دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
بهترین کود برای درخت انگور برای افزایش ثمر و میزان باردهی
163
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از درخت‌ های زیبا و ماندگار،درخت انگور است. اگر شما هم به تغذیه مناسب برای درخت به روش استفاده از کودهای حیوانی علاقه ‌مندید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کود حیوانی برای درخت انگور خوب است؟ (زمان کود دهی + بهترین کود)

اگر شما کشاورزی تازه ‌کار به‌ حساب می‌آیید، شاید تصور کنید که همه کودهای حیوانی به یک صورت برای رشد درختان مناسب خواهد بود. تمام کشاورزان با تجربه می ‌دانند که این موضوع صحت ندارد و کود هر حیوان در زمان خاص و برای گیاه خاصی مناسب خواهد بود. همچنین آیا کود حیوانی برای درخت انگور خوب است؟ در حالت کلی کودهای حیوانی به چند دسته تقسیم ‌بندی می‌ شوند که به شرح زیر است:

  1. کود گاوی
  2. کود گوسفندی
  3. کود اسبی
  4. کود مرغی
  5. کود کبوتری

کود مناسب درخت انگور

هرکدام از این کودها مواد آلی متفاوتی با یکدیگر دارد که به نحوی می‌تواند به نهال‌ها و درختان انگور کمک کند. به نظر شما مناسب ‌ترین کود برای درخت انگور کدام ‌یک از این کودها است؟ برای پاسخگویی به این سوال باید بدانید نیازهای اصلی درخت انگور کدام است. در ادامه به نیازهای اصلی درخت مو و بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، اشاره خواهیم کرد.

کود پتاسیم: پتاسیم یکی از عناصر مغذی اساسی برای رشد میوه و بهبود کیفیت میوه‌ها است. افزودن کودهای پتاسیم مثل کلرید پتاسیم به خاک می‌تواند به رشد و باردهی انگور کمک کند و همین امر باعث شده است که کود پتاسیم به عنوان بهترین کود افزایش باردهی انگور شناخته شود.

معرفی نیازهای اصلی درخت انگور:

اغلب کارشناسان حوزه کشاورزی درخت انگور را در دسته درختان کم ‌توقع قرار می ‌دهند. این درخت اغلب خود را با شرایط و منابع خاک وفق می‌دهد. در نتیجه رسیدن به بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، کار دشواری نخواهد بود. تنها مشکلی که وجود دارد این است که اگر خاک به ‌اندازه کافی غنی نباشد میزان ثمردهی درخت کم خواهد شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درخت انگور به چه مواد و عناصری نیاز دارد. در ادامه لیستی از این مواد و نقش آن در رشد درخت انگور را برایتان تهیه‌ کرده ­ایم.

نیتروژن مهم‌ترین عنصر مورد نیاز انگور:

نیتروژن یکی از اساسی ترین مواد تشکیل ‌دهنده کودهای حیوانی است. به همین دلیل کودهای حیوانی که نیتروژن بیشتری داشته باشند می‌توانند به ‌عنوان بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، به‌ شمار بروند. این عنصر به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین اسید آمینه ‌های گیاهی که نقش آن افزایش میزان پروتئین درون گیاه است. نیتروژن یکی از اساسی ‌ترین مواد برای سنتز کلروفیل نیز هست. گیاهان غالباً این عنصر را به‌صورت نیترات یا آمونیوم از خاک و آب جذب می‌کنند.

افزایش باردهی درخت انگور

در صورت عدم وجود نیتروژن کافی برای درخت انگور برگ ‌ها کم‌ کم زرد می‌شوند. این کود حیوانی برای درخت انگور، واجب می باشد چرا که عدم شادابی و رنگ‌ پریدگی بودن برگ‌ ها نیز می‌تواند نشانه‌ای از کم بودن نیتروژن باشد. اگر به‌ موقع کمبود نیتروژن جبران نشود می ‌تواند منجر به کوچک شدن برگ‌ها، نازک شدن ساقه‌ها و کوتاه شدن پیچک درخت انگور شود. در زبان عام از کود نیتروژن با عنوان کودهای ازته یاد می کنند.

طبق تحقیقات انجام ‌شده در میان کودهای حیوانی کودی که بیشترین میزان نیتروژن را دارد کود گوسفندی است. در زمان استفاده از کود گوسفندی و هر کود حیوانی مخصوصاً کود مرغی حتماً نتیجه آزمایش خاک زمین خود را مقایسه کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بیش از نیاز گیاه به زمین کود ندهید؛ چراکه این کار باعث سوختن و از بین رفتن برگ‌ها خواهد شد. پس بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، در زمانی که نیتروژن خاک (ازت) کم است کود گوسفندی خواهد بود.

پتاسیم عنصر دیگری که برای انگور لازم است:

یکی ‌دیگر از عناصر مهم برای رشد گیاه که در بهترین کود درختان انگور، وجود دارد پتاسیم است. درخت مو برای داشتن رشد کافی، تجزیه کربوهیدرات و داشتن میوه‌های سالم به پتاسیم نیاز دارد. پتاسیم در درخت انگور منجر به فعال شدن آنزیم خواهد شد که این عامل می‌تواند مقاومت درخت حساس مو به سرما را بالاتر ببرد.

زمانی که خاک دچار کمبود پتاسیم شود، سوختن برگ‌های درخت مو را در تابستان شاهد خواهید بود. تغییر رنگ درخت انگور به رنگ قرمز نشانه ‌ای مهم برای نبود پتاسیم است. حال این سوال مطرح می شود که در این مواقع آیا کود حیوانی برای درخت انگور خوب است؟ پاسخ به این سوال کاملاً وابسته به فصل است. در صورتی‌ که بخواهید کمبود پتاسیم زمین را در فصل گرما جبران کنید، بهتر است از کود حیوانی استفاده نکنید. بهترین زمان استفاده از کودهای حیوانی ابتدای فصل پاییز می باشد.

در حالت کلی بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، که بتواند کمبود پتاسیم زمین را نیز تأمین کند کود گوسفندی و در برخی موارد کود گاوی است. بهتر است در زمان استفاده از این کودها از ضدعفونی شدن آن اطمینان حاصل کنید. اگر امکان تهیه کود ضدعفونی شده را ندارید بهتر است از کود حیوانی کهنه برای تغذیه زمین و گیاهان خود استفاده کنید.

بهترین کود برای درخت انگور

روی ماده معدنی مورد نیاز انگور:

روی یکی از مهم‌ترین عناصری است که می‌تواند منجر به پربارتر شدن درخت انگور شما شود. عنصر روی نقش موثری بر هورمون ‌های رشد و باروری گیاه دارد. پس کود حیوانی که حاوی روی کافی باشد می ‌تواند در گروه بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، قرار گیرد.

زمانی که خاک از لحاظ عنصر روی فقیر باشد ممکن است برگ ‌ها و جوانه‌ های انگور دیرتر از حد موعد بازشوند. این عامل می ‌تواند رشد گیاه را با کندی مواجه کند. ازآنجایکه کوددهی به ‌منظور رفع فقر زمین نیاز به میزان کمبود زمین دارد. بهتر است قبل از کوددهی مقداری خاک را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستید. با این کار به بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، دست خواهید یافت. چرا که جواب آزمایش به شما کمک می‌کند که چه میزان کود با چه میزان غلظت روی برای زمین شما مناسب است.

در میان انواع کودها کود مرغی و بعد از آن کود گاوی بیشترین میزان کود و به‌عنوان بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، به‌حساب می‌آید. مهم ‌ترین نکته ‌ای که در زمان استفاده از کود مرغی باید به آن توجه کنید مقدار مصرف از این کود است. اگر بیشتر از میزان مورد نیاز و در فصل نامناسب از این کود پای درخت‌های خود بریزید ممکن است منجر به سوختن برگ‌های آن شود.

کود افزایش باردهی انگور

حتی ممکن است مجبور شوید خاک آن بخش را برای حفظ درختان عوض کنید. پس در صورتی ‌که تجربه کافی برای استفاده از کود مرغی ندارید حتماً با کارشناسان منطقه خود مشورت کنید.

بور عنصری مهم برای رشد انگور:

عنصر بور به ‌عنوان عناصر میکرو به ‌حساب می‌آید. این عنصر نقش اساسی در ساخت دیواره سلول‌های گیاهی را ایفا می‌کند. از دیگر وظایفی که این عنصر در درخت انگور به عهده دارد انتقال ساکاروز به‌عنوان انرژی گیاهی و تشکیل دانه به ‌واسطه گرده ‌افشانی است.

در نتیجه کودهای حاوی این عنصر در دسته ی کودهای حیوانی برای درخت انگور، قرار می گیرند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در صورتی ‌که خاک از نظر عنصر بور فقیر باشد با مشکل تثبیت نیتروژن در گیاه مواجه می‌شویم. علاوه بر آن نبود بور می‌تواند منجر به عدم گرده‌ افشانی و گرده‌ افشانی ناقص در گیاه شود.

پس کود گیاهی حاوی عنصر بور می ‌تواند به ‌عنوان بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، به‌حساب آید. در میان کودهای حیوانی کود مرغی حاوی بور است، اما نکات ایمنی استفاده از کود مرغی را که در بخش قبلی گفتیم فراموش نکنید.

شاید حتی بهتر باشد برای تأمین بور مورد نیاز زمین خود از کودهای شیمیایی استفاده کنید؛ چراکه تأمین بور خاک حساسیت بالایی دارد. دلیل این موضوع این است که بور به ‌صورت اختصاصی رشد گیاه را در دست دارد. اگر خاک فقیر از بور باشد، درخت انگور از لحاظ رشد ریشه‌ها و ساقه‌ها دچار ضعف خواهد شد. اگر میزان بیش از نیاز درخت انگور بور به زمین داده شود، رشد درخت بیش ‌از اندازه شده و امکان آسیب به درخت در فصل زمستان بیشتر خواهد شد.

حتماً بخوانید:
با روش کاشت درخت انگور و نگهداری از آن آشنا شوید

با روش کاشت درخت انگور و نگهداری از آن آشنا شوید

روش صحیح کاشت درخت انگور درخت انگور می تواند در اغلب خاکها رشد کرده و محصول بدهد. شرایط کاشت درخت انگور با وضعیت آب و هوایی ایران بسیار سازگار بوده و…

عناصر دیگر که در جایگاه دوم برای درخت انگور قرار دارند:

تا به اینجا با 4 عنصر مهم که باید در بهترین کود حیوانی برای درخت انگور، وجود داشته باشد آشنا شدید. حال با عناصری که در جایگاه دوم اولویت برای انگور قرار دارند آشنا می‌شوید.

  • آهن: به ترتیب در کود اسبی، کود گوسفندی، کود گاوی و کود مرغی بیشترین میزان آهن وجود دارد.
  • منیزیم: به ترتیب بیشترین میزان منیزیم در کود اسبی، کود مرغی، کود گوسفندی و کود گاوی موجود است.
  • منگنز: به ترتیب در کود مرغی، کود اسبی، کود گوسفندی و کود گاوی بیشترین میزان منگنز وجود دارد.
  • فسفر: به ترتیب کود مرغی، کود گوسفندی، کود گاوی و کود اسبی بیشترین میزان فسفر را دارند.
  • کلسیم: به ترتیب در کود مرغی، کود گوسفندی، کود گاوی و کود اسبی بیشترین میزان کلسیم وجود دارد.

تمامی موارد گفته شده به شما کمک می کند تا بگویید آیا کود حیوانی برای درختان انگور خوب است، یا خیر.

منبع : آریا نهالاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (163 رای)  

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مصطفی حسینی | ۱ روز پیش
درخت انگور برگهایش قوی نیست
0
1
حجت شاکری | ۲ روز پیش
سلام جهت ثبت نام خودرو با دارا بودن گواهینامه و عدم پلاک فعال برای خودرو جهت خرید خودرو و جوانی جمعیت و خانواده به قیمت کارخانه هم سهند s و اطلس s خودروهای با کیفیت پارس خودرو در سبد خرید سایت سایپا قرار گرفته و با پرداخت پول مشخص شد خود خودرو با قیمت عالی خودرو نو ثبت نام کنید و زمان تحویل درج شد و به احتمال زیاد سریع تر از موعود تحویل دهند و زمان تحویل فقط کسی که سند خورده تحویل بگیرد و وکالتی قبول نکنید کسی که سند خورده تحویل بگیرد که درست در جریان تحویل و تحول و نقل و انتقال جهت فروش باشد .
الف : ۱.ف.۲.ع.۳.ح.۴.ش.۵.خ

باتشکر فرمانده حجت شاکری 09215264192
***60411804
3
5
محمدنصرابادی | ۲ روز پیش
ازعوامل این سایت کامل تشکردارم بسیاراموزنده ومفید برایم بودانشاالاکه مانندهمیشه موفق وپیروزباشید ازبرنامهایتان درتمام برنامه های باغداریم استفاده میکنم ممنون
1
7
عبدالهی | ۲ روز پیش
عالی بود منتها در مورد کود کبوتر چیزی نفرمودید
1
8
عباسعلی صفری | ۲ روز پیش
ممنون خیلی عالی بود فقط عنصر بور درکدام کودشیمای وجودداردنام کود
1
10
امیر | ۳ روز پیش
سلام چگونه دانه های انگور درشت میشود؟
9
29
علی سلجوقی | ۳ روز پیش
درود بر شما برای من این توضیح خیلی مفید بود
3
24

hits