مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
انسان‌های پوشالی و بی سر، در رقابتی بی پایان برای به دست آوردن یک «سَر»!
2
آقای Choe U-Ram این اثر هنری رباتیک را با نام «میز گرد» اخیراً در موزه هنرهای معاصر سئول به نمایش گذاشته.

انسان‌هایی از جنس پوشال و بی سر، که در رقابتی بی پایان برای به دست آوردن یک «سَر» که روی میز می‌چرخد، تلاش می‌کنند و کلاغ‌هایی که از بالا نظاره‌گر این تلاش بی‌پایان‌اند.آقای رام گفته : هر انسان پوشالی که زیر بار میز بزرگ (جامعه) خم شده، می‌نشیند تا سر را بدست آورد و به محض رسیدن سر، برمی‌خیزد تا سر را از آن خود کند، غافل از اینکه در این رقابت، هرگز به آن نخواهد رسید.او این اثر را نماد جامعه انسانی امروزی می‌داند که زیر بار فشارها خم شده و بی‌پایان در رقابت است در حالیکه عده‌ای در آسمان بی دغدغه می‌چرخند و نظاره‌گر‌اند

اثر هنری رباتیک/انسان پوشالی

امروز به کجا می رویم؟ آیا زندگی ما در جهت درست پیش می رود؟ اینها سوالاتی هستند که ما به ندرت به صورت روزانه از خود می پرسیم، زیرا ما مشغول زندگی روزمره هستیم. در زمان همه‌گیری و آشفتگی سیاسی در داخل و خارج، این پرسش‌ها ارزش دارد که از خود بپرسیم. هنرمند کره ای Choe U-ram مجسمه های مکانیکی خود را در موزه ملی هنر مدرن و معاصر کره رونمایی کرد و این سوالات اساسی را برای بینندگان مطرح کرد. نمایشگاه انفرادی با عنوان "کشتی کوچک" نشان می دهد که کشتی - یک کشتی به عنوان جامعه ای از مردم - به سمت کجا در حال حرکت است.

اثر هنری رباتیک/انسان پوشالی

اثر جنبشی "میز گرد" جامعه امروز را به تصویر می کشد. میز با عرض 4.5 متر توسط ارقام پوشیده از نی پشتیبانی می شود. فیگورهای خمیده - که در واقع بدون سر هستند، اگر به آنها دقت شود - در اطراف لبه قرار گرفته اند، میز را بالا و پایین می کنند، گویی که برای گرفتن سر گرد قرار گرفته در بالای میز تلاش می کنند.سر از چنگ آنها فرار می کند و حتی کسانی که سر را نمی خواهند نمی توانند از رقابت فرار کنند زیرا همه چهره ها بی وقفه در حال حرکت هستند. در همین حال، سه پرنده سیاه رنگ با آرامش از سقف می چرخند و به چهره های خیره می شوند که گویی در انتظار بیرون آمدن بازنده ای از نبرد هستند.

اثر هنری رباتیک/انسان پوشالی

حرکت فیگورهای گاهی تقریباً رقت انگیز است و این سؤال را مطرح می کند که "مبارزه اصلاً برای چیست؟" در یک اتاق تاریک، می‌توان «کشتی کوچک» را دید، یک کشتی بزرگ با قاب‌های سیاه و سفید. بازوهایی که بدنه کشتی را تشکیل می دهند به آرامی به سمت پایین جمع می شوند و تا حداکثر عرض 7.2 متر به سمت بیرون کشیده می شوند. با موسیقی تنش، بازوها شروع به حرکت می کنند و "فانوس دریایی" 5.5 متری در وسط کشتی که نمادی از نظارت و کنترل است، کل فضای نمایشگاه را روشن می کند. در نزدیکی کشتی، فرشته ای ساخته شده از فولاد ضد زنگ، رزین و طلا از سقف آویزان شده و بال ها و بدنش از شدت خستگی آویزان شده است. بینندگان ممکن است فضا را ترک کنند و از خود بپرسند "هدف از سفر چیست؟"
این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است