دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
روش کاشت بذر گل لاله عباسی در گلدان و باغچه
5
زمان مطالعه: 8 دقیقه
گل لاله عباسی گلی چندساله و مخصوص فضای باز است اما معمولا بصورت 1ساله کاشته میشود. علاوه بر باغچه درگلدان هم میشود از آن نگهداری کرد. گلهای این گل زیبا در غروب یا روزهای ابری باز میشود.

درباره گل لاله عباسی بیشتر بدانید!

گل یا گیاه لاله عباسی، یک گل زیبا و بی نظیر است که شما می توانید آن را درون باغچه خودتان پرورش دهید. این گل به لحاظ موقعیت جغرافیایی، گیاهی است که اصلیتش متعلق به مناطق گرمسیری جنوب آمریکا است. قطعاً یکی از جذابیت هایی که شما را به سوی این گل جذب خواهد کرد، رنگ های متنوعی است که این گل دارد. گلبرگ های این گل، دارای رنگ های فراوانی است که بیشترین رنگ متعلق به صورتی، زرد و قرمز است.

این گل های زیبا و بی نظیر به صورت خوشه ایِ مرکب در کنار یک دیگر قرار می گیرند و صحنه ای دل فریب را به باغچه شما می دهد. این گل هم مانند سایر گل ها دارای شرایط نگهداری خاصی است که باید قبل از کاشتن و پرورش با آن ها آشنا باشید. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با این موارد بیشتر آشنا کنیم.

یکی از موارد مهمی که هر شخصی را وادار می کند تا این گل را در منزل و باغچه های خود پرورش دهند، زمان گل دهی آن است. معمولاً افراد در طول روز، بیشترین زمان را در محل کار هستند و زیبایی و طراوت گل در طول روز را مشاهده نمی کنند، اما جالب است که بگوییم این گل فقط تایم بعد از ظهر شکوفا می شود و در ایام صبح بسته می شود. گل‌ های این گیاه نزدیک به ساعت ۴ بعد از ظهر باز می شوند و صبح ها نیز بسته می شوند.

روش نگهداری از گل لاله عباسی

علت نامگذاری آن نیز به واسطه این اتفاق است. از زمان باز شدن گل های این گیاه در حوالی بعدازظهر، عطری دلنشین و زیبا در فضا پراکنده می‌شود. اثر این عطر بعد از بسته شدن گلبرگ ها از بین می رود.

درباره گل لاله عباسی بیشتر بدانید!

گل لاله عباسی در چه موقع از سال بهترین شکوفایی را دارد و مشخصات ظاهری آن چیست؟

خود شکوفایی و چشم نوازی این گیاه از فصل تابستان شروع می شود و تا اول پاییز ادامه خواهد داشت. این گل در هوای فصولِ گرمِ سال، رشد خوب و چشم گیری دارد. فصل سرما آغاز پژمردگی این گل است و گیاه رو به پژمردگی می رود ولی به واسطه گرمای مجدد هوا رشد خود را ادامه می دهد و برگ ها و گل های زیبایی بر روی آن رشد خواهد کرد. اگر شما گیاه گل لاله عباسی دارید در فصل سرما می توانید آن را به درون آپارتمان خود آورده و در فضای گرم و مطلوب نگهداری کنید تا کماکان به رشد خود ادامه دهد.

لاله عباسی دارای برگ های تخم مرغی شکل می باشد و معمولاً ساقه های بلند دارد که اگر در شرایط خوبی باشد، طول آن به ۸۰ سانتی متر می رسد. گلبرگ های این گل هم به لحاظ ظاهری، دارای ۵ گلبرگ به هم چسبیده است که در کنار یکدیگر قرار دارند.

زمان کاشت بذر گل لاله عباسی

شما هم اگر لاله عباسی را در منزل نگهداری می کنید، این سوال برای شما هم قطعاً پیش آمده که چه زمانی می توانید آن را تکثیر کنید. فصل بهار همیشه برای گل ها و گیاهان فصل رشد و شکوفایی است. اوایل فصل بهار یکی از بهترین زمان هایی است که شما می توانید بذر گل لاله عباسی را بکارید، چرا که رایج ترین شیوه تکثیر این گل از طریق کاشت بذر می باشد.

سوالی که پیش می آید این است که، چگونه باید بذر این گل زیبا را به دست بیاوریم. در فصل پاییز دانه های درشت و سیاه رنگی بر روی گل ظاهر می شوند که بعد از این که گل به رشد خوبی برسد این دانه ها به روی زمین می ریزد. دانه های سیاه رنگ همان بذر‌های گل لاله عباسی است که شما می توانید بعد از جمع آوری، آن ها را در محلی خنک نگهداری کنید تا در فصل مناسب آن ها را بکارید.

نحوه کاشت بذر لاله عباسی چگونه است؟

کاشت گل لاله عباسی یکی از مواردی است که برای اکثر افراد دغدغه شده است. معمولاً افرادی هستند که وقتی بذر این گل را به دست می آوردند، حتی نمی دانند چگونه باید آن بذرها را بکارند. پرورش دهندگان و پژوهشگران در حوزه پرورش گیاهان و گل های آپارتمانی معتقدند که اگر شما بذرها را به مدت ۱۲ ساعت در آب و یا دستمال کاغذی مرطوب قرار دهید و خیس کنید، این کار باعث نرم شدن پوشش سیاه رنگ بذرها می شود به جوانه زنی آن ها کمک شایانی می‌کند.

روش نگهداری از گل لاله عباسی

نکته مهم بعدی آن است که حتماً دقت داشته باشید که بعضی از آن ها را در حدود یک سانتی متر در خاک و در دمای ۱۳ الی ۱۰ درجه سانتی گراد کاشته و نگهداری کنید. نکته قابل توجه این است که در طی این مدت نباید خاک شما خشک شود و همواره آن را مرطوب نگه دارید.

شرایط نگهداری بذر لاله عباسی پس از کاشت

پس از کاشت بذر لاله عباسی شما باید یک سری اقدامات را برای نگهداری از آن انجام دهید. اولین قدم این است که در طول روز شما باید محل کاشت بذر ها را در معرض نور طبیعی به مدت ۸ ساعت قرار دهید. قرار گرفتن گلدان بذرها در برابر نور آفتاب باعث می شود تا انرژی آفتاب به خاک و در نهایت به بذر ها برسد و این کار سرعت امر جوانه زنی را افزایش می دهد. حالا شما باید منتظر جوانه زدن بذر این گل باشید که این کار حدود ۱۰ الی ۱۴ روز طول می کشد.

زهکشی مناسب مهم ترین عامل رشد بذرهای گل لاله عباسی است

یکی از نکات مهم در کاشت بذر گل لاله عباسی، زهکشی گلدان محل بذرپاشی است. شما باید ۵ سانتی متر خاک با زهکشی مناسب در گلدان بریزید بعد به خوبی آن را آبیاری کنید تا نشست خاک کامل شود. پس از نشست کردن کامل خاک، باید بذر ها را درون آن قرار دهید. خاک یا کود مناسب مرحله بعدی است که باید بر روی بذر ها بریزید. پس از آن، حالا آب را بر روی آن اسپری کنید تا خاک مرطوب شود. بعد از ۱۴ روز شما شاهد جوانه زدن گیاه گل لاله عباسی هستید.

وقتی جوانه ها به ۵ الی ۸ سانتی متر رسید می توانید برای انتقال جوانه ها به گلدان بزرگ تر اقدام کنید یا اینکه گیاه خود را در باغچه بکارید. یکی از ویژگی ‌های شاخص این گیاه، این است که اگر شما از ریشه های گوشتی این گیاه به خوبی محافظت کنید این گیاه می تواند تا ۵ سال عمر کند و شما در طی این مدت می توانید از زیبایی چشم نواز این گیاه لذت ببرید.

شرایط نگهداری بذر لاله عباسی پس از کاشت

روش کاشت لاله عباسی در باغچه

اولین قدم در کاشت گیاه گل لاله عباسی در باغچه انتخاب فصل مناسب و آب و هوای مطلوب است زیرا این گیاه به شدت به سرما و هوای خشک حساس است و موجب پژمرده شدن این گیاه زیبا می شود. بهترین فصل برای کاشت این گیاه در باغچه و فضای باز، فصل بهار است. فصل بهار به واسطه آب و هوا و شرایط جوی مناسب و دما و نور خورشید مطلوب ترین زمان برای کاشت و رشد گیاه گل لاله عباسی است.

حتماً بخوانید:
روش نگهداری گل لاله در گلدان برای افراد مبتدی در گلخانه داری

روش نگهداری گل لاله در گلدان برای افراد مبتدی در گلخانه داری

گل لاله یکی از گل های زیبا و پر طرفدار است که اگر ابتدای خریدمان کمی دقت کنیم به درستی از آن نگهداری کنیم این گل می تواند تا 10 روز پس از چیدن نیز…

شرایط کاشت لاله عباسی در باغچه

اولین قدم در کاشت گل لاله عباسی، آماده سازی خاک و مکان کاشت گیاه است. این گیاه به شدت نیازمند تابش نور مستقیم خورشید می باشد و همانطور که گفته شد در طول روز حداقل ۸ ساعت باید با نور مستقیم خورشید تغذیه شود. بعد از انتخاب مکان مناسب که در معرض تابش مستقیم نور خورشید باید باشد، زمان آماده سازی خاک باغچه فرا رسیده است. شما می ‌توانید خاک باغچه را با ترکیب شن و خاک برگ آماده کنید. استفاده از پرلیت و ورمی کمپوست نیز می تواند شرایط رشد این بذر را در باغچه فراهم کنید.

توجه داشته باشید که محل کاشت شما در باغچه باید به خوبی شخم زده شود و چند ساعت قبل از اینکه بذرها را به خاک اضافه کنید، مقداری از خاک باغچه را آب پاشی کنید. بذرهای گیاه گل لاله عباسی را ۱۲ ساعت قبل از کاشت در آب ولرم قرار داده تا به خوبی مرطوب شود تا جوانه زنی را تسریع کند. شما باید بذرها را به فاصله ۳۰ سانتی متر از هم و در عمق یک و نیم سانتی متری بکارید.

منبع : خانوم گلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits