دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
بررسی سه روش لاغری موضعی (ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک و EMS)
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در حال حاضر دو روش جدید لاغری که با کمک جراحی چربی‌های شکم را از بین می‌برند، ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک هستند. یک روش غیر جراحی هم به نام ورزش EMS وجود دارد که طرفداران زیادی پیدا کرده است.

امروزه روش‌های مختلفی برای لاغری وجود دارند که قطعاً مهم‌ترین آن‌ها ورزش و حفظ رژیم غذایی می‌باشد. برای حفظ سلامتی و زیبایی ظاهر لازم است بر روی بدن خود نیز تمرکز داشته باشیم و ایرادات آن را برطرف کنیم. برخی افراد اضافه وزن ندارند، با این حال همیشه مقداری چربی در ناحیه شکم و پهلو تجمع کرده و ظاهر کلی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای لاغری شکم وجود دارند که از نظر پزشکی تایید شده و نتیجه خوبی به همراه دارند.

در حال حاضر دو روش جدید لاغری که با کمک جراحی چربی‌های شکم را از بین می‌برند، ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک هستند. یک روش غیر جراحی هم به نام ورزش EMS وجود دارد که طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در نظر داریم این سه روش رایج در زمینه لاغری شکم و به طور کلی لاغری موضعی را مورد بررسی قرار دهیم، مزایا و معایب هر کدام را نام ببریم و کاندیدای مناسب آن‌ها را بشناسیم.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) یک عمل جراحی تهاجمی است که بر روی شکم انجام می‌شود. در این عمل با به کارگیری روش‌های مختلف مانند تخلیه چربی و سفت کردن عضله‌های شکم، ظاهر زیبایی بوجود می‌آورد. در طی این جراحی بایستی داوطلب به طور کامل بیهوش باشد (عمل در بیمارستان و اتاق عمل انجام می‌گردد). ابتدا برش بزرگی بر روی شکم ایجاد شده و پوست از عضلات و چربی‌ها جدا می‌شود، سپس چربی‌ها و پوست اضافه حذف می‌گردند. در مرحله بعدی عضلات هم کشیده شده و بخیه می‌شوند.

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی

همان‌ طور که در بخش ابتدایی اشاره کردیم، برخی افراد با اینکه اضافه وزن ندارند، در تمام عمر خود مقداری چربی اضافه در شکم یا پهلو‌ها داشته‌اند که با ورزش یا رژیم‌های مختلف غذایی برطرف نمی‌شود. همچنین خانم‌ها پس از یک یا چند بارداری مقداری پوست اضافه در ناحیه شکم مشاهده کرده که گاهی با چروک‌های ریز همراه است و به مرور زمان ظاهر ناخوشایند‌تری هم پیدا می‌کند. این دو گروه می‌توانند به کمک روش ابدومینوپلاستی ، شکمی صاف و تخت داشته باشند و بهترین نتیجه را بدست بیاورند.

در نظر داشته باشید که اگر شخص دچار چاقی مفرط باشد و با کمک ورزش یا رژیم غذایی حجم زیادی از چربی‌ها را از دست بدهد، در ناحیه شکم شاهد پوست شل و افتاده خواهد بود که راه حل آن نیز ابدومینوپلاستی است.

مزایای ابدومینوپلاستی

 • برای افرادی که تمام روش‌ها را برای لاغری شکم امتحان کرده و نتیجه‌ای نگرفته‌اند آخرین راه، ابدومینوپلاستی است.
 • ابدومینوپلاستی نتیجه شگفت انگیزی دارد و ظاهر بسیاری زیبایی بوجود می‌آورد و تا همیشه تأثیر آن باقی می‌ماند به شرطی که سبک زندگی سالم رعایت شود.
 • از آنجایی که علاوه بر حذف چربی، عمل کشیدن ماهیچه هم انجام می‌شود بدن حالت ساعت شنی پیدا کرده و کاملا جوان به نظر می‌رسد.

معایب ابدومینوپلاستی

 • بهتر است تنها کاندیدایی که نام بردیم از این روش کمک بگیرند.
 • نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افرادی که چاق هستند و هنوز در حال کاهش وزن می‌باشند.
 • خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که در آینده قصد بارداری دارند (اگر در آینده باردار شوید باز هم شاهد افتادگی شکم خواهید بود).
 • مبتلایان به دیابت یا بیماری‌های خود ایمنی.
 • افرادی که دارو‌های ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند.
 • بیمارانی که در مثانه یا روده مشکلاتی دارند.
 • افرادی که در طول عمر خود مشکل لخته شدن خون داشته‌ یا در عمل‌های جراحی قبلا دچار آمبولی شده‌اند.

لیپوماتیک

یکی دیگر از روش‌هایی که برای لاغری موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عمل لیپوماتیک است. عمل لیپوماتیک تقریباً مانند لیپوساکشن است، ولی نسبت به آن مزایایی نیز دارد. در لیپوماتیک پزشک متخصص داوطلب را مورد بررسی و معاینه قرار می‌دهد. چنانچه مانعی وجود نداشته باشد، با استفاده از بی‌حسی موضعی، ناحیه مورد نظر بی‌حس می‌گردد و برش کوچکی به اندازه ۵ میلیمتر روی پوست ایجاد شده و لوله‌های ظریف به نام کانولا وارد بدن می‌شوند. این لوله‌ها ارتعاش دارند و با حرکات چرخشی، چربی‌های متراکم را می‌شکنند. سپس با استفاده از مکش چربی‌هایی که حل شده‌اند، از سوراخ‌های کانولا گذشته و از بدن بیرون می‌آیند.

لیپوماتیک

کاندیدای مناسب لیپوماتیک

معمولاً لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که دارای چربی‌های موضعی در قسمت‌هایی مانند شکم، پهلو‌ها، بازو‌ها، گوشه‌های داخلی ران و … هستند. یعنی با انجام ورزش‌های مختلف و رژیم غذای نتوانسته‌اند مشکل خود را برطرف کنند. متاسفانه افراد چاقی که همیشه در حال مصرف غذا‌های چرب و ناسالم هستند و هیچ برنامه ورزشی ندارند، نیز به عمل لیپوماتیک جذب شده‌اند. باید بدانید که نتیجه لیپوماتیک بسیار شگفت انگیز است، اما اگر به رژیم غذایی ناسالم ادامه دهید؛ پس از مدتی باید منتظر بازگشت چربی‌ها باشید.

مزایای لیپوماتیک

 • هزینه لیپوماتیک نسبت به عمل‌های جراحی دیگر، کمتر است.
 • این عمل نیاز به بیهوشی کامل ندارد.
 • پزشک می‌تواند چربی‌های اضافه را استخراج کرده و به قسمت‌های دیگر بدن تزریق کند، مثلاً چربی‌های پهلو برداشته شده و به باسن تزریق شود. به این ترتیب ظاهر شخص جوان‌تر و بی‌نقص‌تر خواهد بود. از آنجایی که چربی از بدن گرفته شده، تزریق آن به قسمت‌های دیگر، مشکلی بوجود نمی‌آورد.

 • در لیپوماتیک احتمال آمبولی بسیار بسیار کمتر از روش‌های دیگر است.
 • نتیجه لیپوماتیک شگفت انگیز است و بیمار نیاز به استراحت طولانی ندارد.

معایب لیپوماتیک

 • با اینکه هزینه لیپوماتیک نسبت به عمل‌های جراحی دیگر کمتر بوده ولی ممکن است برای برخی افراد نتیجه زیادی در بر نداشته باشد، زیرا این عمل تنها چربی‌های زیر پوست را از بین می‌برد. حال اگر چربی‌ها در بافت ماهیچه ترکیب شده باشند (چربی احشایی)، تفاوت چندانی ایجاد نخواهد شد.
 • این عمل برای افرادی مناسب‌تر است که با رژیم غذایی و ورزش نتوانسته‌اند چاقی موضعی را برطرف کنند.

بررسی سه روش لاغری موضعی (ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک و EMS)

ورزش EMS

یکی دیگر از روش‌های لاغری موضعی ورزش EMS است که روشی غیر جراحی بوده و با دستگاهی به نام EMS انجام می‌شود. دستگاه (Electrical Muscle Stimulation) از الکترود‌های مختلفی تشکیل شده‌ است که به لباس خاصی متصل هستند. وقتی این لباس پوشیده می‌شود و دستگاه شروع به کار می‌کند، پالس هایی به بدن ارسال می‌گردد که ماهیچه ها را منقبض می‌نماید.

سازندگان این دستگاه مدعی هستند انقباضات پی در پی ماهیچه‌ها باعث چربی سوزی می گردد. تحقیقات کاملی درباره این روش انجام شده ولی هیچ کدام نتوانسته‌اند فوایدی برای ورزش EMS اثبات کنند. هزینه دستگاه تا ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد. همچنین هر جلسه استفاده از آن ممکن است ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان باشد. با این حساب نتیجه بخش بودن ورزش EMS در هاله ای از ابهام است و نتایج قطعی از آن گزارش نشده است.

اگر ورزش و رژیم غذایی را به طور منظم و مستمر انجام داده‌اید و با این حال در بخش‌هایی از بدن چربی‌های موضعی مشاهده می‌کنید، می‌توانید از روش لیپوماتیک کمک بگیرید. اگر پس از بارداری یا کاهش وزن شدید شکم حالت افتاده و چروک پیدا کرد، قطعاً عمل ابدومینوپلاستی بهترین روش برای بدست آوردن شکمی صاف و تخت می‌باشد. با این حال بهتر است قبل از انجام هر کدام از روش‌های لاغری تحقیق کنید و از پزشک متخصص و مجرب مشورت بگیرید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید