دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
دستورالعمل خودروهای وارداتی دست دوم اعلام شد / شهریور ۱۴۰۲
2
سازمان ملی استاندارد به تازگی دستورالعمل واردات خودروهای کارکرده را منتشر کرده است.

این دستورالعمل شامل فهرستی از نشان‌های تجاری مجاز است که می‌توانند به ایران وارد شوند. با انتشار این فهرست، سازمان ملی استاندارد تمامی واردکنندگان و علاقه‌مندان به خرید خودروهای کارکرده را به رعایت استانداردهای لازم در این زمینه تشویق می‌کند.

دلگرم به نقل از خبرگزاری فارس ، سازمان ملی استاندارد ایران دستورالعمل واردات خودرو‌های دست دوم را با تصویب اولیه در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ منتشر کرد که هدف از تدوین این دستورالعمل، تعیین رویه برای ارزیابی و صدور تاییدیه وسائل نقلیه دست دوم وارداتی بر اساس الزام‌ها و ضوابط فنی است.

لیست برندهای مجاز برای واردات کارکرده شامل اسامی مختلف ژاپنی، اروپایی و کره‌ای می‌شود. تمامی این برندها برای مصرف‌کنندگان نام آشنا هستند و در صورت قطعی‌شدن واردات، مورد توجه مشتریان ایرانی خواهند بود. این لیست به شرح زیر است:

  • نام‌های اروپایی: بنز، بی‌ام‌و، سئات، اشکودا، آئودی، فولکس‌واگن، مینی، اپل، ولوو، فیات، مازراتی، رنو، پژو، مان، اسکانیا،ایویکو
  • خودروسازان ژاپنی: ، تویوتا، نیسان، سوزوکی، هوندا، لکسوس، میتسوبیشی، مزدا
  • برندهای کره جنوبی: کیا، هیوندای، کی جی موبیلتی (سانگ‌یانگ سابق)

مسئولیت اجرا و اطلاع این دستورالعمل بر عهده اداره‌های کل استانی و دفتر ارزیابی کیفیت کالا‌های صادراتی و وارداتی و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل نیز بر عهده هیئت نظارت است.
طبق بند ۶ این دستورالعمل، وسائل نقلیه دست دوم وارداتی باید حداقل یکی از شروط مهمی را که لحاظ شده داشته باشد:

الف) دارای گواهی صحه‌گذاری تأیید نوع صادره از سازمان طی پنج سال گذشته باشد.
ب) از نمانام‌های معتبر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی ذکر شده در کاربرگ «نمانام‌های معتبر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، انگلیس ژاپن یا کره جنوبی» به شماره مدرک ۴-۱۵۲/۲۶۹/د باشد.
ج) دارای شماره تأیید نوع کلی خودرو (WVTA) مندرج بر روی پلاک شناسایی باشد.
د) هر دستگاه دارای گواهی سازنده مبنی بر انطباق خودرو با ایمارک (COC) باشد.
ه) هر دستگاه دارای گواهی GCC ارگان تأیید کننده خودرویی کشور‌های حوزه خلیج فارس (GSO) باشد؛ و هر دستگاه دارای ارائه گواهینامه تأییدیه کشور چین CCC باشد.
ز) هر دستگاه دارای گواهی تأییدیه کشور‌های اتحادیه اوراسیا EAC باشد.

در ادامه آمده است:

وسایل نقلیه دست دوم وارداتی که در کشور موجود باشد و در اختیار نهادها، سازمان‌ها، سفارتخانه‌ها، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی دستگاه‌های دولتی قضایی و حاکمیتی قرار داشته و فاقد پلاک یا پلاک تردد عمومی هستند.
‌واردکننده باید صحت مبدأ تولید و هر یک از موارد فوق را (حسب مورد) اظهار کند.
‌وسیله نقلیه دست دوم وارداتی باید آماده استفاده عادی توسط کاربر باشد.
‌متقاضی باید درخواست رسمی خود را برای دریافت تأییدیه به سازمان ارائه کند.
‌سازمان می‌تواند رأساً یا از طریق شرکت (های) بازرسی برای بازرسی فیزیکی از وسائل نقلیه دست دوم وارداتی و بررسی عملکرد اجزا و قطعات مختلف آن طبق کاربرگ چک لیست بازرسی فیزیکی از وسیله نقلیه دست دوم وارداتی اقدام کند.

در صورت تشخیص هیئت نظارت به جای استفاده از کارشناس فنی استان و خدمات شرکت بازرسی کمیته بازرسی جهت انجام بازرسی فیزیکی از وسائل نقلیه دست دوم وارداتی و بررسی عملکرد سیستم‌ها و قطعات مختلف آن اقدام خواهد کرد.

وسیله نقلیه دست دوم وارداتی نباید دارای یکی از عیوب ایمنی طبق کاربرگ «دسته‌بندی عیوب ایمنی، عملکردی و ظاهری» باشد.

‌درصورتی که وسیله نقلیه دست دوم وارداتی دارای یکی از عیوب عملکردی طبق کاربرگ دسته‌بندی عیوب ایمنی، عملکردی و ظاهری‌ بوده، به نحوی که رفع آن مستلزم تغییر و جایگزینی قطعه، سیستم یا مجموعه فنی مجزا باشد، باید قطعات اصلی تعویض شده و رفع عیب انجام شود.

در صورتی که تعویض و اصلاح با قطعات غیراصلی از قبیل اقدامات عرضه شده در خدمات پس از فروش انجام شود، باید قطعات تعویضی دارای استاندارد‌ها و الزامات تعیین شده باشد.

مشخصات فنی و علائم ردیابی سیستم‌های اصلی وسیله نقلیه دست دوم وارداتی، درج شده بر روی بدنه خودرو یا پلاک‌های شناسایی نباید با اسناد فروش یا اسناد گمرکی مغایرت داشته باشد.

در صورت بروز موارد خاص و پیش‌بینی نشده، با تشکیل هیئت نظارت، تصمیم‌گیری خواهد شد.

‌از جمله موارد مهمی که پیش از واردات خودرو‌های کارکرده تاکید شده است، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

- برای واردات خودرو‌های کارکرده، باید مبلغی به عنوان عوارض گمرکی و مالیات پرداخت شود؛ این مبلغ بسته به نوع و ارزش خودرو متفاوت است.
- برای واردات خودروی کارکرده، باید بیمه بدنه خودرو نیز خریداری شود.
- برای واردات خودرو دست دوم، واردکننده باید گواهینامه معتبر رانندگی داشته باشید.

طبق این دستورالعمل نشان‌های تجاری شامل بنز، بی‌ام‌دبلیو، سئات، اشکودا، آئودی، فولکس‌واگن، مینی، اپل، ولوو، فیات، مازراتی، رنو، پژو، مان، اسکانیا، ایویکو، تویوتا، نیسان، سوزوکی، هوندا، لکسوس، میتسوبیشی، مزدا، کیا، هیوندای، سانگ‌یانگ برای واردات مجاز است.

به نظر می‌رسد که این تصمیم سازمان ملی استاندارد در راستای بهبود کیفیت و استانداردهای بازار خودرو در کشور، گامی مثبت و مهم باشد که تاثیر قابل توجهی در ارتقای صنعت خودروسازی و رضایت مشتریان خواهد داشت.

پایان پیام/این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

سینا | ۲ ماه پیش
دیگه انگار رسیدن به تهش.
دارن با اینکارا سعی میکنن مردم رو راضی کنند. اما واقعیت متفاوته مسئله...
1
2
پاسخ ها:
دقیقا | ۲ ماه پیش
دقیقا زدی به خال
0
0

hits