مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی
دانستن نکات لازم و ضروری برای کارشناسی حرفه ای و تخصصی خودرو
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
خرید یک خودروی صفر، معمولا کار سخت و خاصی نیست، کافی است با توجه به بودجه و برند مورد علاقه، مدلی را انتخاب کرده و از نمایندگی خریداری کنید. اما چالش زمانی است که صحبت از خرید خودروی کارکرده به میان می‌آید.

نکات کارشناسی خودرو که باید بدانید

به گزارش دلگرم : خرید یک خودروی صفر، معمولا کار سخت و خاصی نیست، کافی است با توجه به بودجه و برند مورد علاقه، مدلی را انتخاب کرده و از نمایندگی خریداری کنید. اما چالش زمانی است که صحبت از خرید خودروی کارکرده به میان می‌آید. در این زمان اگر اطلاعات و دانش کافی در مورد خودرو و مسائل مربوط به آن نداشته باشید، ممکن است در دام دلالان و کلاهبردارانی بیفتید، که یک خودروی چپی را به جای یک کارکرده سالم به شما تقدیم می‌کنند!

این روزها پیشرفت تکنولوژی، در تعمیر خودروها هم خودش را نشان داده و پیدا کردن ردی از آثار رنگ شدگی و یا صافکاری و تعمیر بر بدنه یک خودرو، فقط از عهده یک کارشناس خبره برمی‌آید. حالا چند سالی است که شرکت‌های کارشناسی خودرو، برای این منظور وارد عمل شده‌اند و کار خریدار ناآشنا به مسائل خودرو را راحت کرده‌اند. اینکه کارشناس خودرو چه مواردی را مورد توجه قرار می‌دهد، نکته‌ای است که بسیاری از افراد از آن بی اطلاع هستند.

انتخاب منطقی در دنیای شلوغ این روزها

هنگام خرید یک خودروی کارکرده، برای اطمینان از سلامت آن باید به چندین تعمیرگاه و صافکاری مراجعه کرد تا گواهی سلامت خودرو را دریافت کرد. اما واقعیت این است که در دنیای شلوغ امروز، رفتن از این سو به آن سوی شهر به خصوص در کلان شهرها، کاری سخت، زمان‌بر و خسته کننده است. شما با یک تماس از کارشناس درخواست می‌کنید که به محل مورد نظر شما بیاید. به همین راحتی. به این ترتیب در وقت و هزینه شما صرفه جویی خواهد شد.

اعتماد، حلقه مفقود شده این روزهای بازار خودرو

پیش از این افراد به یکدیگر پیشنهاد می‌داند که از یک آشنا خودرو بخرند تا خیالشان از بابت مشکلات احتمالی راحت باشد. اما واقعیت این است که خیلی وقت‌ها همان آشنای مورد نظر، نه تنها متوجه نقص فنی خاص خودروی خود نیست، بلکه شاید خودش هم خودرو را از کسی خریده که واقعیت داستان خودرو را به او نگفته باشد! در این موارد، کمک گرفتن از یک کارشناس، برای طرفین معامله کاری منطقی است. چون کارشناس یک فرد کاملا بی طرف است و نفعی از هیچ کدام از افراد نمی‌برد.

کارشناسی خودرو چیست؟

کارشناس ماشین چه مواردی را بررسی می‌کند؟

کارشناس خودرو، تمامی بخش‌های یک خودرو را هم در بخش بدنه به لحاظ امکان رنگ شدگی و یا صافکاری، و هم در بخش فنی و هم به لحاظ موارد حقوقی و اسناد خودرو، بررسی کرده و خودرو را قیمت گذاری می‌کنند. نکات کارشناسی خودرو که مورد بررسی قرار می‌گیرند، بالغ بر ۴۳۵ مورد است که بسیاری از این موارد شاید حتی به ذهن خریدار و یا فروشنده خطور نکرده باشد.

نکات مهمی که باید حتما بدانید

کارشناسان باتجربه و ماهر هستند، اما بررسی برخی از موارد مانند تعیین کارکرد واقعی خودرو حتی با استفاده از دستگاهی مانند دیاگ هم میسر نیست. به‌عبارت دقیق‌تر، امکان دارد که کسی کیلومتر خودروی خود را دست‌کاری کند و این موضوع حتی به‌کمک ابزارها هم قابل‌تشخیص نباشد.

علاوه بر این؛ رنگ شدگی یا تعویض سپرها، جلو پنجره، آینه بغل، چراغ‌ها، سینی زیر رادیاتور و رکاب‌ها تاثیری در قیمت خودرو ندارد. پس در صورتی که آسیبی در این بخش‌ها از سوی کارشناس اعلام نشود، دلیلی بر وجود نقص در کارشناسی نیست. کارشناسی قیمت خودرو توسط کارشناسان صرفا به منظور مشاوره است و مسئولیتی در رابطه با قیمت نهایی معامله یا صورت‌نگرفتن معامله متوجه نخواهد بود.

روش‌ها و ابزارهای تشخیص رنگ خودرو

برای تشخیص رنگ خودرو چند روش وجود دارد:

۱. نحوه تشخیص رنگ خودرو با چشم

یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های تشخیص رنگ خودرو، روش چشمی است. در این روش باید به چشمتان اعتماد کنید و به‌دنبال نشانه‌های رنگ شدن خودرو باشید. این کار تا حدودی دشوار است، مخصوصا اگر یک صافکار و نقاش ماهر روی آن کار کرده باشند. بااین‌حال احتمال دارد با کمی دقت متوجه رنگ شدگی ماشین شوید:

تفاوت رنگ

با دقت به خودرو مخصوصا بخش‌هایی از آن که بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی هستند از جمله درها، سپرها، صندوق عقب و گلگیرها، نگاه کنید. آیا نشانه‌هایی از تفاوت رنگ می‌بینید؟ رنگ ارجینال کارخانه از ترکیب رنگ‌ها با کدهای مختلف به دست می‌آید که درست کردن همان رنگ بدون داشتن کدها برای حرفه‌ای‌ترین تعمیرکارها هم دشوار است. بنابراین با کمی دقت می‌توان تفاوت رنگ را از رنگ کارخانه تشخیص داد.

اگر خودرو را از نمایشگاه می‌خرید، نورهای درخشان آنجا کار تشخیص رنگ را دشوار می‌کند. بنابراین از فروشنده بخواهید خودرو را در زیر نور طبیعی روز (و نه در آفتاب شدید) به شما نشان دهد.

عکس گرفتن

اما گاهی به راحتی نمی‌توان متوجه تفاوت رنگ شد، مخصوصا اگر کل یک قطعه مثلا کل یک در یا سپر را رنگ کرده باشند. در این حالت از فاصله دورتری روی ماشین تمرکز کنید. چند متر از ماشین فاصله بگیرید و خوب به آن نگاه کنید. آیا رنگ سپر، در یا قطعات دیگر آن تیره‌تر یا روشن‌تر از اطرافش به نظر می‌رسد؟

با دوربین باکیفیت از بخش‌های مختلف خودرو عکس بگیرید. البته نباید برای عکس گرفتن زیاد به ماشین نزدیک باشید زیرا تفاوت رنگ را مشخص نخواهد کرد. همان دو سه متری ماشین بایستید خوب است.بعد از اینکه به عکس دقت کنید، ناهماهنگی رنگ یک قسمت با سایر قسمت‌های بدنه قابل‌مشاهده خواهد بود.

پاشیدگی رنگ در جاهایی که نباید باشد

کاپوت را بالا بزنید و در صندوق عقب و تمام درهای خودرو را باز کنید و لبه‌های آن را بررسی کنید. ازآنجاکه در کارخانه اتاق خودرو را به طور یکپارچه و کامل (البته بدون وجود اجزای داخلی) رنگ می‌کنند، روی لبه‌ها و درزگیرهای داخلی خودرو نباید رنگی وجود داشته باشد. رنگ‌کردن ماشین تکمیل‌شده دشوار است و رنگ روی لبه‌های داخلی و درزگیرها می‌پاشد.

همچنین ممکن است نقاش از نوارهای فومی استفاده کند که در این صورت پس از برداشتن نوار، رد آن روی خودرو باقی می‌ماند. بنابراین اگر رد نوار فومی یا رنگ پاشیدگی در جاهای غیرعادی را دیدید، بدانید خودرو را رنگ کرده‌اند.

اصطلاح پوست پرتقالی

گاهی ممکن است نقاش بدون مهارت و دقت کافی خودرو را رنگ بزند و گردوغبار یا اشیای ریز به بدنه چسبیده باشند. شاید هم پس از رنگ‌کردن در هنگام خشک‌شدن رنگ چیزهایی به آن بچسبند. در این صورت ظاهر رنگ نقطه‌نقطه یا به اصطلاح پوست پرتقالی می‌شود. این هم نشانه‌ای دیگر است که می‌گوید خودرو رنگ شده است.

پریدگی یا پوسته شدن رنگ

رنگ کارخانه به سادگی پوسته نمی‌شود و پریدگی پیدا نمی‌کند. اگر در جاهایی تکه‌ای از رنگ کنده شده است، آن رنگ فابریک کارخانه نیست.

حتماً بخوانید:
چگونه آفتاب سوختگی رنگ خودرو را از بین ببریم؟

چگونه آفتاب سوختگی رنگ خودرو را از بین ببریم؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای مالکین خودرو به وجود بیاید، از بین رفتن شفافیت و آفتاب سوختگی رنگ خودرو است.

انعکاس تصاویر

با زاویه و به‌صورت مایل، به انعکاس تصاویر در بدنه خودرو نگاه کنید. آیا در برخی از قسمت‌ها تصویر موج‌دار و غیر شفاف است؟ اگر بله، این به معنای آن است که خودرو رنگ شده است.

اثر سنباده

به‌دنبال رد صافکاری یا سنباده در قسمت‌های مختلف مخصوصا در لبه‌ها از جمله لبه گلگیرها بگردید. این خطوط هاشور مانند هستند و نشان می‌دهند که خودرو رنگ شده است.

کارشناسی خودرو دست اول و دوم و بررسی علت آن

۲. نحوه تشخیص رنگ خودرو با دست کشیدن روی بدنه

این کار هم مانند روش چشمی به کارشناس خبره نیاز دارد. بااین‌حال اگر می‌خواهید خودتان امتحان کنید، به این شیوه عمل کنید:

روی بدنه خودرو دست بکشید و با نوک انگشتان آن را لمس کنید. آیا برآمدگی یا ناهمواری احساس می‌کنید؟ آیا حس می‌کنید بعضی جاها صافی کمتری دارد یا زبرتر است؟

کیفیت و بافت رنگ را حس کنید. اگر صافکار سنباده‌کاری کرده باشد این حس زبری بافت به انگشتان شما منتقل می‌شود. اگر رنگ خودرو ارجینال کارخانه باشد، بافت آن کاملا صاف، نرم و یکنواخت خواهد بود.

حالت پوست پرتقالی ماشین را با دست هم می‌توانید تشخیص دهید. در این حالت حس خواهید کرد که دستتان درست مانند پوست پرتقال، سطحی ناصاف و متخلخل را دارد لمس می‌کند.

۳. نحوه تشخیص رنگ با آهنربا

یک آهنربای ضعیف بردارید. اگر بدنه خودروی شما از آهن و فولاد است با قراردادن آهنربا روی بخش‌های مختلف سطح آن، می‌توانید متوجه ضخامت رنگ شوید. جاهایی که ضخامت رنگ زیاد است آهنربا را جذب نمی‌کند یا اینکه قدرت جذب آن نسبت به نقاطی که رنگ فابریک دارد کمتر است. اگر این طور است خودرو رنگ شده است.

۴. تشخیص رنگ ماشین با استفاده از ابزارهای کارشناسی

اما شاید گاهی اوقات تشخیص رنگ خودرو بدون ابزارهای لازم برای کارشناس خبره هم به سادگی امکان‌پذیر نباشد. به‌همین‌دلیل برای این کار از دستگاه پیشرفته تشخیص رنگ دیجیتال استفاده می‌کنند که با توجه به ضخامت رنگ خودرو، به راحتی و با قطعیت اعلام می‌کند که خودرو رنگ شده است یا نه.

وقتی یک لایه رنگ روی لایه رنگ اصلی اضافه می‌شود، مسلما در آن نقطه ضخامت رنگ بیشتر می‌شود. بنابراین تفاوت ضخامت رنگ در بعضی نقاط می‌تواند نشان دهد که خودرو رنگ شده است. اگر هم کل خودرو مجددا رنگ شده باشد، باز هم ضخامت لایه رنگ که از حدود ۴.۷ بالاتر برود، نشان‌دهنده این است که لایه رنگ دیگری روی رنگ فابریک خودرو آمده است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است