداری ، استرس و خستگی و سایر مشکلات جسمی در دوران بارداری باعث می شود سطح تحریک پذیری مادر باردار بالا رفته و آستانه تحملش کاهش پیدا کند.

تاثیر زودرنجی بارداری بر جنین

از 4 ماهگی به بعد جنین میتواند اتفاقات بیرون از رحم مادر را حس کندو صداهای بیرون رحم را بشنود بنابراین میتواند زودرنجی ،خشم یا عصبانیت و استرس شما را درک کند . تمام این حالت های روحی میتواند بر روحیه نوزادتان تاثیر بگذارد و کودکتان را در آینده پرخاشگر و استرسی کند.
از سویی دیگر مادران پرخاشگر و عصبی معمولا با مشکل کم خوابی و گریه و بیقراری بیشتر نوزادشان در ماههای اول تولد روبرو خواهند شد.

زودرنجی در دوران بارداری

ارتباط زودرنجی بارداری و جنسیت جنین

تغییرات هورمونی هنگام بارداری جنین دختر با جنین پسر متفاوت است در نتیجه میتواند باعث تغییراتی در روحیه مادر شود.
مطالعات کوچکی که در زمینه ارتباط جنسیت جنین با زودرنجی و پرخاشگری مادر انجام شده است نشان می دهد که تحریک پذیری مادرانی که جنین پسر دارند بیشتر است.

راههای کاهش زودرنجی بارداری

با وجودی که زودرنجی و پرخاشگری جزو عوارض طبیعی زایمان است ولی می توانید با کمک ترفندهای زیر تا حدودی تغییرات خلقی تان را کنترل کنید.

کنترل تغذیه : مصرف مواد غذایی حاوی سروتونین ، استفاده ازمواد غذایی تازه و متنوع که سطح انرژی بدن را بالا نگه دارد، افزایش میزان مصرف میوه و سبزیجات و پروتئین و کاهش مصرف قند و کربوهیدرات های ساده ، استفاده ازمکمل های توصیه شده توسط پزشک .

  • پیاده روی یا ورزش کردن روزانه
  • خواب کافی
  • مدیتیشن
  • قرار گرفتن در محیط های شاد و دوستانه
  • گوش دادن به موسیقی شاد
  • دیدن فیلم های مثبت
  • اجتناب از خواندن اخبار ناگوار و گوش دادن به حوادث استرس زا
  • صحبت کردن با جنین
  • پوشیدن لباس های شاد
  • صحبت کردن با اعضای خانواده با لحن آرام و محبت آمیز

درمان زودرنجی در حاملگی

نقش شوهر برای کاهش زودرنجی

معمولا در آغوش گرفتن و نوازش می تواند تا حدود بسیار زیادی باعث بهبود حالت روحی زنان در هر زمانی شود. بنابراین سعی کنید هر شب قبل از خواب زمانی را در آغوش هم بگذرانید تا از نظر روحی برای روز بعد همسرتان را شارژ کنید و به طور شگفت انگیزی شاهد کاهش زودرنجی همسرتان باشید.
با صحبت های امیدبخش و دلگرم کننده استرس های بارداری همسرتان را کاهش دهید تا افکار منفی اش جای خود را به افکار مثبت بدهد. مهم ترین وظیفه شوهر در دوران بارداری درک کردن همدلی کردن است.
از گفتن جملات منفی که احساسات همسرتان را تحریک می کند اجتناب کنید.
اگر همسرتان پرخاشگر شده یا در حال گریه کردن است با محبت کلامی و فیزیکی ، آرامش کنید.
در کارهای روزانه و شخصی که به دلیل سنگین شدن ، برایش سخت شده اند ، او را یاری نمایید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است