دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
با مشکلات رایج و روش کاشت گل آچیلا آشنا شوید !
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
گل آچیلا گیاهان چند ساله است که ظاهری متمایز دارند و به دلیل مقاومت و زیبایی منحصر بفردش بسیار محبوب هستند. آچیلا بخشی از خانواده دیزی محسوب می شود و دارای انواع گل های رنگارنگ و شاخ و برگ های سرسبز است.

گل آچیلا چیست ؟

بسیاری از پرورش دهندگان به گل آچیلا علاقه دارند زیرا رشد و مراقبت از آنها بسیار آسان است و در ترکیب با گیاهان دیگر عالی به نظر می رسند. آچیلا که با نام های بومادران یا میلفویل نیز شناخته می شود، گیاهی علفی و چند ساله مقاوم است. بخشی از خانواده کاسنیان یا دیزی و بومی اروپاست.

آچیلا دارای برگهای توری و ریز تقسیم شده است که از نظر ظاهری بسیار شبیه سرخس به نظر می رسد و می تواند معطر باشد. شاخ و برگ به شکل یک توده متراکم و به رنگ سبز تیره هستند. در طول تابستان، ساقه‌های گل از میان شاخ و برگ‌ها عبور می‌کنند و سر گل‌های بزرگی را نشان می‌دهند که از دسته‌هایی از گل‌های دیزی کوچک تشکیل شده‌اند.

آنها از تابستان تا پاییز گل می دهند. رنگ گل ها از سفید، صورتی زرد یا قرمز متغیر است. آنها در مورد نوع خاک خیلی حساس نیستند تا زمانی که زهکشی آزاد داشته باشد و در آفتاب کامل قرار گیرد.

فواید رشد گل آچیلا

آچیلاها بسیار مقاوم هستند و مراقبت از آنها آسان است. آنها برای حاشیه ها و محیط باغ کلبه ای ایده آل هستند. آچیلا یک گیاه بسیار خوب برای جذب حشرات مفید به باغ شما است، زیرا زنبورها و پروانه ها آنها را دوست دارند. آنها به خشکی و سرما مقاوم هستند.

گل آچیلا چیست ؟

موارد مصرفی گل های آچیلا

گل‌های بریده عالی را با ساقه‌های بلند خود و با قابلیت نگه‌داشتن رنگ، گل‌های خشک عالی را نیز می‌سازند. علاوه بر این، دارای تعدادی خواص سلامتی است که آن را به عنوان یک گیاه دارویی مطلوب می کند. به عنوان مثال، به طور سنتی در ترکیب چای با گل سنجد و نعناع به عنوان درمانی برای سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود.

چگونه آچیلا را پرورش دهیم؟

در حالی که گیاهان آچیلا در مناطق خنک و گرمسیری استرالیا رشد می کنند، آنها آب و هوای معتدل را ترجیح می دهند و علاقه ای به رطوبت استوایی ندارند. این گیاه را در اواخر زمستان بکارید.

آچیلا حتی در خاک فقیر نیز عملکرد خوبی دارد، اگرچه زهکشی خوبی لازم است. در صورت تمایل می توان قبل از کاشت خاکی با مواد آلی مانند کود یا خون و استخوان تهیه کرد. توجه داشته باشید که خاک بیش از حد حاصلخیز ممکن است منجر به رشد تهاجمی و گیاهانی شود که نیاز به هرس دارند.

آچیلاها در مورد نیاز آب و خاک به هیچ وجه شرایط سختی ندارند. به طور کلی، آنها حتی در شرایط خشکی هم به خوبی عمل می کنند. یعنی شما معمولاً به جز در دوره های خشک طولانی مدت نیازی به آبیاری آنها نخواهید داشت.

خاک مورد نیاز:

آچیلا در اکثر انواع خاک، حتی خاک رس سنگین، خوب عمل می کند. در حالت ایده آل، خاک شما باید سبک و باز باشد، اما در غیر این صورت، گیاهان شما هنوز هم سالم می مانند.

باید در نظر بگیرید این است که اگر در خاکی که بهینه نیست کاشت می‌کنید، باید مطمئن شوید که از کاشت آن‌ها در اواخر سال خودداری کنید تا خطر آسیب سرمازدگی یا غرقاب شدن خاک در حین رشد آنها وجود نداشته باشد.

چگونه آچیلا را پرورش دهیم؟

نحوه کاشت گل آچیلا در منزل

در آفتاب کامل با تاج گیاه در سطح خاک بکارید. عرض کاشت بسته به نوع انتخابی متفاوت است. در طول دوره رشد، آنرا مرطوب نگه دارید. آنها نسبتاً به خشکی مقاوم هستند و دوره های خشک را تحمل می کنند. هیچ الزام خاصی برای کوددهی لازم نیست.

پس از گلدهی به آرامی آن را هرس کنید تا تمیز بماند، اما در نهایت در زمستان به خودی خود به خواب می رود. گیاهان را در اواخر زمستان به بهار برش دهید تا به محض رسیدن هوای گرم، رشد تازه ای داشته باشند.

در صورت تمایل می توان گیاهان را در طول ماه های زمستان بلند و تقسیم کرد. بلافاصله دوباره کاشت کنید یا به طور موقت در پیت مرطوب نگهداری کنید. مهم است که گیاهان جدید را ترجیحاً با کود مایع جلبک دریایی آبیاری کنید که به ایجاد سیستم های ریشه ای جدید کمک می کند.

انواع مختلف گل آچیلا را بشناسید!

آچیلا هم گل و هم شاخ و برگ جذابی دارد که این گیاه را نه تنها در باغ، بلکه در خانه به عنوان گل شاخه بریده نیز زیبا می کند.
یکی از انواع آچیلاها بخشی از خانواده کاسنیان و بومی چندین کشور در نیمکره شمالی از جمله بریتانیا، چین و ایالات متحده هستند.امروزه، آنها در سراسر جهان به دلیل زیبایی خود رشد می کنند.
آچیلا رایج ترین نوع گیاه بومادران است و گل های کوچک سفید و صورتی دارد و به طور بومی در سراسر اروپا رشد می کند.

پرورش آچیلا در گلدان بسیار ساده است، چه بخواهید گیاهانی را بخرید و چه خودتان آنها را از بذرها پرورش دهید. برخی از انواع آچیلا برای چیدمان گلدان های داخلی بهتر از بقیه هستند، مانند سنبل و بناریس سفید.

همیشه مطمئن شوید که از گیاهان سالم و زمانی که رشد جدید در بهار شروع می شود، قلمه بگیرید. مطمئن شوید که ساقه ها را با زاویه 45 درجه ببرید و قلمه ها را در اسرع وقت در آب قرار دهید.

رشد از بذر گزینه ارزان‌تری از این دو است و از آنجایی که آچیلا خیلی سریع جوانه می‌زند، نیازی نیست برای مشاهده شکوفایی آن‌ها خیلی منتظر بمانید.

آچیلا با قرار گرفتن در معرض نور کامل خورشید بهترین عملکرد را دارد، بنابراین بهتر است آنها را در یک نقطه آفتابی قرار دهید. با این حال، آنها در سایه جزئی هم به خوبی عمل می کنند.

نحوه کاشت گل آچیلا در منزل

همیشه مطمئن شوید که از گلدان هایی استفاده می کنید که به اندازه کافی بزرگ باشند تا گیاهان شما در حین رشد در آن جای بگیرند.

پرورش گیاه آچیلا در فضای باز

اگر می خواهید آچیلا را در فضای باز در بستر گل پرورش دهید، چند انتخاب دارید.

شما می توانید گیاهانی را که از قبل رشد کرده اند خریداری کرده و دوباره آنها را بکارید. یا از دانه یا گیاهی که در ظرفی پرورش داده اید استفاده کنید.
اگر کاشت بذر را انتخاب می کنید، بهترین زمان برای انجام این کار در بهار یا اوایل تابستان است.
این کار به آنها زمان می‌دهد تا بدون نیاز به نگرانی در مورد آسیب سرمازدگی یا اشباع بیش از حد خاک، مستقر شوند.
هنگام انتخاب یک نقطه برای کاشت آنها، باید موقعیتی را انتخاب کنید که نور مستقیم خورشید زیاد باشد. چون باعث می شود که آنها به خوبی گل بدهند و کمتر مستعد ابتلا به برخی بیماری های قارچی شوند.

مشکلات رایج گل آچیلا

آچیلاها عموماً بدون مشکل هستند، به شرطی که به درستی از آنها مراقبت شود. با این حال، بیماری ها و آفات خاصی وجود دارند که مشکلاتی را ایجاد می کنند.در زیر برخی از رایج ترین مشکلات و همچنین نحوه برخورد با آنها آورده شده است.

کپک پودری
کپک پودری یک بیماری قارچی است که انواع مختلفی از گیاهان را درگیر می کند. در صورت آلوده شدن، برگ های گیاه دارای پوششی از کپک سفید در بالای خود می شوند که از نظر ظاهری شبیه پودر است.

راه حل
برای جلوگیری از تبدیل شدن کپک پودری به مشکل، باید هنگام آبیاری گیاهان مراقب باشید که آب روی برگ ها پاشیده نشود. افزودن یک لایه مالچ راه خوبی برای جلوگیری از این مشکل است. همچنین باید گیاهان را به اندازه کافی از هم فاصله دهید تا گردش هوا خوب باشد.

شپشک آرد آلود
شپشک‌های آرد آلود حشرات بسیار کوچکی هستند که پودر سفید رنگی روی شاخه‌ها و برگ‌های گیاهانی که هجوم می‌آورند از خود به جای می‌گذارند. آنها از برگ ها شیره استخراج می کنند که منجر به رشد ضعیف و ایجاد کپک و همچنین جذب مورچه ها می شود.

راه حل

اگر متوجه شپشک‌های آرد آلود روی گیاهان خود شدید، می‌توانید با شستن آنها از سطح با آب یا با تشویق به حضور حشرات شکارچی مانند زنبورها و کفشدوزک‌ها از شر آنها خلاص شوید.

انواع مختلف گل آچیلا را بشناسید!

شته ها
شته‌ها علاوه بر تغذیه از سطح زیرین برگ‌ها، بقایایی نیز از خود به جای می‌گذارند که مورچه‌ها را جذب می کند و باعث آسیب بیشتر می شود.

راه حل
خوشبختانه خلاص شدن از شر آنها بسیار آسان است. اگر آنها را روی گیاهان خود مشاهده کردید، شستن گیاه با آب یا آب صابون برای حذف آنها کافی است (البته برای مدتی کوتاه)

منبع : بوی گلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits