دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
استفاده از گردنبند الله و آیات قرآنی چه حکمی دارد؟
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حکم استفاده از گردنبند آیات قرآنی و اسامی مقدّسه - آیا می دانید حكم استفاده از گردنبند الله و آیات قرآنی، چه حکمی دارد؟ با سایت دلگرم همراه باشید تا در ادامه با احکام استفاده از آن ها آشنا شوید.

حکم انداختن گردنبندی که روی آن آیه قرآن یا اسماء الهی باشد چیست؟

در مورد قرآن یک حکم کلی داریم که :
بی احترامی به قرآن به هر شکلی باشد حرام هست.

سه حکم جزئی داریم که :

۱- نجس کردن حرام است.

۲- سوزاندن قرآن حرام هست.

۳- لمس آیات قرآن بدون وضو و طهارت جایز نیست.

پرسش : استفاده از گردنبند نقش داده شده به نام الله، چه حکمى دارد؟
پاسخ آیت الله بهجت، خامنه اى، صافى و نورى: استفاده از آن مانع ندارد؛ ولى بدون طهارت، آن را مس نکنند.
پاسخ آیت الله تبریزى، سیستانى، مکارم و وحید: استفاده از آن مانع ندارد؛ ولى بنابر احتیاط واجب، مس اسم «اللّه » بدون وضو جایز نیست.
پاسخ آیت الله فاضل: استفاده از آن مانع ندارد؛ ولى بهتر است بدون وضو، آن را مس نکنند.

گردنبند آیات قرآنی

پرسش : استفاده از گردنبند آیات قرآنی و اسامی مقدّسه برای بانوان چه حکمی دارد؟ در زمان حیض چطور؟ آیا همراه داشتن آن در دستشویی اشکال دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : استفاده از چنین گردنبندهایى اشکالى ندارد، مشروط بر آنکه بدون وضو با بدن تماس مستقیم نداشته باشد (البته در مورد جنب و حائض و امثال آن حتی با داشتن وضو هم نباید با بدن تماس مستقیم داشته باشد). همچنین همراه داشتن آنها در دستشویی حرام نمی باشد هر چند بهتر آن است که از چنین کاری صرف نظر کنند.

پرسش : انداختن انگشتر یا گردنبندی که در آن دعا یا آیه قرآن نوشته شده هنگامی که به سرویس بهداشتی می رویم گناه دارد یا نه؟ از لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟
پاسخ : استفاده از این گونه گردنبندها، مانع ندارد؛ ولى بدون طهارت، نباید آن را مس کنید. آیت الله خامنه اى گفتند: صرف دستشویی رفتن اگر عرفا بی احترامی محسوب نشود اشکال ندارد ولی در هر حال باید مواظب باشید بدون وضو آیه شریفه با دست یا بدنش تماس پیدا نکند و در معرض افتادن هم نباشد.

حکم انداختن گردنبند آیات قرآنی

پاسخ آیت الله صافی : به همراه داشتن قرآن در دستشویی و توالت، اگر هتک حرمت و بی احترامی به قرآن نشود، اشکال ندارد؛ ولی در عین حال رعایت این مسأله و همراه نبردن، نوعی ادب و بسیار مطلوب است.
مسئله استفاده از گردنبند یاد شده، غیر از تماس بدن با آن است. آنچه ممنوع است تنها تماس است، نه استفاده از آن. بنابر این اگر کسى آن را روى لباس خود بیندازد و بدون طهارت هم باشد، اشکال ندارد (چون تماس با بدن صورت نگرفته است).

پرسش : آیا با گردنبند یا پلاکی که آیه قرآن (مثل: و ان یکاد) داره میشه دستشویی رفت؟ در صورت تماس با بدن گناه داره؟

پاسخ : داشتن گردنبندی که بر روی آن اسم الله یا آیات قرآن حک شده است در دستشویی چنانچه شخص قصد هتک و بی احترامی را نداشته باشد اشکال ندارد، ولی لمس کردن آن بدون وضو حرام است، از این رو نباید به گونه ای قرار داده شود که طرفی که بر آن کلمه الله حک شده با بدن تماس داشته باشد و می توانید با روکشی مانند چسب استفاده شود تا موقعی که عذرشرعی داشته باشید و وضو ندارید با بدن تماس نداشته باشد. و ضمنا از نجس شدن آن نیز پرهیز کنید و اگر ناخواسته نجس شد، لازم است آن را آب کشیده و طاهر کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits