دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
هر آنچه باید درباره گیاه لیزوماکیا بدانید !
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
لیزوماکیا (Lysimachia) گیاهی چند ساله، رونده و همیشه سبز از خانواده پامچال است که بومی اروپا و آسیا است. این گیاه به دلیل برگ های گرد و براق و گل های زرد رنگش محبوبیت زیادی دارد.

پرورش گیاه لیزوماکیا

گیاه لیزوماکیا به عنوان گیاه پوششی در باغ ها و فضاهای سبز استفاده می شود. لیزوماکیا گیاه خزندۀ همیشه سبزی است که بومی آسیای غربی و اروپا می باشد. این گیاه با ارتفاع 5 تا 10 سانت، رشد کمی دارد و نیازی به کوتاه کردن ندارد که این مزیت آن را به جایگزین خوبی برای چمن تبدیل کرده است.

نور: لیزوماکیا به نور کامل خورشید نیاز دارد. در سایه، رشد آن کند می شود و برگ های آن رنگ سبز تیره به خود می گیرند.
آب: لیزوماکیا به آبیاری منظم نیاز دارد. خاک آن باید همیشه مرطوب باشد، اما نباید خیس باشد.
دما: لیزوماکیا گیاهی مقاوم به سرما است و می تواند تا دمای 20- درجه سانتیگراد را تحمل کند.
خاک: لیزوماکیا به خاک غنی و مرطوب نیاز دارد. خاک آن باید دارای زهکشی خوبی باشد تا از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری شود.
کوددهی: لیزوماکیا به کوددهی زیادی نیاز ندارد. در فصل بهار و تابستان می توانید هر دو هفته یک بار از کود مایع مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

پرورش گیاه لیزوماکیا

روش تکثیر و شرایط نگهداری گیاه لیزوماکیا

لیزوماکیا را می توان به روش های زیر تکثیر کرد:

  1. قلمه ساقه: در اواخر تابستان یا اوایل پاییز، ساقه های سالم و جوان را به طول 10-15 سانتی متر قطع کنید. ساقه ها را در گلدان حاوی خاک مرطوب بکارید و آن را در مکانی روشن و گرم قرار دهید.
  2. تقسیم بوته: در بهار یا پاییز، بوته را از خاک بیرون آورید و آن را به چند قسمت تقسیم کنید. هر قسمت باید دارای ریشه باشد. قسمت های تقسیم شده را در مکانی مناسب بکارید.

آفات و بیماری های گیاه لیزوماکیا

لیزوماکیا به طور کلی گیاهی سالم است و به آفات و بیماری ها مقاوم است. با این حال، ممکن است در معرض آفات زیر قرار گیرد:

شته: شته ها حشرات کوچکی هستند که از شیره گیاهان تغذیه می کنند. برای کنترل شته ها، می توانید از صابون حشره کش یا روغن neem استفاده کنید.
کنه عنکبوتی: کنه های عنکبوتی حشرات ریز و قرمز رنگی هستند که از برگ های گیاهان تغذیه می کنند. برای کنترل کنه ی تار عنکبوتی، می توانید از آب و صابون یا روغن neem استفاده کنید.
بیماری های قارچی: لیزوماکیا ممکن است در معرض بیماری های قارچی مانند لکه برگی و پوسیدگی ریشه قرار گیرد. برای جلوگیری از بیماری های قارچی، گیاه را در مکانی خشک و زهکشی مناسب قرار دهید و از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

روش تکثیر و شرایط نگهداری گیاه لیزوماکیا

نکات مهم :

لیزوماکیا به سرعت رشد می کند و ممکن است نیاز به هرس داشته باشد. برای جلوگیری از رشد بیش از حد، هر ماه یک بار ساقه های اضافی را جدا کنید.
لیزوماکیا می تواند به عنوان گیاه آپارتمانی نیز نگهداری شود. برای کاشت لیزوماکیا در گلدان، از خاک غنی و مرطوب استفاده کنید و آن را در مکانی روشن و گرم قرار دهید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits