دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
کی ام سی X۵ یا فیدلیتی پرایم : کدام خودرو بهتر است ؟
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
کی ام سی X5 و فیدلیتی پرایم دو کراس اوور مونتاژی بازار هستند که مشخصات نزدیکی به هم دارند و ما در ادامه به مقایسه آن ها می پردازیم.

کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم ؛ کدام کراس اوور بهتر است؟

در بازار کراس اوور های مونتاژی گزینه های متعددی پیش روی خریداران قرار دارد، در این بررسی قصد داریم تا کی ام سی X5 کرمان موتور و فیدلیتی پرایم گروه بهمن را با یکدیگر بررسی کنیم.
همه فیدلیتی را می شناسیم، جتور ایکس ۷۰ اس که در ایران با نام فیدلیتی پرایم به مشتریان عرضه می شود. در مدتی که در بازار ایران بوده از اقبال خوبی برخوردار شده است.

اما در آن سوی گود نیز پای یک چینی دیگر در میان است! کرمان موتور پس از چند سال از عرضه جک اس ۵ تصمیم گرفت تا برای این که سهم خود را در بازار کراس اوور های کامپکت از دست ندهد، تغییراتی را در سبد محصولات خود اعمال کند.
به همین دلیل به سراغ سهول زیر مجموعه جک رفته و خودروی سهول ایکس ۶ را برای جانشینی جک اس ۵ برگزیده است، در واقع سیاست جدید کرمان موتور همکاری با برند سهول است، تا همکاری مستقیم و بی وابسته با جک، اما همانند سایر هموطنانش به صورت ری برند شده و با نام کی ام سی X5 به بازار ایران عرضه خواهد شد، با ذکر این مقدمات اکنون زمانش رسیده تا ببینیم کدام یک پیروز این رقابت خواهد بود.

کی ام سی X5

مقایسه طراحی کی ام سی X5 با فیدلیتی پرایم

در نمای جلویی KMC X5 یک طراحی به روز و جالب توجه را می بینیم. چراغ دی لایت خودرو طراحی خاصی دارد و چراغ های اصلی خودرو نیز درون سپر تعبیه شده اند. جلو پنجره خودرو طراحی مشبکی دارد و به رنگ مشکی پیانویی است و همچنین اطراف جلو پنجره خودرو نیز یک نوار کرومی دیده می شود.
در نمای جانبی به دلیل یکسان بودن پلتفرم با جک اس ۵ تشابهات متعددی در این نما دیده می شود. در قسمت پایینی شیشه های جانبی خودرو کروم کاری شده و آینه های جانبی نیز طراحی قابل قبولی دارند.

یک خط روی قسمت بالایی گلگیر جلو تعبیه شده و یک خط شانه که از روی درب های جلو شروع می شود، به چراغ های عقب خودرو متصل می شود. در قسمت پایینی درب ها نیز یک فلاپ پلاستیکی و یک نوار کرومی دیده می شود.
رینگ های خودرو نیز ۱۷ اینچی و دو رنگ هستند.
در نمای عقبی خودرو چراغ ها طراح زیبایی دارند، و در آن ها از الگوی به هم پیوسته نیز بهره گرفته شده است. صندوق خودرو یک طراحی سیال دارد و روی سپر عقب خودرو نیز دو مجموعه چراغ و و دو خروجی اگزوز کرومی روی یک فلاپ مشکی پیانویی قرار دارند.

اما فیدلیتی پرایم با توجه به سال طراحی آن طراحی قابل قبول و عامه پسندی دارد. چراغ های جلویی خودرو طراحی و گرافیک خوبی دارند و به صورت تمام ال ای دی هستند. جلو پنجره خودرو ابعاد مناسبی دارد و اطراف و درون آن توسط تزئینات کرومی تزیین شده است. در قسمتی پایینی سپر خودرو نیز چراغ های دی لایت خودرو قرار دارند که اطراف آن ها دو نوار کرومی قرار دارد.

مقایسه فیدلیتی با کی ام سی X5 با

نمای جانبی فیدلیتی پرایم نمره قبولی را خواهد گرفت. روی قسمت پایینی شیشه های جانبی خودرو توسط نوار های کرومی تزیین شده و یک خط شانه نیز از درس های جلوی خودرو تا چراغ های عقبی خودرو امتداد یافته و در قسمت پایینی درب ها نیز به واسطه خطوط تند و تیزی که تعبیه شده یک طراحی پر جزئیات دیده می شود.
رینگ های خودرو نیز اندازه ای ۲۰ و دورنگ دارند و در دو طرح برای مشتریان قابل انتخاب خواهند بود. در نمای عقبی نیز چراغ ها ابعاد نسبتا باریک و کشیده ای دارند، اما طراحی نمای عقبی خودرو تناسب چندانی با سایر قسمت های خودرو ندارد، و در قسمت پایینی سپر نیز دو چراغ مه شکن و دو خروجی اگزوز کرومی تزیینی و یک فلاپ کروم مات دیده می شود.

در مجموع نتیجه گیری در مورد طراحی تا حد زیادی سلیقه ای خواهد بود. اما اگر طراحی های مدرن را بپسندید، باید سراغ کی ام سی X5 بروید اما اگر طراحی های سنتی تر و عامه پسند تر مد نظرتان باشد، فیدلیتی پرایم می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد.

بررسی و مقایسه ابعاد

طول، عرض و ارتفاع کی ام سی ایکس ۵ به ترتیب برابر است با؛ ۴۵۰۵ × ۱۸۵۰ × ۱۶۹۸ میلی متر و فاصله بین دو محور نیز ۲۶۶۰ میلی متر است. وزن کی ام سی ایکس ۵ نیز ۱۵۶۰ کیلوگرم و حجم صندوق باز خودرو نیز ۴۸۵ لیتر است. اما فیدلیتی پرایم طول، عرض و ارتفاع آن به ترتیب برابر است با؛ ۴۷۳۵×۱۹۰۰×۱۷۱۰ و فاصله بین دو محور فیدلیتی پرایم نیز ۲۷۲۰ میلی متر است، همچنین با توجه به عرضه فیدلیتی پرایم در دو نمونه ۵ و ۷ نفره در نمونه پنج نفره وزن این خودرو ۱۵۶۰ کیلوگرم و در نمونه هفت نفره وزن فیدلیتی پرایم ۱۵۷۵ کیلوگرم است، حجم صندوق بار فیدلیتی پرایم در صورت عدم استفاده از صندلی های عقبی ۱۶۸۰ لیتر عنوان شده است. که با توجه به ابعاد، فیدلیتی پرایم‌ در این زمینه برتری مطلق دارد.

مقایسه مشخصات فنی کی ام سی X۵ یا فیدلیتی پرایم

کی ام سی ایکس ۵ مجهز به یک موتور ۱/۵ لیتری توربوشارژر مجهز به سیستم پاشش مستقیم سوخت است که توانایی تولید ۱۷۲ اسب بخار و ۲۸۰ نیوتن متر گشتاور را دارد. گیربکس KMC X5 نیز از نوع ۶ سرعته و دوکلاچه است. فیدلیتی پرایم نیز به یک موتور ۱/۵ لیتری توربو شارژر مجهز است که در طیف وسیعی از محصولات چری در بازار ایران استفاده شده است. این موتور توانایی تولید ۱۵۵ اسب بخار و ۲۳۰ نیوتن متر گشتاور را دارد، گیربکس فیدلیتی پرایم نیز از نوع ۶ سرعته و دو کلاچه تر است.

سیستم تعلیق کی ام سی ایکس ۵ در محور جلو مک فرسون و در محور عقب تورشن بیم است، اما در فیدلیتی پرایم اوضاع کمی متفاوت تر است به طوری که در محور جلو سیستم تعلیق از نوع مک فرسون و در محور عقب مولتی لینک است. که با توجه به استفاده از سیستم مولتی لینک در محور عقبی فیدلیتی پرایم این خودرو هندلینگ و سواری بهتری نسبت به رقیبش ارائه می دهد.

در این قسمت انتخاب سخت تر می شود. از یک طرف اگر شما به دنبال قدرت و گشتاور بیشتر باشید، باید کی ام سی X5 را انتخاب کنید. اما اگر بیشتر به دنبال سواری ترم تر باشید، فیدلیتی پرایم می تواند انتخاب بهتری روی کاغذ باشد. البته این را در نظر داشته باشید که رینگ های بزرگ ۲۰ اینچی در فیدلیتی پرایم باعث می شود تا نرمی سیستم مولتی لینک چندان به چشم نیاید اما در کل سیستم تعلیق پیشرفته تری را در این خودرو نسبت به X5 داریم که باعث می شود هندلینگ در این خودرو بهتر باشد. همچنین هر دو پیشرانه به بنزین بی کیفیت حساس هستند اما حساسیت در X5 بدلیل وجود سیستم GDI بیشتر است.

مقایسه دو خودرو موجود در بازار

مقایسه طراحی داخلی کی ام سی X5 با فیدلیتی پرایم

در کی ام سی X5 رو دری های خودرو طراحی و ارگونومی قابل قبولی دارند، و روی آن ها از متریال های چرمی و کرومی برای تزیین استفاده شده است. علاوه براین تیوتر های سیستم صوتی خودرو نیز دارای قابلیت نور پردازی هستند. فرمان خودرو طراحی زیبایی دارد و روی آن از تزئیات کرومی نیز استفاده شده است، پشت آمپر خودرو نیز به صورت تمام دیجیتالی است.

داشبورد خودرو طراحی بروزی دارد، و روی آن از تزئینات کرومی، براش و مشکی پیانویی نیز استفاده شده است. روی داشبورد یک نمایشگر ۱۲/۸ اینچی به صورت ایستاده تعبیه شده است، و اکثر تنظیمات خودرو نیز توسط این نمایشگر صورت می گیرد، در کنسول وسط خودرو یک کلید دوار قرار دارد که این سبک از طراحی را پیش تر در خودروهایی قبیل جنسیس و جگوار دیده بودیم، علاوه بر این در کنسل وسط خودرو و دو جالیوانی نیز تعبیه شده است.

صندلی های خودرو طراحی و ارگونومی قابل قبولی دارند، و صندلی راننده در ۶ جهت به صورت برقی و صندلی سرنشین جلو در ۴ جهت به صورت دستی تنظیم می شود، همچنین صندلی راننده به حافظه نیز مجهز است، در ردیف عقب نیز تجهیزاتی از قبل خروجی سیستم تهویه، خروجی شارژ و زیر آرنجی برای راحتی سرنشینان تعبیه شده است.

حتماً بخوانید:
مقایسه هایما S7 با فیدلیتی : کدام خودرو از نظر ایمنی و فنی بهتر است ؟

مقایسه هایما S7 با فیدلیتی : کدام خودرو از نظر ایمنی و فنی بهتر است ؟

فیدلیتی جدیدترین محصول بهمن موتور در بازار ایران است ، هایما S7 توربو یکی از تولیدات گروه خودروسازی Haima است که از سال ۲۰۱۰ به سبد تولیدات این…

در فیدلیتی پرایم رودری های خودرو طراحی زیبا و ارگونومیکی دارند، و بر روی آن از متریال های مختلفی اعم از چرمی و کروم براش جهت تزیین رودری ها استفاده شده است، همچنین رودری ها قابلیت نور مخفی نیز بهره می برند. فرمان طراحی سه شاخه داشته و طراحی قابل قبولی دارد، پشت آمپر نیز به صورت تمام دیجیتالی است.
داشبورد خودرو طراحی به روزی دارد، و روی داشبورد خودرو یک نمایشگر ۱۲/۳ اینچی قرار دارد که دسترسی های مختلفی را برای راننده فراهم کرده است، دریچه های سیستم تهویه خودرو به صورت سرتاسری طراحی شده اند و طراحی جالبی دارند. همچنین در مرکز داشبورد قابلیت نور مخفی نیز دیده می شود.

روی داشبورد نیز از کروم براش برای تزیین آن نیز استفاده شده است کمی پایینی تر پنل سیستم تهویه و تنظیمات سیستم صوتی خودرو نیز به چشم می خوردند در کنسول وسط خودرو تجهیزاتی مانند پد شارژ وایرلس، پورت های یو اس بی و جالیوانی به چشم می خورد دسته دنده خودرو به صورت الکتریکی است و در کنسول وسط خودرو نیز از تزئینات کروم براش استفاده شده است.

صندلی های خودرو ارگونومی و راحتی مناسبی دارند و صندلی راننده در ۶ جهت به صورت برقی و صندلی سرنشین جلو در ۴ جهت به صورت برقی تنظیم می شود در ردیف عقب نیز امکاناتی نظیر خروجی شارژ، سیستم تهویه و زیر آرنجی نیز پیش بینی شده است در صورت سفارش مدل ۷ نفره صندلی های ردیف سوم نیز وجود خواهند داشت که صرفا جهت استفاده سرنشینان خردسال مناسب است.

مقایسه امکانات فیدلیتی با کی ام سی

مقایسه امکانات ایمنی و رفاهی

بعضی از مهم ترین امکانات ایمنی کی ام سی X5 عبارت اند از؛ ۴ کیسه هوا، ترمز ABS، سیستم کمکی ترمز،سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل کشش، سیستم کمکی حرکت در سربالایی، سیستم کنترل فشار باد تایر ها، اتو هلد، اتوهلد، ایموبلایزر، ایزوفیکس، هشدار نبستن کمربند ایمنی، پاور ویندوز و … .

و تجهیزاتی از قبیل؛ سیستم صوتی با ۱۰ بلندگو و یک ساب ووفر، مالتی مدیا، اپل کارپلی و اندروید اتو، گرمکن صندلی های جلو، تنظیم برقی صندلی راننده، حافظه صندلی راننده و آینه های جانبی، ‌کول باکس، دوربین ۳۶۰ درجه، سقف پانوراما، سنسور نور وباران، سیستم ورود خروج بدون کلید و استارت دکمه ای، کامپیوتر سفری، کروز کنترل از مهم ترین امکانات رفاهی کی ام سی ایکس ۵ است.

اما مهم ترین امکانات ایمنی فیدلیتی پرایم عبارت اند از ۴ کیسه هوا، ترمز ABS، سیستم کمکی ترمز، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل کشش، سیستم کمکی حرکت در سربالایی، سیستم هشدار حرکت بین خطوط، رادار نقطه کور، سیستم پایش فشار باد تایر ها، ایموبلایزر، پاور ویندوز، آنتی ترپ و … .

و از آپشن های رفاهی فیدلیتی پرایم می توانیم به صندلی برقی راننده و سرنشین جلو، گرمکن صندلی های جلو، نور پردازی داخل کابین، بلوتوث، میرورلینک، دوربین ۳۶۰ درجه، دوربین ثبت وقایع، پورت های یو اس بی ردیف جلو و عقب، شارژر وایرلس، سیستم صوتی با ۸ بلندگو، استارت دکمه ای و ورود خروج بدون کلید، سیستم تهویه مطبوع الکتریکی، کروز کنترل، سقف پانوراما، سنسور های پارک جلو و عقب، در صندوق عقب برقی، سنسور نور و باران و… اشاره کرد.

در مجموع می توان گفت این دو کراس اوور در یک سطح آپشن هستند و فقط برخی از امکانات در این دو متفاوت است. اما نظر شما چیست؟ بنظر شما کدام یک از این دو کراس اوور در این رده قیمتی ارزش خرید بیشتری دارد؟

منبع : اخرین خودرواین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

S | ۲ روز پیش
خودرو x5 مطمئنا بهتره
0
0
S | ۲ روز پیش
مطمئنا X5
0
0
فرشاد ترکیان | ۴ هفته پیش
فیدلیتی
5
0

hits