دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
پالپکتومی دندان در کودکان چگونه است؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پالپکتومی دندان کودکان ، روشی درمانی بوده که نه تنها جهت درمان دندان های شیری مورد استفاده قرار می گیرد ، بلکه روشی کاربردی جهت درمان عصب دندان های دائمی نیز می باشد.

پالپکتومی دندان چیست؟

در مرکز هر دندان محفظه ای به نام پالپ وجود دارد که در آن رگهای خونی و عصبها قرار دارند. پالپ توسطه لایه عاج و لایه مینا که بیرونی ترین بخش دندان است محافظت میشود. لایه مینای دندان سخت‌ترین ماده در بدن انسان است که برخلاف پالپ، حیات ندارد. هنگامی که لایه بیرونی دندان آسیب می‌بیند، ممکن است پالپ داخل دندان آسیب دیده یا دچار عفونت شود. در برخی موارد بهترین راه نجات دندان، عملی به نام پالپکتومی است.

پالپکتومی چگونه انجام می‌شود؟

به صورت خیلی ساده میتوان گفت در پالپکتومی بخش‌های بیمار و عفونی پالپ تخلیه می‌شود. هدف از این کار نجات دندان است تا نیازی به کشیدن دندان نباشد. عمل پالپکتومی مشابه عصب‌کشی است و معمولاً بخشی از فرآیند عصب کشی دندان می‌باشد. پس از اینکه دندانپزشک بخش آسیب‌دیده پالپ را از دندان خارج کرد، ناحیه داخل دندان ضدعفونی شده و با مواد خاصی پر می‌شود.

چه افرادی باید پالپکتومی انجام دهند؟

این روش درمانی معمولا در کودکانی که دچار التهاب پالپ شده و عصب دندان نکروز شده و مرده است انجام می شود.پالپیت در اثر عفونت باکتریایی ناشی از پوسیدگی دندان ایجاد می شود.بهتر است والدین بدانند که این وضعیت با درد تیر کشنده و حساسیت به دمای سرد و گرم مشخص می شود.این درمان همچنین برای کسانی انجام می شود که آبسه اطراف ریشه دندان یا چرک دندان دارند مناسب می باشد.

پالپکتومی بخشی از درمان اورژانسی ریشه دندان

در چه مواردى نمى توان عصب کشى دندان را انجام داد؟

باید توجه نمود که با وجود اهمیت حفظ و نگهدارى دندانهاى شیرى ، گاهى به دلایلى نمى توان این کار را انجام داد. از جمله این دلایل مى توان به تخریب شدید ریشه دندان به دلیل عفونت اشاره نمود.علت دیگر مى تواند این مسأله باشد که گاهى عفونت هاى دندان شیرى مى تواند به جوانه دندان دائمى که در زیر آن قرار گرفته است ، آسیب وارد نماید و مانع از تکامل صحیح دندان هاى دائمى شود.
بنابراین در این موارد نیز کشیدن دندان بر درمان عصب کشى اولویت دارد. مورد بعدى تخریب شدید تاج دندان شیرى است که علیرغم امکان عصب کشى دندان، امکان بازسازى و ترمیم مناسب را فراهم نمى کند، بنابراین در این موارد متخصص دندانپزشکی اطفال نیز چاره ای جز کشیدن دندان ندارد.

چرا به جای پالپکتومی، دندان کشیده نمی‌شود؟

بسیاری از والدین تصور می‌کنند اگر دندان شیری خراب شده است به راحتی می‌توان آن را کشید بدون اینکه اشکالی پیش بیاید چرا که در نهایت خود به خود خواهد افتاد. بنابراین هیچ دلیلی نمی‌بینند درمانی جهت نجات دندان شیری انجام دهند. اما باید بدانید دندان‌های شیری نقش بسیار مهمی در خوردن و صحبت کردن کودک و همچنین حفظ فضا برای بیرون زدن دندان‌های دائمی ایفا می‌کند.
اگر یک یا چند دندان شیری پیش از زمان موعد بیفتند یا کشیده شوند، دندان‌های مجاور آن به سمت جای خالی انحراف پیدا می‌کنند و دندان‌ها کج می‌شوند. با این حال می‌توان گفت همیشه تخلیه و ترمیم پالپ، لازم نیست و در برخی موارد بهترین گزینه همان کشیدن دندان است. تصمیم‌گیری در مورد این که کدام درمان بهتر است بستگی به این دارد که دندان دائمی زیر آن آماده بیرون آمدن باشد یا خیر و اینکه دندان شیری تا چه حد آسیب دیده است.

چگونه می‌توان از پالپکتومی پیشگیری نمود؟

اگر دوست ندارید کودکتان تحت پالپکتومی قرار بگیرد، روش‌هایی برای کاهش احتمال آسیب دیدگی یا عفونت پالپ وجود دارد. کودک خود را از سنین خیلی پایین به مراقبت از دهان و دندان تشویق کنید. با این کار سلامت دندان‌ها و لثه حفظ شده و احتمال پوسیدگی یا عفونت آنها بسیار کاهش می‌یابد. انجمن دندانپزشکی آمریکا تأکید می‌کند عادات مراقبت از دهان و دندان را خیلی زود به کودکان بیاموزید.
کودکان باید حداقل دوبار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید دندان‌های خود را مسواک کنند . اگر کودک تمایلی به مسواک زدن ندارد، او را به فروشگاه ببرید و بگذارید شکل مسواک را خودش انتخاب کند. امروزه مسواکهای کودکان در انواع طرحهای و شکلهای جذاب ساخته میشوند.
معاینات دندانپزشکی منظم برای کودکان و بزرگسالان یک امر لازم است. اگر کودک را مرتباً به دندانپزشک نشان دهید، خیلی زودتر متوجه اولین علایم پوسیدگی شده و درمان پوسیدگی دندان را انجام می‌دهید پیش از این که شدت و عمق پوسیدگی افزایش یابد.

پالپکتومی دندان کودکان

نحوه انجام پالپکتومی دندان کودکان چگونه می باشد؟

عمل پالپکتومی شباهت زیادی به عصب کشی دندان دارد و معمولا بخشی از عصب کشی دندان محسوب می شود.در درمان پالپکتومی ، در صورت وجود آبسه هاى حاد و تازه تشکیل شده کودک با تشخیص متخصص دندانپزشکی کودکان داروهای آنتی بیوتیک استفاده می کند تا عفونت تحت کنترل قرار گیرد.
در مواردى که آبسه به صورت مزمن و براى مدت طولانى وجود داشته باشد، معمولاً نیازى به دریافت آنتى بیوتیک نیست و تنها در مواردى که کودک داراى بیماری هاى خاصى باشد متخصص دندانپزشکى کودکان براى کودک داروى آنتى بیوتیک تجویز خواهد کرد.پس از آن دندانپزشک کودکان ابتدا دندان را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می کند تا کودک در حین درمان دردی احساس نکند.
پس از آن دندانپزشک اطفال با دستگاه مخصوص به محفظه عفونی پالپ دسترسی پیدا می کند و عصب های داخل دندان با دستگاهی به نام فایل بریده و برداشته می شود.پس از انجام مراحل فوق کانال ریشه با محلول هیپوکلرت سدیم شسته شده و پس از ان دندان با مواد مخصوص پر می شود.
مدت زمان مورد نیاز جهت انجام پالپکتومی دندان کودکان ، مشخص نمی باشد ؛ اما در حالت کلی می توان گفت این روش در کودکان بسیار ساده تر از درمان عصب کشى در بزرگسالان است.
بسیاری از والدین نگران میزان خونریزی دندان کودکان ، در این روش از عصب درمانی می باشند ؛ در این باره باید ذکر شود که میزان خونریزی در حین انجام پالپکتومی دندان ، بسیار کم بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits