مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
نحوه تکثیر و نگهداری گل گلوکسینیا در گلدان
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
گل گلوکسینیا یک گیاهی علفی با ریشه های غده ای است. عاشق مناطق گرم سیر می باشد . گل گلوکسینیا دارای چند ساقه با برگ و گل های بسیار زیبا، که برگ هایش بسیار بزرگ و پهن می باشد.

معرفی و راهنمای نگهداری گلوکسینیا

گیاهی آپارتمانی و گلدار، هم خانواده ی بنفشه آفریقاییه و تقریبا شرایط نگهداری یکسانی دارن. گل ها به رنگ های سفید، صورتی، بنفش، ارغوانی و…هستند. نسبت به طول روز بی تفاوته و در فصل خاصی گلدهی نداره. که به محیط روشن اما دور از تابش مستقیم احتیاج داره، پنجره ی جنوبی مکان مناسبی برای قرار دهی این گیاهه. نبود نور کافی باعث عدم گلدهی میشه.

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید:

  1. معرفی کلی گلوکسینیا
  2. نگهداری و نیازهای گلوکسینیا
  3. معرفی کلی گلوکسینیا

آموزش کامل نگهداری و پرورش صحیح گلوکسینیا زیبا

گلوکسینیا با اسم علمی Gloxinia speciosa،که از خانواده Gesneriaceae است. این جنس دارای 20 گونه مختلف از گیاهان علفی با ریشه های غده ای است. این گیاه برزیلی یکی از سه گونه از گیاهان گرمسیری دارای ساقه های ریشه مانند زیرزمینی در خانواده ژسنریاسه است. این گونه عمدتا در رشته کوه های آند در امریکای جنوبی مخصوصاً برزیل به صورت خود رو وجود دارد. اما در آمریکای مرکزی و غرب هند از طریق کشت به وفور یافت میشود.

این گیاه آپارتمانی بسیار مناسب برای داخ ساختمان و یا گلخانه و مکان های مسقف میباشد.

گیاه گلوکسینیا تقریبا بدون ساقه با برگهای مستطیلی تخم مرغی، به رنگ سبز تیره و آبدار و مخملی، میباشد. گلهای این گیاه بنفش یا ارغوانی بوده و از اواسط بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند.

آموزش کامل نگهداری و پرورش صحیح گلوکسینیا زیبا

خاک:

به خاک سبک و کمی اسیدی احتیاج داره، استفاده از پیت ماس، کود پوسیده دامی و ماسه میتونه بستر مناسبی رو فراهم کنه. خاک با PHکمی اسیدی (۶-۵/۵ = PH) برای آن مناسب است. آمیخته خاکی مناسب برای این گیاه شامل دو قسمت خاک معمولی، یک قسمت ماسه، یک قسمت کود دامی پوسیده و یک قسمت پیت نرم است.

گیاهان جوان گلوکسینیا، به سرعت رشد می کنند و باید به طور مرتب با یک برنامه کودی مناسب تغذیه شوند. چنین برنامه ای از طریق محلول پاشی با یک کود کامل حاوی نیتروژن، فسفر، پتاسیم و ریز مغذی ها انجام می شود. در این مرحله گیاه به کود پاشی عکس العمل شدید نشان می دهد و برگ ها درشت و سبز تیره می شوند.

محلول غذایی نباید در طوقه گیاهان باقی بماند، در این صورت باعث سوختگی برگ ها می شود. خاک می تواند اندازه گیاه و تعداد روزهای لازم تا گلدهی را تحت تأثیر قرار دهد که PHو ظرفیت نگهداری آب خاک می تواند مؤثر باشد. ظرفیت نگهداری آب بالا باعث ایجاد گیاهانی با اندازه بزرگ می شود و عکس آن نیز می تواند صادق باشد.

تکثیر:

از طریق بذر، قلمه ی برگ و تقسیم غده تکثیر میشه. قلمه ی برگ رو همراه با دمبرگ در خاک سبک مثل پرلیت یا ماسه قرار بدید و در دمای ۲۰ درجه نگهداری کنید. روش تجاری تکثیر استفاده از کشت بذره، بذرها رو به صورت سطحی در پیت ماس قرار بدید و خاک رو مرطوب نگه داری کنید برای تقسیم غده از چاقوی استریل و قارچ کش استفاده کنید.

آبیاری:

بین دو آبیاری اجازه بدید سطح خاک خشک بشه، آبیاری بیش از حد و خیس و غرقابی بودن دائم خاک باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه میشه.

حتماً بخوانید:
انواع گل مرجان (علت گل ندادن گل مرجان)

انواع گل مرجان (علت گل ندادن گل مرجان)

نگهداری گل مرجان در منزل و تکثیر آن + نماد و علت گل ندادن عنوان یکی از مطالب سایت ما است. در این مطلب با شما درباره گل مرجان صحبت کرده ایم. امیدواریم…

باید دقت کرد که آب در طوقه گیاه به ویژه در طول شب باقی نماند چون باعث پوسیدگی می شود. خاک را باید همیشه مرطوب نگه داشت ولی از آبیاری بیش از حد باید خودداری کرد. خشکی بیش از حد ممکن است تشکیل جوانه گل زودرس را افزایش دهد. ریختن اب روی برگ آسیبی به برگ ها نمی رساند مگر اینکه دمای آن کمتر از ۱۰ باشد. در این حالت آسیب دیدگی به صورت حلقه هایی به رنگ سفید مایل به زرد و یا لکه هایی روی برگ ظاهر می شود. برای رفع این مشکل می توان پیش از آبیاری آب را گرم کرد.

معرفی و راهنمای نگهداری گلوکسینیا

دما:

دمای ۲۰-۲۵درجه بهترین دما برای نگهداریه، البته دمای بالای ۳۰درجه رو هم تحمل میکنه، دقت کنید دما از ۱۵درجه کاهش پیدا نکنه

آفات و بیماری ها:

مهمترین آفت گلوکسینیا کنه است و مهمترین بیماری آن پوسیدگی طوقه و ساقه است.

ناهنجاری های فیزیولوژیک

خم شدن حاشیه برگ به سمت داخل، ناشی از دمای ۱۶ یا کمتر است. همانند بنفشه آفریقایی اگر آب با دمای ۱۰ یا کمتر روی برگ ها پاشیده شود باعث آسیب دیدگی برگ ها می شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است