alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۲۱ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۵ مارس ۲۰۲۱ میلادی
همه چیز درباره گیاه ساکولنت برگ آتشی (کراسولا آتشین)
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اگر شما هم گیاه کراسولا آتشین را در خانه دارید اما هیچ اطلاعاتی راجع به این گیاه زیبا ندارید با ما همراه شوید تا اطلاعات مفیدی در این باره در اختیارتان قرار دهیم.

ساکولنت برگ آتشی (کراسولا آتشین) چیست ؟

کراسولا آتشین یکی از انواع ساکولنت ها است که از نظر ظاهر تنوع زیادی دارد. در واقع اگر به گلخانه دارها نام کراسولا را بگویید انواع ساکولنت ها را برای شما می آورند فقط با این تفاوت که پسوند آن ها با یکدیگر فرق دارد.

کراسولا آتشین یا کمپ فایر نیز یکی از انواع گیاهانی است که گلخانه دار ممکن است آن را برای شما بیاورد. پسوند آتشین به دلیل رنگ برگ های این گیاه است. برگ های کراسولا آتشین حالت گوشتی دارند و با یکدیگر متحدالمرکز هستند.

طیف رنگی آن ها بیشتر قرمز است و تا زرد و سبز ادامه دارد. این گیاه زیبا وقتی رشد کند، به صورت درختچه کوچکی در می آید که می توان آن را برای تزیین منزل استفاده کرد. حتی این گیاه در پارک ها و بوستان ها نیز دیده می شود.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از کراسولا آتشین خود مراقبت کنید و آن را تکثیر دهید.

خاک مورد نیاز کراسولا آتشین

همانطور که گفتیم کراسولا آتشین از خانواده ساکولنت ها است و خاک مورد نیاز آن تقریبا مشابه خاک مورد نیاز ساکولنت ها است. خاک مورد نیاز کراسولا آتشین از نظر گلخانه دارها خاکی است با ترکیبی پر از شن و با زهکش مناسب و یا خاک رسی.

اما این نوع خاک مانع از چک کردن رطوبت خاک می شود و نمی توان مرتب خاک را چک کرد. به همین دلیل بهترین خاک برای کراسولا برگ آتشین، خاکی با ترکیب دو قسمت ماسه بادی، یک قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک کاکتوس می باشد.

گیاه کراسولا آتشین

گل کراسولا آتشین

نور مورد نیاز برای گیاه کراسولا آتشین

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین منابع برای همه گیاهان نور است. کراسولا آتشین یکی از گیاهانی است که نیاز شدیدی به نور زیاد دارد. به همین دلیل اصلا نمی توان آن را به عنوان گیاه آپارتمانی شناخت.

این نوع ساکولنت به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و اگر نور آن به صورت غیر مستقیم باشد، رشد آن دچار مشکل می شود. پس اگر در آپارتمان زندگی می کنید باید این نکته را در نظر بگیرید و در صورت داشتن تراس با نور زیاد آن را خریداری کنید.

جالب است بدانید که رنگ قرمز برگ های کراسولای آتشین به دلیل نور مستقیم خورشید است و اگر نور به آن نرسد، رنگ برگ ها از بین رفته و کم کم ضخامت آن ها کم شده و به گیاه علفی تبدیل می شود.

دمای مناسب برای کراسولا آتشین

همانطور که گفته شد این گیاه نیاز به نور زیادی دارد و به همین دلیل در دمای زیاد هم دچار مشکل نمی شود و می تواند گرما را تحمل کند. اما بالعکس در برابر سرما و یخبندان حساس است و نمی تواند سرما را تحمل کند.

به همین دلیل در فصل زمستان که شب ها هوا سرد است باید کراسولای آتشین را داخل خانه بیاورید تا گرما به آن برسد و روزها که هوا آفتابی است آن را در معرض نور خورشید و آفتاب قرار دهید.

خاک کراسولا آتشین

نحوه مراقبت از کراسولا آتشین

میزان آبیاری کراسولا آتشین

معمولا گیاهانی که گرما را دوست دارند و در معرض نور مستقیم خورشید هستند نیاز به آبیاری بیشتری دارند. کراسولای آتشین نیز از این قاعده مستثنی نیست و به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب، آب آن زودتر بخار می شود.

پس نیاز به آبیاری منظم دارد. شما باید روزانه خاک آن را چک کنید و اگر دیدید خاکش خشک است، آن را آبیاری کنید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه گیاه را زیر نور خورشید آبیاری یا آب پاشی نکنید.

در فصل زمستان و پاییز به دلیل دمای پایین، آب در بافت گیاه باقی می ماند و نیاز به آبیاری زیادی ندارد اما با این حال شما حتما خاک کراسولای خود را چک کنید تا در صورت خشک بودن آن را آبیاری کنید.

آبیاری کراسولا آتشین

کراسولا کمپ فایر

نحوه تکثیر کراسولا آتشین

اگر کراسولای آتشین شما رشد خوبی داشته و حالا می خواهید آن را تکثیر کنید و چند گلدان از این گیاه زیبا داشته باشید، می توانید آن را به سه روش پاجوش، قلمه گیری و جوانه روی خاک تکثیر کنید.

در ادامه هر یک از این روش ها را برایتان توضیح خواهیم داد.

روش پاجوش: پس از رشد کراسولا خواهید دید که پاجوش هایی اطراف گیاه جوانه می زند و رشد می کند. در تکثیر به این روش شما باید یکی از پاجوش هایی که اطراف گیاه هستند را با ریشه خارج کنید و در گلدان دیگری بکارید.

روش قلمه: روش قلمه زدن برای تکثیر اغلب گیاهان استفاده می شود و نسبت به روش های دیگر طرفداران بیشتری دارد. در این روش شما باید قلمه هایی از گیاه را با ساقه جدا کنید و آن را بلافاصله در گلدان دیگری بکارید و مانند گیاه قبلی از آن مراقبت کنید.

روش جوانه روی خاک: در این روش شما برگ هایی را که از گیاه کنده می شود و یا خودتان قصد کندنشان را دارید می توانید بجای دور ریختن روی سطح خاک مرطوب مورد نیاز گیاه البته ترکیب شده با مقداری پیت ماس بچینید و در جای نسبتا روشن قرار دهید تا بعد از گذشت یک الی دو ماه جوانه های جدید بدست بیاورید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (5 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits