دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
انواع گواهینامه رانندگی در ایران چگونه اخذ می گردد؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سن ۱۸ سالگی به عنوان سن مجاز گرفتن گواهینامه رانندگی شناخته می‌شود، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که تمام انواع گواهینامه‌های رانندگی، مشمول این ۱۸ سالگی نشده و برای اخذ برخی از آن‌ها، نیاز به سن بالاتری خواهد بود.

شرایط سنی دریافت انواع گواهینامه در ایران

یکی از مدارک هویتی در کشور ایران، گواهینامه رانندگی است. گواهینامه را پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی صادر می کند و شهروندانی که ۱۸ سال به بالا دارند و در آزمون آیین نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه پذیرفته می شوند، این مدرک را دریافت می کنند.

گواهینامه رانندگی در ۵ نوع مختلف صادر می شود:

گواهینامه پایه یک.
گواهینامه پایه دو.
گواهینامه پایه سه.
گواهینامه موتور سیکلت و ویژه.

separator line

اعتبار گواهینامه چقدر است؟

مدت زمان اعتبار هر گواهینامه ۱۰ سال است و بعد از اتمام اعتبار آن فرد با انجام مراحل احراز سلامت جسمی و روانی اعتبار آن را برای ۱۰ سال دیگر تمدید می کند.همچنین افراد بالای ۷۰ سال هر ۵ سال یک بار باید برای احراز سلامت جسمی و روانی به راهنمایی و رانندگی مراجعه کرده و در صورت لزوم، گواهینامه خود را متناسب با شرایط جسمی و روانی خود تعویض کنند.

separator line

تغییرات پیش آمده در آیین نامه راهنمایی و رانندگی

طبق آیین نامه راهنمایی و رانندگی مصوب سال ۴۷، صدور گواهینامه های رانندگی ب۱، ب۲، پ۱ و پ۲ ، موتورسیکلت قدیم، پایه یکم قدیم و ویژه قدیم انجام می شد.شرایط سنی دریافت انواع گواهینامه در ایراناما این اعمال مصوبات آیین نامه در سال ۸۴ متوقف شد.

از آن پس بر اساس ماده ۱ اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، جهت رانندگی با هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی افرد باید یکی از انواع گواهینامه هایی که ذکر شد متناسب با وسیله نقلیه موردنظر را دریافت کنند.در ادامه این مطلب از دلگرم، شرایط سنی دریافت انواع گواهینامه در ایران به همراه پیش نیاز آن ها آورده شده است.

جهت اخذ هرکدام از انواع گواهینامه باید به شرایط سنی ذکر شده در جدول زیر توجه شود. همچنین این شرایط هم برای خانم ها و هم آقایان باید به طور یکسان رعایت شود.

گواهینامه

اگر متقاضی دریافت گواهینامه پایه ۳ ، ۲ و یا پایه ۱ هستید جدول زیر به شما کمک خواهید کرد:

ردیف نوع و پایه وسایل نقلیه مجاز برای رانندگی گواهینامه پیش نیاز شرایط سنی
۱ موتورسیکلت انواع موتورسیکلت ۱۸ سال تمام
۲ پایه سوم وسایل نقلیه موتوری با حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار ۳٫۵ تن و یا برای حمل جحداکثر ۹ نفر سرنشین با احتساب راننده ۱۸ سال تمام
۳ پایه دوم وسایل نقلیه موتوری با حداکثر مجموع وزن و ظرفی بار شش تن و یا برای حمل حداکثر ۲۶ نفر سرنشین با احتساب راننده پایه سوم ۲۳ سال تمام
۴ پایه یکم وسایل نقلیه موتوری با مجموع وزن و ظرفیت بار بیش از شش تن و یا برای حمل بیش از ۲۶ نفر سرنشین پایه دوم ۲۵ سال تمام
۵ ویژه انواع وسایل نقلیه عمرانی صنعتی کشاورزی و کارگاهی ۲۰ سال تمام

لازم به ذکر است که برای دریافت هر کدام از انواع گواهینامه لازم است شرایط سنی که در جدول قید شده لحاظ شود و شرایط برای خانم‌ها و آقایان یکسان است.

سوالات متداول در ارتباط با اخذ گواهینامه

قبل از سن ۱۸ سالگی آموزشگاه رانندگی مجاز به ثبت است؟

خیر حتماً باید ۱۸ سال شما تمام شده باشد تا مجاز به ثبت نام باشید.

برای سنین مختلف اعتبار گواهینامه چقدر می باشد؟

رانندگان تا سن ۶۵ سالگی باید هر ۱۰ سال گواهینامه خود را تمدید کنند . افراد از سن ۶۵ تا ۷۰سال هر پنج سال و بالای ۷۰سال هر دو سال نیازمند تمدید گواهینامه‌ هستند.

گرفتن گواهینامه چقدر طول می کشد؟

معمولا در شرایط غیر معمول بیشتر از ۲ ماه طول نمی کشد.

همچنین بخوانید:

با چه راهکاری میتوان نمره منفی گواهینامه پاک کرد؟

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

شرایط و مدارک لازم برای اخذ گواهینامه المثنی در کمترین زمان


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است