alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
کاربردهای دستگاه کنترل تردد و انواع دستگاه کنترل تردد
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کنترل تردد سیستمی ورود و یا عدم ورود افراد را به مکان های مختلف در زمان های مشخص شده بر اساس اطلاعات از قبل تعریف شده تعیین می کند. این امر موجب ایجاد امنیت بالا در سازمان ها می گردد .

کاربردهای دستگاه کنترل تردد

دستگاه کنترل تردد سیستمی است که با استفاده از آن می توان برای تردد افراد اعمال محدودیت نمود و تردد افراد را کنترل کرد. مانند: اعمال محدودیت تردد بر روی درب های ورودی و خروجی اماکن خاص و مهم، مثل اتاق سرور، انبار و از این قبیل مکان ها. این دستگاه کاربردها و موارد استفاده متعدد و کاربردی دارد که می خواهیم در این مقاله درباره مهم ترین آنها صحبت کنیم.

ثبت اطلاعات و گزارشگیری تردد افراد

از مهمترین ویژگی های آن می توان به امکان ثبت اطلاعات افراد درون حافظه سیستم و گزارشگیری تردد افراد اشاره کرد که این امر سهولت در بررسی تردد افراد را فراهم می کند.

امکان حذف و یا محدودیت دسترسی افراد

سیستم کنترل تردد این امکان را فراهم کرده است که اگر فردی که قبلا دارای دسترسی بوده را به راحتی و بدون ایجاد مشکل از این سیستم حذف کنیم. همچنین می توان برای افراد محدودیت دسترسی ایجاد کرد به عنوان مثال یک فرد برای روزهای خاص و یا حتی ساعت های خاص امکان دسترسی داشته باشد.

مثالی درباره اهمیت امکان حذف افراد در سیستم مدیریت کنترل تردد : ساده ترین مثال در رابطه با این موضوع این است که فردی کلید درب یک سازمان را در اختیار داشته و هم اکنون در آن شرکت فعالیت نمی کند به جای عوض کردن قفل و مشکلات دیگر همراه آن به راحتی با حذف دسترسی آن شخص می توان امنیت را برقرار کرد.

کاربردهای دستگاه کنترل تردد و انواع دستگاه کنترل تردد

استفاده در اتاق سرور

همانطور که می دانید تمامی سازمان ها دارای اتاق سرور هستند که امنیت آن از مهمترین دغدغه های هر سازمانی است به همین دلیل دستگاه کنترل تردد اتاق سرور از مهمترین و پرمصرف ترین استفاده های این دستگاه می باشد.

استفاده به عنوان دستگاه حضور و غیاب

همانطور که در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم دستگاه کنترل تردد امکان ثبت تردد افراد را دارد به همین خاطر می توان از آن به عنوان دستگاه حضور و غیاب افراد نیز استفاده کرد.

شیوه های کنترل تردد

لازم به ذکر است قیمت دستگاه کنترل تردد در انتخاب شیوه تردد نقش اساسی را دارا می باشد.

  1. رمز
  2. کارت RFID
  3. اثرانگشت
  4. تشخیص چهره
  5. کف دست
  6. قرنیه

کاربردهای دستگاه کنترل تردد و انواع دستگاه کنترل تردد

جدید ترین دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه تشخیص چهره با عکس که دستگاه ویزیبل لایت شناخت می شود که توانایی تشخیص چهره با ماسک و تب (دمای بدن) را دارا می باشد که از آن جمله میتوان از دستگاه کنترل تردد ZKTeco و VIRDI و SUPREMA نام برد .دستگاه تشخیص چهره ZKTECO توسط پردازش هوشمند پارسیان ارائه گردیده است.

کاربردهای دستگاه کنترل تردد و انواع دستگاه کنترل تردد

مدیریت ارباب رجوع

از دیگر کاربرد های آن استفاده در سیستم مراجعین می باشد با توجه به شخص و محل ملاقات دسترسی برای ارباب رجوع تعیین گردیده و فرد فقط بر اساس آن دسترسی ها امکان تردد در نقاط مختلف سازمان و در زمان مشخص را دارا می باشد.

از دیگر کاربرد های این دستگاه

مثالی از استفاده از کاربرد دستگاه کنترل تردد در یک سازمان

می توانید سازمانی را تصور کنید که کاملا این دستگاه مجهز شده باشد . حسابداری که در طبقه دوم یک سازمان مشغول به فعالیت می باشد را در نظر بگیرید .صبح هنگام ورود (کارت، اثر انگشت و یا چهره) خود را ثبت می‌کند و درب باز می شود و اجازه ورود به سازمان را به شخص می دهد و در همین هنگام ساعت ورود ایشان ثبت می شود ، چون اتاق ایشان در طبقه دوم هست نمی تواند به طبقات دیگر برود و بوسیله ثبتخود در روی درب طبقه مورد نظر اجازه ورود پیدا می‌کند و در طبقه خود فقط به اتاق خود با اعلام هویت ورود پیدا می‌کند و در ساعت نهاری با توجه به ساعتی که امکان دسترسی دارد می تواند به اتاق غذاخوری در ساعت مشخص شده ورود پیدا کند و در انتهای روز برای خروج خود را ثبت می‌کند و درب باز شده و ساعت خروج ایشان ثبت می شود .لازم به ذکر است در تمام مراحل امکان گزارش گیری از ورودهای شخص به اماکن مختلف وجود دارد.

جمع بندی:

بطور کلی کنترل تردد سیستمی است که ورود و یا عدم ورود افراد را به مکان های مختلف در زمان های مشخص شده بر اساس اطلاعات از قبل تعریف شده تعیین می کند. این امر موجب ایجاد امنیت بالا در سازمان ها می گردد.همچنین نرم افزار کنترل تردد نقش مهمی در مدیریت تردد واعمال دسترسی در دستگاه ها ایفا میکند زیرا مدیریت اطلاعات و یکپارچه سازی در بر قرار نظم و امنیت حائز اهمیت می باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits