مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
11 کاربرد اساسی نخ دندان در خانه داری
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نخ دندان ها اغلب برای بهداشت دندان ها استفاده می شوند اما آیا می دانستید نخ دندان کاربردهای بسیار جالب و متفاوت دیگری هم غیر از تمیز کردن دندان دارد؟

کاربردهای جالب نخ دندان در خانه داری

امروزه با پیشرفت در زمینه بهداشت و سلامت همه افراد می دانند چه عملکردی برای حفظ سلامت خود باید داشته باشند. یکی از موارد مهم در این بین حساسیت بالای بهداشت دهان و دندان است به همین دلیل توصیه می شود حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید، تا پلاک ها و غذای مانده بین دندان ها که ممکن است مسواک شما به آن نرسد را پاک کنید اما نخ دندان کاربردهای دیگری دارد.

کاربردهای جالب نخ دندان در خانه داری

ترفندهای جالب و کاربردهای متفاوت استفاده از نخ دندان

تعمیر لباس ها و پارچه ها:

جنس نخ دندان به گونه ای است که هنگام تمیز کردن دندان ها براحتی پاره نشود به همین دلیل می توانید از آن به جای نخ معمولی برای تعمیرات اضطراری لباس ها، مانند دوختن دکمه یا سایر پارچه ها مانند کیف های برزنتی و...استفاده کنید.

تمیز کردن صفحه کلید:

نخ دندان بسیار محکم و برای تمیز کردن دندان ها طراحی شده است، پس چرا آن را برای تمیز کردن چیز های دیگر امتحان نمی کنید؟ نخ دندان را به دور انگشتان خود بپیچید و گرد و غبار و کثیفی صفحه کلید لپ تاپ و یا کامپیوترتان را با دقت پاک کنید.

کاربردهای جالب نخ دندان در خانه داری

جایگزین بند کفش:

ممکن است ظاهر کفشی که بند آن نخ دندان است را دوست نداشته باشید، اما اگر بند پاره شده باشد، تا زمانی که بتوانید جایگزین محکم و منطبق پیدا کنید نخ دندان مورد مناسبی است.

طراحی ناخن:

از نخ دندان می توان برای طراحی ناخن استفاده کرد. لاک روشن به ناخن ها بزنید و سپس نخ دندان را به لاک تیره آغشته و روی ناخن فشار دهید تا راه راه شود.

کاربردهای جالب نخ دندان در خانه داری

تعمیر عینک و جواهرات:

اگر یکی از پیچ های کوچک عینک بیفتد یا گردنبند یا دستبند بشکند، نخ دندان می تواند آنها را کنار هم نگه دارد تا زمانی که بتوانید تعمیرات اساسی را انجام دهید.

آویزان کردن لباس ها:

اگر آویز یا طناب برای خشک کردن لباس ها ندارید براحتی با بستن یک رشته نخ دندان بین دو جسم محکم می توانید یک طناب لباس ببندید، این نخ اگر از جنس مرغوب و باکیفیت باشد به اندازه کافی محکم است تا لباسهای خیس را نگهدارد.

جایگزین نخ مناسب آشپزی:

از نخ دندان بدون موم می توان به جای نخ مناسب آشپزی در آشپزخانه برای دوختن شکم مرغ و ماهی و گوشت استفاده کرد.

نخ دندان

آویزان کردن عکس ها:

برخی افراد زمانی که می خواهند قاب عکسی را آویزان کنند بجای استفاده از سیم که احتمال خراشیدن رنگ دیوار را دارد از نخ دندان استفاده می کنند.

کمکی به گیاهان رونده:

نخ دندان های مومی ضد آب هستند و همین امر آنها را برای استفاده در فضای باز مناسب می کند. می توانید برای انگور، گوجه فرنگی و سایر گیاهان نخ را بین پایه های چوبی ببندید.

برش دادن غذاهای نرم:

آیا به دنبال راهی برای برش دادن کیک ها و رولت ها بدون خرد شدن آنها هستید؟ سعی کنید برای برش تمیزتر به جای چاقو از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان همچنین می تواند غذاهای نرم دیگر مانند پنیر و تخم مرغ آب پز شده را برش دهد، پوست ماهی را از بین ببرد و مواد تازه پخته شده را از ورق های پخت جدا کند.

نخ دندان

رفع صدای جیر جیر تخته ها:

تغییرات فصلی دما و رطوبت باعث انبساط و انقباض چوب شده و در نتیجه صداهای آزار دهنده ایجاد می کند. برای رفع سریع این مشکل بخشی از نخ دندان را به چسب چوب آغشته کنید، سپس آن را به آرامی در شکاف ها بین تخته های جیر جیر قرار دهید و پس از خشک شدن چسب، انتهای نخ را قطع کنید.

حتماً بخوانید:
زمان مناسب برای استفاده از نخ دندان و نحوه صحیح نخ دندان کشیدن

زمان مناسب برای استفاده از نخ دندان و نحوه صحیح نخ دندان کشیدن

چطور از نخ دندان استفاده کنیم؟بهترین زمان استفاده از نخ دندان مراقبت از دندان و لثه نه تنها موجب افزایش طول عمر میشود بلکه بیماری های قلبی، سکته…

موارد دیگر استفاده از نخ دندان:

از نخ دندان بدون موم و یک سوزن استریل می توان برای بخیه زدن زخم تا زمان مراجعه به اورژانس استفاده کرد.
برای دوختن تور ماهیگیری نخ دندان را مورد مناسبی است.
از نخ دندان موم دار برای آتش زدن استفاده می کنند.
و آشناترین کاربرد نخ دندان؛ برای جلوگیری از بیماری لثه و بوی بد دهان، هر روزنخ دندان بکشید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است