دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
دکوراسیون سنتی منزل و به کار بردن وسایل قدیمی - خلاقیت در خانه
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
شما می‌توانید با کمک دکوراسیون سنتی ضمن حفظ سنت و فرهنگ، صفا و صمیمیت گذشته را در زندگی روزمره‎ی خود وارد کنید. ما در این مطلب قصد داریم که تعدادی از لوازمی که به نوعی نماد دکوراسیون سنتی هستند را به شما معرفی کنیم.

استفاده از وسایل سنتی منزل در دکوراسیون!

وسایل سنتی منزل، یکی از شاخص های مهم در طراحی سنتی در دکوراسیون سنتی ایرانی می باشد. در طراحی سنتی منازل ایرانی مورد اولی که مهم و کاربردی است، استفاده از نقش ها و طرح های منظم در ساختار خانه است. یکی از مواردی که بسیار در طراحی نوستالژیک منزل قابل روئیت و مشاهده است، طرح و دکوراسیون مشخص و خاص است که این طرح ها از گچ‌بری ها و آینه کاری‌ها در سقف و دیوار‌های منازل به کار گرفته شده اند.
این سبک آینه کاری ها و گچ‌بری‌ها با الگو برداری از اشکال هندسی منظم ساخته و طراحی شده‌اند که بسیار جذابیت و سبک خاصی را به معماری و طراحی سنتی بخشیده اند.

از کدام وسایل سنتی منطل می شود در دکوراسیون خانه استفاده کرد؟

کرسی

کرسی

یکی از تجربه‌های بسیار لذت بخش در بسیاری خانه‌های قدیمی یا سنتی داشتن کرسی است. در زمان‌های گذشته کرسی یکی از وسایل مهم و پرکاربرد در بسیاری از خانه‌ها بوده است که امروزه نیز در بسیاری از خانه های با طرح‌های سنتی و یا در خانه مادربزرگ‌ها همچنان بساط کرسی بر پا است. می توان از این وسیله زیبا و لذت بخش در دکوراسیون های سنتی منازل استفاده کرد.

تخت های سنتی

تخت های سنتی

یکی از وسایل سنتی منزل که بسیار می تواند فضای خانه ها را سنتی جلوه دهد، تخت های سنتی هستند. برای داشتن فضایی سنتی در خانه می توان از ست کامل و یا نیم ست سنتی این تخت های سنتی برا نشیمن گاه اعضای خانواده و همچنین مهمان ها در دکوراسیون منزل استفاده کرد.

سماور زغالی

سماور زغالی

چای و بساط سماور جایگاه بسیار ویژه ای در خانه های امروزی و همچنین گذشته داشته است، بنابراین سماور نیز دارای جایگاه مهمی است. استفاده از سماور ذغالی در دکوراسیون های سنتی منزل می تواند فضای بسیار گرم و صمیمی را فراهم کند.

فرش چهل تکه

فرش چهل تکه

یکی دیگر از آثار سنتی برای برای زیبا سازی دکوراسیون سنتی منزل، پهن کردن فرش چهل تیکه در اتاق است. استفاده از فرش‌های چهل تیکه در نمای داخلی خانه بسیار تاثیر گذار و دیدنی هستند.

ساز ایرانی

ساز ایرانی

یکی از مهم ترین عناصر در طراحی دکوراسیون سنتی خانه، استفاده از سازهای ایرانی به عنوان نماد موسیقی ایرانی است. این کار جلوه بسیار زیبا و قابل دیدنی برای دکوراسیون خانه به شمار می آید.

فرش و طاقچه سنتی

فرش و طاقچه سنتی

استفاده از فرش های سنتی و دست بافت در دکوراسیون سنتی خانه بسیار نقش مهمی و زیبایی دارد که می‌توان به جای استفاده از فرش‌های ماشینی، فرش‌های سنتی و دست بافت را برای پهن کردن در خانه استفاده کرد.
طاقچه های سنتی یکی دیگر از موارد بسیار پر طرفدار در وسایل سنتی منزل است. معمولا بر روی طاقچه های سنتی، پارچه های گل دوزی شده پهن می شوند که فضای بسیار زیبایی را رغم می‌زند.

تلفن های قدیمی سنتی

تلفن های قدیمی سنتی

تلفن‌های سنتی یکی از موارد پر طرفدار در دکوراسیون سنتی منازل می باشد. استفاده از این گونه تلفن های سنتی جذابیت و زیبایی بسیاری را در خانه های سنتی به همراه دارد. می توان این گونه تلفن‌های سنتی را بر روی میزهای پایه کوتاهی در گوشه ای خانه جایگذاری کرد.
یکی از پر مصرف و پر طرفدار ترین مدل تلفن‌های سنتی و قدیمی، دو مارک پاناسونیک و آلکاتل است که بسیار مارک‌های پر فروش و پر طرفداری هستند.

گرامافون

گرامافون

در گذشته های دور از گرامافون ها در جلوی قهوه خانهها استفاده می شد با پخش صدای خواننده های قدیمی فضای بسیار لذت بخشی را فراهم می کرد. دستگاه های گرامافون یکی از وسایل پر مصرف و کاربردی در دکوراسیون های سنتی منازل به شمار می آید. این دستگاه به علت ظاهر زیبایی که دارد بسیار پر طرفدار و همچنین پر مصرف هستند.
در گذشته کاربرد گرافامون ها و استفاده کردن از آن ها بسیار بیشتر بوده است اما امروز اگر گرامافونی هم در خانه‌ای باشد بیشتر برای زیبا ساختن دکوراسیون خانه به کار رفته است و از آن به ندرت استفاده می شود.

پشتی‌های سنتی

پشتی‌های سنتی

پشتی‌های سنتی از قدیم و حتی تا امروزه در خانه‌های ایرانی در چیدمان عادی و یا سنتی منازل بوده است. پشتی های سنتی معمولا به شکل مربع تولید و تهیه شده اند. در طراحی رویه آن ها از طرح هایی مانند نقش های متخلف پرنده ها و حیوانات همچنین از نفش‌های مینیاتوری نیز بسیار استفاده می شود.
از ابر‌های مخصوصی در داخل پشتی‌ها استفاده می‌شود که قابل شست و شو و بیرون آوردن هم نیز می‌باشند. با چیدمان سنتی این پشتی‌ها در اطراف خانه می توان فضای بسیار زیبایی را رقم زد.
در طراحی های سنتی منزل و وسایل سنتی منزل، از مواردی که گفته شده در توضیحات بالا استفاده بسیاری می‌کنند اما مواردی دیگر نیز وجود دارد که از آن‌ها نیز در طراحی دکوراسیون داخلی سنتی نیز استفاده می‌شود مانند، آویزهای طرح گلیمی، رادیو های قدیمی، بخاری نفتی، رومیزی طرح ترمه و قلاب بافی و همچنین مواردی دیگر استفاده می شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است