دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
گوز تپه کجاست و چرا به این نام معروف شده است ؟
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گوزتپه قدمت درازی دارد و محققان اعتقاد دارند که پیشنیه این منطقه، به حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد .

گوز تپه کجاست ؟

گوزتِپِه (انگلیسی: Göztepe) یکی از ایستگاه‌های خط ام۴ متروی استانبول است. این ایستگاه که در منطقه قاضی‌کوی قرار دارد در سال ۲۰۱۲ تأسیس شده‌است.

محله گوزتپه استانبول، یکی از محله‌هایی که زیرمجموعه منطقه کادیکوی استانبول قرار می‌گیرد. این منطقه درست در مرکز کادیکوی، در استانبول آسیایی قرار دارد و از جنوب با دو محله فنرباغچه و منطقه جاده بستان، و از شمال، با محله مردیوان کوی مجاورت دارد. از شرق نیز با محله ارن کوی و از غرب نیز با محله فنریولو همسایه است. جمعیت این منطقه در آخرین سرشماری انجام شده، حدود 40 هزار نفر بوده است.

گوز تپه کجاست و چرا به این نام معروف شده است ؟

تاریخچه محله گوزتپه استانبول

از آنجایی که محله گوزتپه استانبول در منطقه کادیکوی قرار دارد، باید برای آن قدمت درازی را در نظر گرفت؛ تاریخ‌شناسان استانبولی اعتقاد دارند که پیشنیه این منطقه، به حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و محله گزتپه نیز به عنوان یکی از اصلی‌ترین محله‌های این منطقه، بدون شک، کم و بیش از همین قدمت، برخوردار است.

گوز تپه کجاست و چرا به این نام معروف شده است ؟

علت نامگذاری گوزتپه

نام محله گوزتپه استانبول، از تپه‌ای به همین نام گرفته شده است؛ در بالای این تپه، آرامگاهی قرار دارد منسوب به آرامگاه «گوزجو بابا»؛ وی در اصل درویشی بوده است و در بالای این تپه، کلبه‌ای داشته و همواره از آنجا، به دیدبانی مشغول بوده است. از همین روی، به احترام او، این محله، گوزتپه نام گرفته است.

گوز تپه کجاست و چرا به این نام معروف شده است ؟

امکانات محله گوزتپه استانبول

یکی دیگر از شروط و اصول زندگی در ترکیه، توجه به امکانات محل خرید ملک است و در اصل، ارزش یک ملک را همین امکانات رفاهی منطقه جغرافیایی‌اش، تعیین می‌کند. خوشبختانه محله گوزتپه استانبول در منطقه کادیکوی، از این بابت چیزی کم و کسر ندارد و امکانات را می‌توان نقطه قوت این محله، به حساب آورد.

مهم‌تر از هر چیز، ابتدا باید به سراغ مسیرهای رفت و سیستم حمل و نقل عمومی گوزتپه برویم. قرارگیری ایستگاه راه آهن گوزتپه به حیدرپاشا، خطوط اتوبوسرانی GZ1 و GZ2 و همچنین خط M4 مترو، برتری خاصی را در این زمینه، به محله گوزتپه استانبول بخشیده است.

از دیگر امکانات رفاهی این منطقه که از قضا بسیا مورد توجه خانواده‌های مهاجر قرار می‌گیرد، مدارس و مراکز علمی و آموزشی موجود در این محله است. تعدادی از برترین دبیرستان‌ها و کالج‌های ترکیه از جمله دبیرستان هنرهای زیبای آونی آکیول و یا دبیرستان احسان کورشون اوغلو در این منطقه قرار دارند. تعدادی از دانشگاه‌های برتر ترکیه از جمله دانشگاه مدنیت استانبول، دانشگاه دوعوش و دانشگاه یدی تپه نیز در فاصله اندکی از محله گوزتپه استانبول، قرار گرفته‌اند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits