مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
کودکانی که در نزدیک دریا بزرگ می‌شوند در آینده سلامت ذهنی بیشتری خواهند داشت!
2
کارشناسان میگن زندگی در کنار محیطهای آبی تاثیرات مثبت بزرگی رو‌ی شخصیت‌ها داره که هنوز ابعادش مشخص نشده.

یک مطالعه روی ۱۵ هزار نفر در ۱۸ کشور(۱۴تا اروپایی و ۴ تا غیر اروپایی) انجام دادن و سلامت ذهنی و روانی این آدم‌ها رو بررسی کردن. بعد در مورد خاطرات و نوع سبک زندگیشون در کودکی پرسیدن. مثلا چقدر به ساحل دریا یا رودخانه می‌رفتند. چقدر در پارک‌های آبی رفت و آمد داشتن و... نتیجه جالب بوده. اونایی که این کارها رو بطور مستمر انجام میدادن سلامت ذهنی و روانی خیلی بهتری داشتند. خیلی کمتر در مقابل اضطراب و استرس کم میارن و عموما مشکلات رو آسون تر از بقیه پشت سر میذارن!

کودکانی که در نزدیک دریا بزرگ می‌شوند

کارشناسان میگن زندگی در کنار محیطهای آبی تاثیرات مثبت بزرگی رو‌ی شخصیت‌ها داره که هنوز ابعادش مشخص نشده. حتی اون لحظه که پدرها به بچه‌ها شنا یاد میدن و بچه یاد میگیره چطوری در آب بمونه هم هم روی شخصیت بچه در بزرگسالی تاثیر داره!

کودکانی که در نزدیک دریا بزرگ می‌شوند

کارشناسان با دیدن شواهد فزاینده‌ای که نشان می‌دهد وقت گذراندن در فضاهای سبز با بهبود سلامت روانی مرتبط است، تشویق شدند که مزایای احتمالی فضاهای آبی را بررسی کنند.یک نظرسنجی که با همکاری مرکز اروپایی محیط‌ زیست و سلامت انسان واقع در دانشگاه اکستر انجام شد، از ۱۵ هزار نفر در ۱۴ کشور اروپایی، هنگ‌کنگ، کانادا و استرالیا درباره کودکی‌ آنان سوال کرد.از شرکت‌کنندگان خواستند تجربه‌های خود را از «فضاهای آبی» تا سن ۱۶ سالگی به یاد بیاورند؛ از جمله اینکه هرچند وقت به این فضاها می‌رفتند، چقدر به آن نزدیک بودند و والدینشان چند بار به آن‌ها اجازه ‌دادند بروند و در این فضاها بازی کنند.همچنین از آن‌ها پرسیدند ظرف چهار هفته گذشته، آخرین بار چه زمان با فضاهای آبی و سبز در تماس بودند و سلامت روان آن‌ها در طول یک دوره دوهفته‌ای چگونه بود.

کودکانی که در نزدیک دریا بزرگ می‌شوند

این مطالعه که در نشریه «انوایرومنتال سایکولوژی» (Environmental psychology) منتشر شد، ارتباط بین زمان بیشتری که در فضاهای آبی سپری می‌شود و بهبود سلامت روان در بزرگسالی را نشان می‌دهد.چون آن‌ها که از کودکی تجربه‌های بیشتری در فضای آبی داشتند، ارزش ذاتی بیشتری برای محیط‌های طبیعی قائل بودند و در بزرگسالی هم میل بیشتری به دیدن این فضاها داشتند.درنتیجه، وقت گذران در این فضاها سلامت روان بیشتری را به بار آورد‌.والریا ویتال، نامزد دکترا دانشگاه ساپینزا رم و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: «با توجه به دنیایی که به طور فزاینده‌ای به فناوری و صنعت وابسته شده، درک چگونگی ارتباط میان تجارب طبیعت در دوران کودکی با سلامت زندگی بزرگسالی مهم است.»«یافته‌های ما می‌گوید که ایجاد آشنایی و اطمینان در فضاهای آبی و اطراف آن در دوران کودکی می‌تواند لذت ذاتی از طبیعت را تحریک کند و افراد را می‌دارد به دنبال تجارب تفریحی در طبیعت باشند که برای سلامت روان در بزرگسالی پیامدهای مفیدی دارد.»

کودکانی که در نزدیک دریا بزرگ می‌شوند

کارشناسان به این نکته نیز اشاره کردند که بسیاری از کودکان ممکن است کنار آب بزرگ نشوند، چون برای آن‌ها احتمال خطر وجود دارد و والدین حق دارند احتیاط کنند.دکتر لیان مارتین از دانشگاه اکستر گفت: «البته این پژوهش نشان می‌دهد که حمایت از کودکان برای اینکه در این فضاها راحت باشند و فراگیری مهارت‌هایی مثل شنا در سنین پایین مزایایی مادام‌العمر دارد که پیش‌تر ناشناخته‌ بود.»در مورد اونایی که تو جنگل زندگی کردن هم تقریبا همین موارد قبلا اثبات شده بود! به هر جهت خوشبحال اون‌ خانواده‌هایی که دستشون به این چیزا میرسه و در این محیط‌ها زندگی کردن. خوشبحال بچه‌هاشون...


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است