دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
دلیل وجود کوهان برای شتر چیست و چطور در روزهای سخت به او کمک می کند؟
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دلیل کوهان شتر این است که چربی را در خود ذخیره می کند. البته علاوه بر چربی، زمانی که به یک سفر طولانی صحرایی می روید و می خواهید با شتر سفر کنید شتر غذا و آب را نیز در کوهان خود ذخیره می کند.

شترها از زمان های گذشته دوست و همراه انسان ها و آدمیان بوده اند. مصریان حدود سه هزار سال پیش شترها را اهلی کردند. بر خلاف تصور اکثر مردم دلیل کوهان شتر فقط برای ذخیره آب نمی باشد بلکه برای ذخیره چربی می باشد.

توضیح درباره دلیل کوهان شتر

اکثر شتر ها در آفریقا و آسیا زندگی می کنند. شتر های آفریقایی از یک کوهان برخوردار می باشند. البته شترهایی هم وجود دارد که دارای دو کوهان هستند. محل زندگی این شترها، مناطق خشک آسیا (از خاورمیانه تا منچوری چین) است، تعداد بسیار کمی از شترها هستند که هنوز به صورت وحشی در صحرای گبی زندگی می کنند.
شترها به کشتی صحرا معروف هستند؛ چون این حیوان توانایی این را دارد که بدون آب و غذا، ۶ تا ۱۰ روز را در صحرا زنده بماند. شترها در برخی مواقع بدون اینکه آسیب و صدمه ای به آن ها وارد شود، یک سوم از آب خود را از دست می دهند. شکل بینی، چشم ها و گوش شتر به صورتی است که شن های ریز صحرا قادر نیستند به آن ها آسیب و صدمه ای وارد کند. شتر یکی از بهترین حیوانات برای مسافرت های طولانی صحرایی می باشد. این حیوان قادر است بار های بسیار سنگین را با خود حمل کند.

 کوهان شتر

علت کوهان شتر چیست؟

شتر از جانورانی می باشد که با محیط های خشک و بی آب و علف و صحرا سازگاری دارد و قادر است آب و هوای گرم و خشک، کم خوراکی و بی آبی را تحمل کند. همچنین این حیوان در بیابان زندگی می کند، افزون بر اینکه از علف ها و بوته ها و درختچه های گوناگون صحرایی و کویری تغذیه می کند، از بوته های شور، تلخ و خاردار هم تغذیه می کند. این حیوان از یک سری سازگاری های فیزیولوژیکی برخوردار است که به آن ها اجازه می دهد در مدت زمانی طولانی بدون هیچ منبع خارجی آب مقاومت کنند.
شترهایی که یک کوهان دارند در شرایط بسیار گرم می تواند هر ۱۰ روز یک بار آب بنوشد و قادر است ۳۰ درصد از توده بدن خود را در شرایط کم آبی از دست بدهد. برخلاف دیگر پستانداران، گلبول های قرمز آن ها دایره ای شکل است، اما گلبول های قرمز شتر بیضی شکل می باشد.

فواید کوهان شتر

این کار، جریان گلبول های قرمز را در زمان کم آبی بدن، تسهیل می کند.شتر ها دارای یک کوهان بزرگ در پشت خود می باشند. در حقیقت دلیل کوهان شتر این است که چربی را ذخیره کند. شتر از چربی به عنوان منبع انرژی در سفرهای طولانی در صحرا استفاده می کند. شتر با داشتن کوهان و کیسه های ذخیره آب قادر است مدت ها بدون آب و غذا زنده بماند.

حتماً بخوانید:
حساسیت به گوشت شتر

حساسیت به گوشت شتر

حساسیت به گوشت شتر و عوارض آن حساسیت به گوشت شتر جزء آلرژیهای غذایی و حساسیت نسبت به گوشت قرمز طبقه بندی می شود. طبق گزارش‌ سازمان‌های معتبر، حدود ۵…

شترها قبل از اینکه یک سفر طولانی را آغاز کنند مقدار زیادی آب و غذا می خورند. در نتیجه، آب و چربی در بدن آن ها ذخیره می شود. کوهان شتر در این زمان بسیار سفت و محکم می باشد؛ ولی بعد از یک سفر طولانی و سخت، شل و آویزان می شود. شترها در این سفرهای طولانی، ذخیره آب خود را نیز از دست می دهند. به همین سبب آن ها پس از این سفر، به شدت احساس خستگی می کنند و مرتبا روی زمین می نشینند. آن ها با خوردن آب و غذا مجددا سالم و قوی می شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (4 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits