دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
علت عدم رشد و کوچک شدن گیاه یوکا چیست؟
12
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یوکا، گیاهی زیبا و بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری آمریکا است. به طور کلی گل یوکا رشد کمی دارد. اما گاهی متوقف شدن رشد این گیاه را باید مانند خشک شدن برگ های یوکا یک بیماری بدانیم.

یوکا، گیاهی زیبا و مقاوم

یکی از علت های توقف رشد یوکا کمبود مواد مغذی و کودهای شیمیایی است. همین مساله یکی از عواملی است که گیاه گل نمی دهد. این گیاه در فصل بهار و تابستان به ماهی یکبار کود سبک نیاز دارد. این گیاه با برگ‌های شمشیری شکل و ساقه‌های ضخیم و چوبی، به دلیل مقاومت و تطبیق‌پذیری بالا با شرایط مختلف، به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شده است.

علت عدم رشد و کوچک شدن یوکا

اگر یوکا شما رشد نمی‌کند و برگ‌های آن کوچک شده‌اند، ممکن است به دلایل زیر باشد:

نور نامناسب: یوکا به نور غیرمستقیم و فراوان نیاز دارد. اگر گیاه در نور کم باشد، رشد آن به شدت کند می‌شود و برگ‌ها کوچک و رنگ‌پریده می‌شوند.

آبیاری بیش از حد: آبیاری بیش از حد یکی از شایع‌ترین دلایل عدم رشد یوکا است. یوکا گیاهی کم‌آب است و به آبیاری زیاد نیاز ندارد. اجازه دهید بین دو آبیاری، خاک گلدان کاملاً خشک شود.

کمبود مواد مغذی: اگر خاک گلدان فقیر از مواد مغذی باشد، یوکا برای رشد به مشکل برمی‌خورد. در فصل رشد، هر دو هفته یک‌بار با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی یوکا را کوددهی کنید.

 کوچک شدن یوکا

دمای نامناسب: یوکا به دمای گرم بین 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد. اگر گیاه در معرض دمای سرد یا جریان هوای مستقیم قرار گیرد، رشد آن متوقف می‌شود و برگ‌ها ممکن است قهوه‌ای شده و بریزند.

آفات و بیماری‌ها: برخی از آفات و بیماری‌ها مانند شپشک آردی، کنه تار عنکبوتی و قارچ ریشه می‌توانند به یوکا آسیب برسانند و باعث عدم رشد و کوچک شدن برگ‌ها شوند.

مشکلات ریشه: اگر ریشه‌های یوکا پوسیده یا آسیب‌دیده باشند، گیاه نمی‌تواند به ‌طور مناسب آب و مواد مغذی را جذب کند و در نتیجه رشد آن متوقف می‌شود.

راه حل رفع مشکلات یوکا

برای حل مشکل عدم رشد و کوچک شدن یوکا، اقدامات زیر را انجام دهید:

گیاه را به محل پرنورتر با نور غیرمستقیم منتقل کنید.

بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان کاملاً خشک شود.

در فصل رشد، هر دو هفته یک‌بار با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی یوکا را کوددهی کنید.

دمای محیط را بین 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد نگه دارید.

گیاه را به طور مرتب از نظر وجود آفات و بیماری‌ها بررسی کنید و در صورت مشاهده موارد مشکوک از سموم دفع آفات و بیماری‌های قارچی مناسب استفاده کنید.

اگر ریشه‌های گیاه از زهکش گلدان بیرون زده‌اند، گلدان را به گلدان بزرگ‌تر انتقال دهید.

برگ‌های آسیب‌دیده و قهوه‌ای را از گیاه جدا کنید.

با صبر و حوصله و مراقبت‌های صحیح می‌توانید به یوکا خود کمک کنید تا دوباره به رشد خود ادامه دهد و به گیاهی زیبا و پرپشت تبدیل شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (12 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits