دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
کوپن الکترونیکی (کارت کالا) چیست و به چه کسانی تعلق میگیرد ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کوپن الکترونیکی و یا کارت کالا همان کوپن هاي کاغذی هستند کـه در گذشته برای تهیه چند سری از اقلام بین مردم توزیع می‌شدند .

کوپن الکترونیکی چیست ؟

کارت کالا یا کوپن الکترونیکی در حقیقت همان کوپن‌های کاغذی است که در گذشته دولت برای حمایت از مردم برای تهیه اقلام مصرفی بکارمی‌برد. اکنون نیز کوپن الکترونیکی تقریباً همان نقش را ایفا خواهد کرد. با این تفاوت کـه "کاغذ" از این میان حذف شده اسـت.

هم زمان با افزایش قیمت دلار ایجاد نابسامانی‌هایی در اقتصاد کشور، مسئولان و کارشناسان اقتصادی براین عقیده اند کـه این ‏وضعیت، بـه اقشار ضعیف جامعه آسیب وارد می‌کند.

به همین منظور مجلس طرحی را ارائه دادند که کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها را به صورتی ساماندهی نمایند تا نیازهای اساسی خانواده‌ها با قیمت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و ‏تولید کنندگان و براساس نرخ ارز ترجیحی در اختیار مردم قرار گیرد.

چند نفر کوپن الکترونیکی می‌گیرند ؟

بـه گفته مقام‌های وزارت تعاون، قرار اسـت دهک‌های پایینتر جامعه این کوپن‌های الکترونیکی را دریافت کنند. بطور دقیق ‏تر، طرح کوپن الکترونیک، برای 10 میلیون نفر اجرا می شود کـه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند بنابر این گستره این ‏طرح بیش از این تعداد از اقشار جامعه نخواهد رفت. بـه عبارت دیگر حدود 12درصد از مردم تحت پوشش این طرح خواهند بود

آیا کوپن الکترونیکی جایگزین یارانه می‌شود ؟

طی طرحی کـه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بـه معاون اول رئیس جمهور ارائه داد، قرار اسـت بـه زودی کالا کارت جهت تامین کالای اساسی در اختیار عموم قرار گیرد.

کارت کالا، کوپن الکترونیکی، در کارتهای بانکی سرپرستان خانوار تعریف می شود. در سالهای قبل که کوپن های کاغذی در میان مردم بود، شاهد خرید و فروش کارت های کالا یا همان کوپن های کاغذی در بین مردم بودیم که در این طرح دیگر این موضوع امکان پذیر نیست و افراد خانوار می توانند با شرایط مندرج در سایت معتبری که در این خصوص اعلام شده است، از کارت های کالای خود استفاده نمایند.

افراد خانوار می‌ توانند با بهره‌ گیری از کارت بانکی و ارائه کد ملی از سهمیه اختصاص داده شده برای خرید گوشت که به عنوان اولین کالا در این سامانه اجرایی شده است، استفاده کنند.

افراد واجد شرایط اخذ سهمیه گوشت با مراجعه به یکی از فروشگاه‌ های مجاز و با استفاده از یکی از کارت‌ های بانکی معتبر می‌ توانند سهمیه گوشت خود را دریافت کنند. این زیرساخت بانک مرکزی برای سایر کالاهای اساسی نیز قابل استفاده است و از سامانه‌های سبد کالا و مانا به طور ترکیبی بهره می‌ گیرد.

کوپن الکترونیکی (کارت کالا) چیست و به چه کسانی تعلق میگیرد ؟

زمان توزیع کوپن الکترونیکی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سیاست‌های این وزارتخانه در خصوص کالا کارت گفت: بـه زودی این کارت جهت تامین کالای اساسی بـه تمام مردم اعطاء می شود. طی طرحی بـه زودی کالا کارت جهت تامین کالای اساسی مردم بـه آن ها داده می شود.

کارت کالا یا کوپن الکترونیک به چه کسانی تععلق میگیرد ؟

کارت کالا برای تمام ایرانیان با سالی 4 بار شارژ

کالا کارت یا کوپن الکترونیک برای 10 میلیون نفر صادر و سالی 3 تا 4 بار شارژ می‌شود تا آن‌ها اقلام خوراک‌ خود مثل لبنیات و… را تهیه کنند. همچنین وزارت رفاه اعلام کرد که آمادگی دارد تا کالا کارت را برای کل کشور اجرایی کند.

کوپن الکترونیک، در کارتهای بانکی سرپرستان خانوار تعریف می‌ شود. دیگر خبری از اعلام شماره کوپن و کالا نیست و همه چیز به صورت الکترونیکی هدایت می شود. آن طور که اعلام شده است، به طور متوسط هر سه چهار ماه یکبار، این کوپن ها شارژ می شود.

شارژ کارت های کالا به طور کلی دقیقا مشابه همان کارت های یارانه است. درباره میزان شارژ هم به طور مثال برای یک خانواده پنج نفری که تحت پوشش این سامانه قرار می گیرند، شارژ خرید به مبلغ 150 هزار تومان در نظر گرفته شده و این رقم برای هر فرد 40 هزار تومان است.

کارت‌های الکترونیکی تنها برای عبور از وضعیت امروز بـه وجود آمده و فعلا ماهیانه 100 هزار تومان ‏شارژ می شود.‎ ‏ البته این گفته‌ ها تا حدی ابهام دارد؛ چرا که مشخص نیست کارت ها، هر سه یا چهار ماه یکبار مثلاً بـه اندازه 300 یا 400هزار ‏تومان شارژ خواهند شد یا هرماه 100 یا 150هزار تومان.

نتیجه :

کالا کارت یا کوپن الکترونیکی کارتی اسـت کـه نقش همان کوپ یا کالابرگ در دهه 60 را بازی میکند. در طرحی کـه در دهه ‏‏60 و هنگام جنگ پیاده میشد، بـه صورت متناوب و بر اساس یک زمانبدی، کوپن‌های کاغذی بـه خاواده‌ها بر اساس تعداد افراد ‏خانوار تعلق میگرفت. هر کالا، کوپن مخصوص بـه خودرا داشت. این کالا‌ها شامل بنزین، برنج، روغن، قند، شکر، صابون، ‏پودر شوینده، پنیر، تن ماهی، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و … بود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits