دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
مناسب ترین کود برای رشد سبزی ریحان چیست ؟
25
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کود سبزی ریحان چیست ؟ وقتی صحبت از کوددهی مناسب سبزیجات می شود، زمان و نحوه کوددهی به اندازه ی اینکه از چه کودی استفاده می کنیم مهم است!

آشنایی با گیاه ریحان و توصیه های کودی آن

گیاهان ریحان بومی جنوب آسیا و جزایر جنوبی اقیانوس آرام هستند. این گیاه یکساله از خانواده نعناع است که برگ های معطر تولید می کند و معمولا در غذاهای ایتالیایی و مدیترانه ای استفاده می شود. از آنجایی که ریحان یک ساله است، به سرعت رشد می کند. در واقع می‌تواند در عرض 3 تا 4 هفته به برداشت برسد.

رشد ریحان از طریق دانه چگونه است ؟

می توانید ریحان را از طریق دانه هایی که در داخل خانه کاشته شده اند، چهار تا هشت هفته قبل از آخرین یخبندان پرورش دهید. ریحان در شرایط مختلف به خوبی رشد می کند.

نیازهای نوری گیاهان ریحان و توصیه های کودی آن

ریحان گیاهی بسیار آفتاب دوست است و در تمام طول دوره رشد به نور خورشید کافی نیاز دارد. بهتر است در مکانی کاشته شود که به طور متوسط روزانه بیش از 6 ساعت در معرض نور خورشید قرار می گیرد. چون بدون نور کافی خورشید، فتوسنتز و دریافت مواد مغذی کاهش می یابد. اگر متوسط قرار گرفتن ریحان در معرض نور خورشید روزانه کمتر از 4 ساعت باشد، ممکن است برگ‌های نازک و بوی مطبوع آن کاهش یابد.

کود برای گیاهان ریحان

محدوده دمای ایده آل برای ریحان کدام است؟

همان طور که ذکر شد گیاه ریحان بومی مناطق گرمسیری آسیا است و محیط گرم و مرطوب را دوست دارد. در برابر گرما از سرما و در برابر خشکی از غرقابی مقاوم تر است.
دمای مطلوب رشد آن بین 22 تا 28 درجه در روز و 13 تا 18 درجه در شب است. اگر دمای محیط کمتر از 13 درجه سانتیگراد باشد، برگهای آن زرد می شوند. همچنین اگر درجه حرارت کمتر از 10 درجه سانتیگراد باشد ممکن است به گیاه آسیب وارد شود و اگر دمای بالاتر از 35 درجه سانتیگراد باشد برگها ریزش می کنند.

خاک مناسب گیاهان ریحان

ریحان گیاهی با ریشه عمیق است و ریشه آن تا عمق 51 تا 102 سانتی متر می رسد. بنابراین، خاک لومی شنی یا هوموسی با زهکشی خوب، حاصلخیز و سست بهترین خاک برای کشت آن است. گیاهان گلدانی را می توان در خاک مخلوط پیت و ورمیکولیت به نسبت 2:1 یا خاک باغچه و کود آلی کاملاً تجزیه شده در 2:1 کشت کنید. می توان آن را هم در خاک اسیدی و هم در خاک قلیایی کاشت، ریحان PH 5-8 را تحمل می کند، اما خاک خنثی بهترین نوع خاک برای ریحان است.

زمان برداشت ریحان و توصیه های کودی آن

چه ریحان را از طریق دانه کشت کنید یا یک نهال جوان بخرید، بهترین زمان برای برداشت ریحان به اندازه گیاه شما بستگی دارد. زمانی که گیاه حداقل چهار دسته از برگ ها را باز کرده باشد، زمان مناسبی برای کاشت آن است . ریحان باید قبل از برداشت برگ های آن بین 18 تا 24 سانت ارتفاع داشته باشد. اگر از زمان کاشت گیاه مطلع هستید، می توانید زمان برداشت ریحان را 60 تا 70 روز بعد کاشت در نظر بگیرید.

زمان کوددهی ریحان

نحوه برداشت برگ ریحان

ریحان گیاهی با رشد سریع است که شاخ و برگ های خوش طعم زیادی تولید می کند. بهترین راه برای برداشت برگ ریحان این است که هر برگ را از پایه آن، جایی که برگ به ساقه چسبیده است ، برداشت کنید. برگ های ریحان را از بالای گیاه بردارید ، جایی که شاخ و برگ بیشتری به سرعت پر می شود. اگر ابتدا برگ های پایینی را برداشت کنید، گیاه نازک می شود. برای خوش طعم ترین برگ ها، آنها را قبل از ظاهر شدن گل ها برداشت کنید.

نحوه کوددهی گیاه ریحان

مقدار استفاده مناسب و منظم کود مایع سریع الاثر می تواند باعث رشد بهتر ریحان شود. در صورت کمبود کود در گیاهان ریحان ، اندازه آنها کوتاه تر می شود. در طول دوره رشد زیاد کود آلی را می توان هر دو هفته یک بار مصرف کرد. در فصل بهار و پاییز، ریشه ها، ساقه و برگ ها رشد می کنند و جوانه های گل متمایز می شوند.

در تابستان دمای هوا زیاد و تبخیر آب سریع است. که در این زمان ها کود های مایع باید در مقادیر کم اما مکرر مصرف شود. در زمستان که دما پایین است و گیاه به کندی رشد می کند یا حتی رشد آن متوقف می شود، به طور کلی نیازی به کوددهی نیست.

زمان مصرف کوددهی ریحان

اگر خاک ریحان غنی است، گیاهان ممکن است بدون کود به خوبی رشد کنند. اما می توانید به اندازه 2.5 تا 5 سانتی متر کمپوست یا کود حیوانی پوسیده را در عمق 15 تا 20.5 سانتی متر در زمان کاشت حفر کنید. در این زمان چنانچه گیاهان به کوددهی بیشتری نیاز داشتند، یک یا دو بار در طول فصل رشد از کود خشک یا گرانولی استفاده کنید.

کاشت ریحان

همچنین اگر زمان کوددهی دقیق ریحان را نمی دانید هر چهار تا شش هفته یک بار برای گیاهان داخلی و هر دو تا سه هفته یک‌بار برای ریحان در فضای باز به جای کود خشک یا گرانولی از کود محلول در آب مخلوط با نصف آب استفاده کنید. البته از کودهای ارگانیک مانند امولسیون ماهی یا جلبک دریایی مایع هم استفاده می شود ، اما بهتر است کوددهی را با توجه به توصیه های برچسب درج شده روی بسته کود مخلوط کرده و اعمال کنید.

بهترین نوع کود برای گیاهان ریحان

اگر کود دانه ای را برای ریحان انتخاب می کنید، کود متعادل با مقادیر مساوی کود نیتروژن، پتاسیم و فسفات انتخاب شود. کودهای با فرمول 10-10-10 یا 12-12-12 برای کوددهی ریحان بهتر عمل می کنند. کودها را در اطراف گیاه پخش کنید و به خوبی آبیاری کنید. اما دقت داشته باشید که گرانول ها با گیاه تماس نداشته باشند زیرا ممکن است باعث سوختن آن شود.

بیشتر کودهای گرانولی به میزان 700 گرم در هر 30000 مربع اعمال می شوند. اگر ریحان را در داخل گلدان پرورش می دهید، یک مشت کوچک کود دانه ای در بالای خاک اطراف گیاه بپاشید.

منبع : آل کیواناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (25 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits