دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
مدت زمان یک سال در سیارات مختلف چقدر است ؟
6
زمان مطالعه: 10 دقیقه
از آنجایی‌که هر کدام از سیارات منظومه شمسی، بر روی مداری متفاوت به دور خورشید می‌چرخد، قطعاً زمان گردش آنها به دور خورشید متفاوت خواهد بود. در این بخش ما شما را با مدت گردش هر سیاره به دور خورشید آشنا می کنیم.

هر سال در سیارات دیگر چقدر طول میکشد؟

بر روی زمین، زیاد به اندازه گیری زمان فکر نمی کنیم. شاید اگر در یک منطقه‌ی زمانی گیر بیفتیم، یا در مورد عقلانی بودن تغییر ساعت تابستانی اعتراض داریم یا یک روز بیشتر در سال کبیسه رخ دهد، در این مواقع است که زمان برای ما مهم محسوب می‌شود. اما ما به این نتیجه رسیدیم که افزایش سال کاملا نسبی است و وابسته به مکان و زمان ِ خاصی میباشد. در این مقاله می بینیم که تغییر سال در سیارات و زمان نسبی در هر مکان خاص چگونه است.

هنگامی که از یک روز بر روی زمین صحبت می کنیم حتما به یاد یک دوره 24 ساعته می افتید که در واقع 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه است .پس اگر مبنا را یک روز در زمین در نظر بگیریم :

یک روز در سیاره های دیگر این چنین خواهد بود :

عطارد - 58 روز و 15 ساعت
زهره یا ونوس - 243 روز
زمین - 23 ساعت و 56 دقیقه
مریخ - 24 ساعت 39 دقیقه و 35 ثانیه
مشتری - 9.9 ساعت
زحل - 10 ساعت و 39 دقیقه و 24 ثانیه
اورانوس - 17 ساعت و 14 دقیقه و 24 ثانیه
نپتون - 16 ساعت 6 دقیقه و 36 ثانیه
پلوتون - 6.39 روز

بر روی زمین هر سال را ۳۶۵ روز در نظر می‌گیریم، البته بجز سال کبیسه که هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتند که ۳۶۶ روز است. اما تعریف حقیقی سال، مدت زمانی است که سیارۀ زمین یک دور کامل در مدار خود به دور خورشید را طی می‌کند. بنابراین اگر خودمان را در سیاره دیگری تصور کنیم، مدت زمان یک سال متفاوت خواهد بود.
در زیر می‌توانیم ببینیم که سال در سیارات مختلف چه مدت طول می‌کشد:

سیاره عطارد

یک سال در سیاره عطارد

به زبان ساده، مدت زمان چرخش سیاره ی عطارد به دور خورشید ۸۸ روز است ( دقیقا ۸۷.۹۶۹) که یعنی یک سال عطارد تنها ۸۸ روز زمینی است-حدود معادل ۰.۲۴۱ سال زمینی. اما نکته‌ای در اینجا وجود دارد، به دلیل گردش آرام عطارد (هر ۵۸.۶۴۶ روز) و سرعت مداری آن ( ۴۷.۳۶۲ کیلومتر بر ثانیه) یک روز بر روی سیاره عطارد معادل ۱۷۵.۸۶ روز زمینی است.

بنابراین به طور اساسی، یک سال در عطارد نصف روز عطاری است. این امر به این دلیل است که عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است، در کمترین حالت ۴۶۰۰۱۲۰۰ کیلومتر و در دورترین حالت ۶۹۸۱۶۹۰۰ کیلومتر از خورشید فاصله دارد. در این فاصله، این سیاره سریع‌تر از هر سیارۀ دیگری در سامانه خورشیدی حرکت می‌کند و کوتاه‌ترین سال را دارا میباشد.

594020main_mercury_findings_20111005_1_4by3_946-71011-580x435 در این دوره از سال، درجه حرارت عطارد تفاوت بسیاری میکند – از منفی ۱۹۳.۱۵ تا ۴۲۶.۸۵ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است.
با این حال، به دلیل تفاوت در فاصله از خورشید و چرخش به دور خودش، اجسام در یک سمت آن به مدت طولانی با دمای بسیار بالا مواجه می شوند و در سمت دیگر شب‌های بسیار طولانی را سپری می‌کنند.
شیب محوری کم عطارد (۰.۰۳۴°) و سرعت چرخش مداری آن نشان دهنده این امر است که هیچ فصلی بر روی عطارد دیده نمی‌شود. به طور کلی، بخشی از سال در یک سمت سیاره همچون جهنم داغ و سمت دیگر بسیار سرد است.

یک سال بر روی سیاره ناهید

دومین سیاره نزدیک به خورشید، سیارۀ ناهید است. این سیاره هر ۲۲۴.۷ روز یک بار به دور خورشید می‌چرخد. به عبارت دیگر هر سال در ناهید حدود ۰.۶۱۵۲ سال زمینی می باشد.

 سیاره ناهید

اما بار دیگر، همه چیز با این حقیقت که این سیاره دارای گردش متفاوتی است، تغییر می‌کند. در حقیقت، ۲۴۳ روز طول می‌کشد تا ناهید یک دور به دور خود بچرخد – کندترین چرخش در میان سیارات- و چرخش آن بر خلاف گردش آن به دور خورشید میباشد. یک روز خورشیدی بر روی ناهید ( زمان بین یک طلوع و غروب) همراه با دور مداری آن معادل ۱۱۷ روز زمینی است. بنابراین، یک سال بر روی این سیاره ۱.۹۲ روز ونوسی طول می‌کشد و بخاطر این دوره‌های زمانی گیج‌کننده بشر در تلاش برای پیدا کردن راهی برای رفتن به ناهید می‌کنند.

venus-580x535 ناهید دارای انحراف محوری بسیار کمی است- تنها ۳ درجه است که در مقابل زمین با ۲۳.۵ درجه شیب بسیار کم میباشد- و نزدیکی آن به خورشید باعث چرخۀ فصلی کوتاه‌تری نسبت به زمین می‌گردد- ۵۵-۵۸ روز است در حالی که در زمین ۹۰-۹۳ روز میباشد.
همچنین باید چرخه غیرمعمول شب و روز را نیز اضافه کرد.
تغییرات بسیار جزئی هستند، در حقیقت درجه حرارت بر روی ناهید به طور وحشتناکی همیشه ۴۶۳ درجۀ سانتیگراد است که برای ذوب کردن سرب کافی است!

یک سال بر روی سیاره زمین

در مقایسه با صحبت‌های قبلی، یک سال بر روی زمین تقریبا قابل پیش‌بینی است، که احتمالا یکی از دلایل ادامه حیات میباشد. به طور خلاصه، سیاره ما هر ۳۶۵.۲۵۶۴ روز خورشیدی یک بار به دور مدار خورشید می‌گردد، به همین دلیل هر چهار سال یک سال را به انتهای سال اضافه می‌کنیم( سال کبیسه، سال ۲۰۱۶ سال کبیسه خواهد بود).

اما به دلیل انحراف در محور زمین، شاهد تنوع فصول در طول یک سال هستیم. در طول زمستان، مسافت خورشید از خط استوای زمین تا ۲۳.۵ درجه تغییر می‌کند. بنابراین طول روزها و شب‌ها مابین تابستان و زمستان، درجه حرارت و فصول تغییرات بسیاری می‌کنند.

در بالای قطب شمال، جایی وجود دارد که برای قسمتی از سال هیچ روشنایی در آن وجود ندارد – بیش از ۶ ماه در قطب شمال که به "شب قطبی" معروف است. در نیمکره جنوبی شرایط کاملا برعکس است، قطب جنوب ۶ ماه را با خورشید نیمه شب سپری می‌کند. ترتیب این شرایط هر ۶ ماه جابجا میشود.

 سیاره مریخ

یک سال در سیاره مریخ

مریخ یکی از بالاترین گریز از مرکز را در بین سیارات سامانۀ خورشیدی دارا میباشد که از ۲۰۶۷۰۰۰۰۰ کیلومتر در نزدیکترین فاصله به خورشید تا ۲۴۹۲۰۰۰۰۰ در دورترین حالت از خورشید متغیر است.

این تنوع بسیار زیاد و فاصله زیادش از خورشید منجر به سالی طولانی‌تر شده است. در واقع مریخ معادل ۶۸۷ روز زمینی را برای یک بار چرخش به دور خورشید نیاز دارد که معادل ۱.۸۸۰۹ سال زمینی یا به عبارت دیگر یک سال و ۳۲۰ روز و ۱۸.۲ ساعت میباشد. از طرف دیگر، گردش به دور محور مریخ بسیار مشابه زمین میباشد- ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۳۵.۲۴۴ ثانیه است، بنابراین وقتی بر روی مریخ روز کمی طولانی‌تر است، فصول دو برابر طولانی‌تر می‌شوند.

Mars2001اما این با این حقیقت که تغییرات فصلی بر روی مریخ با توجه به خروج از مرکز و انحراف محوری بیشتر است، (25.19 درجه) این مدت زمان کاهش پیدا می‌کند. در طول زمستان، فشار جوی بر روی مریخ 25 % کمتر از تابستان است. این امر به دلیل تنوع دما و تغییرات پیچیده دی اکسید کربن ما بین یخ‌های خشک مریخی و جو CO2 آن میباشد. در نتیجه، فصل‌های مریخی نسبت به فصول زمینی بسیار متفاوت استد. آنها به سختی هر 6 ماه تغییر پیدا می‌کنند و سال مریخی با روزهای زمینی آغاز نمی‌گردد.

یک سال بر روی سیاره مشتری

مشتری سیاره جالب دیگری است. در حالی که این غول گازی در مدت زمان ۹ ساعت و ۵۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه به دور محور خود میچرخد، برای گردش به دور خورشید نیازمند ۱۱.۸۶۱۸ سال زمینی میباشد. این بدین معنی است که یک سال بر روی مشتری نه تنها معادل ۴۳۳۲.۵۹ روز زمینی است، بلکه ۱۰۴۷۵.۸ روز مشتری میباشد. این یعنی طلوع و غروب فراوان!

مشتری همانند سیاره ناهید انحراف محوری ۳ درجه‌ای را در خود دارد، بنابراین هیج تنوع فصلی در بین دو نیمکره مشاهده نمی‌شود. به علاوه، تنوع دما به جای چرخه‌های فصلی منجر به عمق و ترکیبات شیمیایی میگردد. بنابراین در حالی که این سیاره دارای فصل میباشد، که البته به دلیل فاصله بسیار زیاد از خودشید بسیار کند میباشد- هر فصل تقریبا ۳ سال طول می‌کشد- شبیه چیزی که در ۴ سیاره اولیه دیده شده نمیباشد.

یک سال بر روی سیاره زحل

این سیاره نیز مانند غول گازی همسایه، مشتری، زمان زیادی را برای گردش به دور خورشید صرف می‌کند، اما چرخش این سیاره به دور محورش بسیار سریع میباشد. بر اساس مشاهدات، یک سال بر روی این سیاره معادل ۱۰۷۵۰ روز زمینی ( حدود ۲۹ سال و نیم زمینی) به طول می‌انجامد. از آنجا که فقط ۱۰ ساعت و ۳۳ دقیقه طول می‌کشد تا به دور محور خود بچرخد، یک سال بر روی این سیاره به اندازۀ ۲۴۴۹۱.۰۷ روز زحلی میباشد.

سیاره اورانوس

Saturnبه دلیل انحراف محوری ۲۷ درجه‌ای (کمی بیشتر از مریخ) تغییر فصول در این سیاره کمی طولانی‌تر است. اما از آنجا که این سیاره یک غول گازی میباشد، تغییرات دمایی زیادی را مشاهده نمی‌کنیم. اگر این امر را با فاصله این سیاره از خورشید در کنار هم قرار دهیم ( فاصله‌ای حدود ۱۴۲۹.۳۹ میلیون کیلومتر) می‌بینیم که یک فصل بیش از ۷ سال به طول می‌انجامد.

یک سال بر روی سیاره اورانوس

این سیاره تقریبا قوی‌ترین تغییرات فصلی و سالی در میان سیارات سامانه ی خورشیدی را در خود دارد. این غول یخی-گازی حدود ۸۴ سال زمینی ( ۳۰۶۸۸.۵ روز زمینی) طول میکشد تا یکبار به دور خورشید بچرخد. اما از آنجا که این سیاره ۱۷ ساعت و ۱۴ دقیقه و ۲۴ ثانیه طول می‌کشد تا یک دور به دور محورش بچرخد، یک سال بر روی اورانوس ۴۲۷۱۸ روز اورانوسی طول می‌کشد.

uranus-planetبا این حال این امر به دلیل انحراف محوری اورانوس است، که حدود ۹۷.۷۷ درجه به سمت خورشید میباشد. نتایج در تغییرات فصلی تقریبا شدید هستند و البته منحصر به اورانوس. به صورت خلاصه، وقتی یک نیمکره به سمت خورشید میباشد ( در تابستان) ۴۲ سال به طور مستمر روشن است. در زمستان، شرایط کامل بر عکس می‌شود و این نیمکره ۴۲ سال را در تاریکی به سر می‌برد.

یک سال بر روی سیاره نپتون

با در نظر گرفتن فاصله این سیاره از خورشید، نپتون طولانی‌ترین زمان گردش به دور خورشید را در سیارات سامانۀ خورشیدی دارا میباشد. یعنی یک سال بر روی نپتون طولانی‌تر از هر سیاره است که معادل ۱۶۴.۸ سال ( یا ۶۰۱۸۲ روز زمینی) میباشد. اما از آنجا که در مقایسه با این گردش زمان کمی را برای چرخش به دور محور خود صرف میکند ( ۱۶ ساعت و ۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه) یک سال ۸۹۶۶۶ روز نپتونی طول میکشد.

neptuneبا انحراف محوری مشابه به زمین و مریخ ( ۲۸.۵ درجه) این سیاره تغییرات فصلی را نیز مشاهده می‌کند. ضرورتا یک فصل بر روی این سیاره ۴۰ سال طول می‌کشد، اما مانند غول‌های یخی-گازی، این امر منجر به تغییرات دمایی خاصی در سیاره نمی‌شود.

منبع : بیگ بنگاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (6 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits