دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۳ میلادی
آیا هایپرلکسیا یا خواندن زود هنگام کودکان نشان دهنده اوتیسم است؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
هایپرلکسیا سندرمی است که به صورت توانایی نا آگاهانه کودک در خواندن که این توانایی فراتر از سن اش است شناخته می شود و همراه با مشکل آشکار در درک و بیان زبان و تعاملات اجتماعی است. کودکان دارای هایپرلکسیا معمولا هوش متوسط یا بالاتر دارند.

اگر درمورد اینکه هایپرلکسیا چیست و برای کودک شما چه معنی دارد گیج شده اید، بدانید که تنها نیستید!
هنگامی که کودکی برای سنش فوق العاده خوب می خواند، بهتر است که در مورد این اختلال یادگیری نادر آگاهی پیدا کنید.گاهی اوقات تشخیص تفاوت بین یک کودک با استعداد و کودکی که دارای هایپرلکسیا می باشد و در طیف اوتیسم قرار دارد، دشوار است.
یک کودک با استعداد ممکن است تنها به پرورش مهارت های خود نیاز بیشتری داشته باشد؛ در حالی که کودکی که در طیف اوتیسم قرار دارد، ممکن است برای برقراری ارتباط بهتر نیاز به کمک و توجه ویژه ای داشته باشد.
با این وجود، هایپرلکسیا به تنهایی به عنوان عاملی برای تشخیص اوتیسم نمی باشد.
حتی بدون قرار داشتن در طیف اوتیسم نیز می توان هایپرلکسیا داشت.
هر کودکی از لحاظ ژنتیکی با کودک دیگر متفاوت است و با توجه و بررسی دقیق به نحوه ارتباط برقرار کردن کودک، می توانید او را برای به حداکثر رساندن توانایی هایش، پشتیبانی و حمایت کنید.

هایپرلکسیا چیست؟

هایپرلکسیا (hyperlexia) به این معناست که کودک می تواند در سطوحی بالاتر و بهتر از حد انتظار سن خود بخواند. "Hyper" به معنای فراتر و بالاتر است، در حالی که "lexia" به معنای خواندن، واژگان و یا زبان است.
کودک مبتلا به هایپرلکسیا ممکن است یاد بگیرد که چگونه خیلی سریع کلمات را رمزگشایی یا تلفظ کند، اما اکثر مطالبی که می خواند را درک نمی کند یا نمی فهمد.
برخلاف کودکی که در خواندن بسیار با استعداد است، کودک مبتلا به هایپرلکسیا مهارت های ارتباطی یا گفتاری کمتر از سن اش دارد.
حتی برخی از کودکان در بیش از یک زبان مبتلا به هایپرلکسیا هستند، اما مهارت های ارتباطی آنها کمتر از حد متوسط ​​است.

هایپرلکسیا

علائم هایپرلکسیا

چهار مشخصه اصلی وجود دارد که در اکثر کودکان مبتلا به هایپرلکسیا دیده می شود.
اگر کودک شما این موارد را ندارد، ممکن است هایپرلکسیا نداشته باشد:

نشانه هایی از اختلالات تکاملی را نشان می دهند: کودکانی که هایپرلکسیا دارند، با وجود اینکه می توانند خوب بخوانند، نشانه هایی از اختلالات تکاملی را نشان می دهند. به عنوان مثال مانند سایر کودکان هم سن و سال خود قادر به صحبت کردن و برقراری ارتباط نیستند. همچنین ممکن است مشکلات رفتاری نیز از خود نشان دهند.

از نظر درکی کمتر از حد نرمال و مورد انتظار هستند: کودکان مبتلا به هایپرلکسیا در خواندن مهارت بسیار بالایی دارند اما از نظر مهارت درکی و یادگیری پایین تر از حد معمول هستند. این کودکان ممکن است در انجام فعالیت های دیگری مانند درست کردن پازل، فهمیدن بازی ها و بازی با اسباب بازی ها نیز کمی مشکل داشته باشند.

توانایی یادگیری سریعی دارند: کودکان دارای هایپرلکسیا بدون جلسات زیاد آموزشی، سریع خواندن را یاد می گیرند؛ حتی گاهی به خود یاد می دهند که چگونه بخوانند. کودک ممکن است این کار را با تکرار کلماتی که بارها و بارها می بیند یا می شنود، انجام دهد.

علاقه به کتاب دارند: کودکان مبتلا به هایپرلکسیا بیش از بازی با اسباب بازی ها و انجام سایر سرگرمی ها، کتاب و سایر مطالب خواندنی را دوست دارند. حتی ممکن است آنها با انگشتان خود کلمات را با صدای بلند یا در هوا هجی کنند. در کنار مجذوب کلمات و حروف بودن، برخی از این کودکان اعداد را نیز دوست دارند.

حتماً بخوانید:
بیماری اوتیسم چیست؟+ ویدئو

بیماری اوتیسم چیست؟+ ویدئو

بیماری اوتیسم را میشناسید؟ آیا بیماری اوتیسم درمانی هم دارد؟ با دلگرم همراه باشید تا در مورد بیماری خطرناک اوتیسم بیشتر بدانید. علت واقعی این بیماری…

هایپرلکسیا و اوتیسم:

هایپرلکسیا به شدت با اوتیسم ارتباط دارد.
بر اساس یک بررسی بالینی نتیجه گیری شد که تقریباً ٨٤ درصد از کودکان مبتلا به هایپرلکسیا در طیف اوتیسم هستند. از طرف دیگر، تخمین زده می شود که تقریباً در حدود ٦ تا ١٤ درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم، دارای هایپرلکسیا هستند.
اکثر کودکان مبتلا به هایپرلکسیا قبل از سن ٥ سالگی، یعنی در سنین ٢ تا ٤ سالگی، در خواندن مهارت بسیار زیادی را نشان می دهند.
حتی برخی از کودکان دارای هایپرلکسیا از ١٨ ماهگی شروع به خواندن می کنند!

هایپرلکسیا و اوتیسم

هایپرلکسیا در مقابل دیسلکسیا ( اختلال خواندن یا نارسا خوانی):

هایپرلکسیا می تواند نقطه مقابل دیسلکسیا باشد: یک اختلال یادگیری که فرد با خواندن و هجی کردن کلمات مشکل دارد.با این حال، برخلاف کودکان مبتلا به هایپرلکسیا، کودکان مبتلا به دیسلکسیا معمولا می توانند آنچه را که می خوانند درک کنند و مهارت های ارتباطی خوبی دارند.
در واقع، بزرگسالان و کودکان مبتلا به دیسکلسیا اغلب قادر به درک مطالب بوده و دارای قدرت استدلال بسیار خوبی هستند.
همچنین ممکن است این کودکان خیلی سریع فکر کرده و بسیار خلاق نیز باشند.
دیسلکسیا بسیار شایع تر از هایپرلکسیا در بین مردم است. یک منبع مطالعاتی تخمین می زند که در حدود ٢٠ درصد از مردم ایالات متحده امریکا دیسلکسیا دارند. همچنین، ٨٠ تا ٩٠ درصد از تمامی ناتوانی های یادگیری به عنوان دیسلکسیا طبقه بندی می شوند.

تشخیص هایپرلکسیا:

معمولا هایپرلکسیا به خودی خود به عنوان یک بیماری و اختلال مستقل اتفاق نمی افتد.
کودکی که هایپرلکسیا دارد، ممکن است دارای مشکلات رفتاری و یادگیری دیگری نیز باشد.
تشخیص این شرایط کار راحتی نیست، زیرا مطابق کتاب و متون پزشکی نیست.
هایپرلکسیا به طور واضح در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5) برای پزشکان در ایلات متحده امریکا تعریف نشده است.
دی‌اس‌ام-۵ (DSM-5) هایپرلکسیا را به عنوان بخشی از اختلال اوتیسم ذکر می کند.
هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص هایپرلکسیا وجود ندارد. معمولا هایپرلکسیا براساس علائم و تغییراتی که کودک در طول زمان نشان می دهد، تشخیص داده می شود.
همانند سایر اختلالات یادگیری، هرچه کودک تشخیص را زودتر دریافت کند، سریعتر نیازها و روش درمانی متناسب با او تعیین می شوند تا یادگیری و مشکلات او بهبود یابد.
چنانچه فکر می کنید کودک شما دچار هایپرلکسیا یا هر مشکل رشدی یا تکاملی دیگری است، پزشک متخصص اطفال خود را در جریان بگذارید.

یک متخصص اطفال یا پزشک خانواده برای تشخیص هایپرلکسیا به کمک سایر متخصصان پزشکی نیاز خواهد داشت. برای اطمینان از این مسئله حتماً باید به روانشناس کودک، رفتار درمانگر یا گفتاردرمان نیز مراجعه کنید.
ممکن است به کودک شما تست های ویژه ای داده شود که برای فهمیدن و ارزیابی درک او از گفتار استفاده می شود.
برخی از این تست ها ممکن است شامل بازی با مکعب یا یک پازل و یا فقط صحبت کردن با کودک باشد. نگران نباشید - این تست ها دشوار یا ترسناک نیستند. حتی ممکن است کودکتان با انجام آنها سرگرم شود.

همچنین پزشک احتمالاً شنوایی، بینایی و رفلکس های کودک شما را بررسی می کند.
بعضی اوقات مشکلات شنوایی می تواند مانع یا سبب ایجاد تأخیر در مهارت های گفتاری و ارتباطی کودک شود.
سایر متخصصان درمانی که به تشخیص هایپرلکسیا کمک می کنند شامل متخصصین کاردرمانی، معلمان آموزش های ویژه و مددکاران اجتماعی هستند.

خواندن زود هنگام

درمان خواندن زود هنگام کودکان

برنامه های درمانی هایپرلکسیا و سایر اختلالات یادگیری متناسب با نیازها و سبک یادگیری کودک شما تنظیم می شود. هیچ دو برنامه درمانی مانند هم نیستند.
برخی از کودکان ممکن است فقط چند سال در یادگیری نیاز به کمک داشته باشند. برخی دیگر از کودکان نیاز به یک برنامه درمانی دارند که تا سنین بزرگسالی یا برای مدت نامحدود ادامه داشته باشد.
شما در برنامه درمانی کودکتان نقش بزرگی دارید.
به عنوان والدین کودک، شما بهترین کسی هستید که می توانید به او کمک کنید تا احساس خود را بیان کند.
والدین اغلب می توانند نیازهای کودک خود را برای یادگیری مهارتهای جدید ذهنی، عاطفی و اجتماعی تشخیص دهند.

کودک شما ممکن است به گفتاردرمانی، تمرینات ارتباطی و درسهایی در زمینه چگونه درک کردن مطالبی که می خواند و همچنین به کمک اضافی در تمرین مهارت های گفتاری و ارتباطی جدید نیز نیاز داشته باشد.
هنگامی که کودک مدرسه را شروع می کند، ممکن است در درک مطالب و درس های دیگر نیز به کمک بیشتری نیاز داشته باشد.

در ایالات متحده امریکا، برنامه های آموزشی شخصی برای کودکان از ٣ سالگی ایجاد شده است تا در زمینه های خاصی از رشد و تکاملشان از توجه و نظارت ویژه ای بهره مند می شوند.
یک کودک مبتلا به هایپرلکسیا در خواندن عالی عمل می کند اما ممکن است به روش های دیگری برای یادگیری سایر موضوعات و مهارت ها نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است او با استفاده از تکنولوژی بهتر عمل کند و یا اینکه نوشتن در دفتر را ترجیح دهد.

جلسات درمانی با روانشناس کودک و کاردرمانگر نیز ممکن است کمک کننده باشند.
برخی از کودکان مبتلا به هایپرلکسیا نیاز به درمان دارویی نیز دارند.
با پزشک متخصص اطفال کودکتان در مورد بهترین گزینه ها برای درمان و پیشرفت کودکتان صحبت و مشورت کنید.

اگر کودک شما از سن کم بسیار خوب می خواند، به این معنی نیست که دارای هایپرلکسیا می باشد یا در طیف اوتیسم قرار دارد.
به همین ترتیب، اگر کودک شما مبتلا به هایپرلکسیا تشخیص داده شود، به این معنی نیست که در طیف اوتیسم نیز قرار دارد. کودکان از نظر خصوصیات ژنتیکی متفاوت هستند و سرعت و سبک یادگیری متفاوتی نیز دارند.
کودک شما ممکن است روش منحصر به فرد و خاص خودش را برای یادگیری و برقراری ارتباط داشته باشد. همانند هر گونه اختلال یادگیری، تشخیص و شروع یک برنامه درمانی مناسب در سریعترین زمان ممکن اهمیت دارد.
با برنامه ریزی صحیح برای موفقیت مداوم در یادگیری، کودک شما از فرصت های زیادی برای بهبود رشد و تکاملش برخوردار خواهد شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !