دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
6 کلیسای چوبی در نروژ با زیبایی خیره کننده !
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در این بخش قصد داریم به معرفی قدیمی ترین کلیساهای نروژ با عنوان کلیسای چوبی بپردازیم. اگر علاقه مند به آشنایی با بناها و معماری های قدیمی هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با باشکوه ترین جاذبه ی گردشگری نروژ آشنا شوید.

آشنایی با کلیساهای قدیمی نروژ، بناهای قدیمی باشکوه !

ساختمان ها و بناهای قدیمی با سبک معماری و نوع مصالح به کار رفته در آن ها یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری هر منطقه هستند که می توانند گردشگران علاقه مند را به خود جذب کنند. یکی از این بناهای جالب توجه و جذاب، کلیساها هستند.
کلیساهای قدیمی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی نروژ هستند.
کلیساهایی که در سال های دور و با سبک و سیاق همان سال ها ساخته شده اند.

 کلیساهای قدیمی نروژ

در دوران قرون وسطی، سبکی از معماری با چوب در بخش شمال غربی اروپا رواج پیدا کرد. با استفاده از این سبک، نوعی از کلیساهای نروژ ساخته شدند که به آن ها کلیساهای چوبی گفته می شود. این کلیساها با طراحی های خاص و منحصر به فردی که دارند، یکی از جاذبه های اصلی گردشگری نروژ به شمار می آیند. زیبایی های شگفت انگیز این کلیساها توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند. قرن های 12 و 13 اولین دوران رونق ساخت و ساز در نروژ بود.

کلیساهای چوبی در نروژ

در این دوران تعداد 1300 تا 2000 کلیسا ساخته شد. در ساخت این بناها زیبایی ها و نکات قابل توجهی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به بکارگیری سنگ های بزرگ در زیر اسکلت چوبی ساختمان اشاره کرد. معماران با انجام این کار از پوسیدگی چوب در گودال های زمین و در تماس با آب جلوگیری می کردند.

همان طور که دیده می شود، با استفاده از این روش این کلیساها پس از این همه سال هنوز هم پابرجا باقی مانده اند. تعدادی از این کلیساهای نروژ دارای سقف هایی با فریم های مثلثی متعدد هستند و این مثلث ها به تدریج کوچک تر می شوند. برخی دیگر دارای سردرهای کنده کاری شده ای هستند که در ساخت آن ها از چوب های مرغوب استفاده شده است. دیوارهای نقاشی شده با نقوش مسیحی و غیر مسیحی از دیگر ویژگی های این بناها می باشند. امروزه تعداد 20 تا 30 عدد از این کلیساها باقی مانده است که در ادامه با چند تا از آن ها آشنا خواهید شد.

  • 1 . کلیسای چوبی برگند

کلیسای برگند (Borgund) مشهورترین کلیسای نروژ از نوع چوبی است که در شهر لاردال و در روستای برگند واقع شده است.این کلیسای معروف در سال های 1180 و 1250 میلادی ساخته شد و اکنون به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد.

تصاویر کلیساهای چوبی در نروژ

  • 2. کلیسای چوبی اورنس

کلیسای اورنس (Urnes)، قدیمی ترین کلیسای نروژ محسوب می شود که در سال 1130 ساخته شده است. این کلیسا در بخش وسترافیون شهر سون اوفیودون و در منطقه ی اورنس واقع شده است. از ویژگی های خاص این کلیسا می توان به کنده کاری های ریز آن که ترکیبی از عناصر سنتی وایکینگ هاست، اشاره کرد. همچنین این کلیسا دارای اشیای تاریخی است که مربوط به آیین نیایش کلیسا در قرون وسطی می باشد.

  • 3. کلیسای چوبی هدال

بزرگ ترین کلیسای چوبی نروژ، کلیسای هدال (Heddal) نام دارد. این کلیسا در اوایل قرن 13 در دهکده هدال واقع در شهر نوتودن ساخته شد. طبق یک افسانه قدیمی، 5 کشاورز در 3 روز این بنا را ساختند. کلیسای هدال در سال های 1849 تا 1851 بازسازی شد و اکنون یکی از کلیساهایی است که زوج های علاقه مند، مراسم ازدواج خود را در آن برگزار می کنند و بنابراین تبدیل به یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی نروژ شده است.

  • 4. کلیسای چوبی هوپر استاد

یکی دیگر از قدیمی ترین کلیساهای نروژ که در روستای ویکوری منطقه سون اوفیودون قرار گرفته است، کلیسای هوپراستاد (Hooperstad) می باشد. گفته می شود که این کلیسا حدود سال 1130 ساخته شده است، اما برخی ساخت آن را یک قرن قبل تر نیز پیش بینی می کنند.

کلیسای چوبی گل

  • 5. کلیسای چوبی گل

کلیسای چوبی گل (Gol) که از معروف ترین جاذبه های گردشگری نروژ است، ابتدا در منطقه ی گل در هولینگدال ساخته شده بود. در سال 1880، مردم این منطقه تصمیم داشتند که کلیسای گل را تخریب کنند و کلیسای جدیدی در همان مکان بسازند. از این رو سازمان حفظ آثار باستانی نروژ، این کلیسا را به اسلو انتقال داد. کلیسای گل اکنون در موزه ی تاریخ فرهنگ نروژ در بیگدی اسلو قرار دارد.

  • 6. کلیسای چوبی لم

از دیگر جاهای دیدنی نروژ، کلیسای چوبی لم است. این کلیسای چوبی در نیمه ی دوم قرن 12 در منطقه لم گودبرانسدال در نروژ ساخته شده است و جزو قدیمی ترین کلیساهای این منطقه محسوب می گردد.

کلیساهای گردشگری نروژ

کلیسای لم دارای یک شبستان سه جزیی است که از ستون های ساده داخل آن برای نگه داشتن قسمت برجسته سقف شبستان استفاده می شود. یکی از ویژگی های جالب این کلیسا، باقی ماندن تاج اژدهای مربوط به قرون وسطی بر روی آن است. تعداد کمی از کلیساها هستند که این نشان هنوز در آن ها باقی مانده باشد.

منبع : همگردیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits