دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
11 علت کم آوردن ماشین در سر بالایی
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
رانندگی در سربالایی اصلا کار راحتی نیست. به‌خصوص اگر شیب تندی نیز در جاده باشد و شما بخواهید با دنده دستی یا حتی اتوماتیک در این مسیر حرکت کنید. در طول حرکت، موتور و سایر اجزای خودرو سخت درگیر هستند.

دلایل کم آوردن ماشین در سر بالایی و نحوه رفع آن

تاحالا شده به این موضوع فکر کنید که چرا فقط خودروی شما در مسیرهای سربالایی کم می‌آورد و شما مجبور هستید با دنده سنگین حرکت کنید؟ پیش از صبحت در خصوص دلایل، باید بدانید این مشکل ممکن است برای تمام خودروها پیش آید؛ ولی معمولا وجود قطعه معیوب در خودرو می‌تواند علت کم آوردن ماشین در سربالایی‌ها باشد. از مهم‌ترین دلایل می‌توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

1. فیلتر سوخت خراب

علت‌ کم آوردن ماشین در سر بالایی، می‌تواند خرابی فیلتر سوخت باشد. بسیاری از خودروها دارای فیلتر سوختِ خراب، کثیف یا بد هستند. در نتیجه نمی‌توانند جلوی سرازیر شدن ناخالصی سوخت به داخل موتور را بگیرند و این عامل روی عملکرد موتور تاثیر منفی می‌گذارد.
معمولا باید هر چند وقت یک بار نسبت به تعویض یا تعمیر فیلتر سوخت اقدام کنید. در غیر اینصورت ذرات و رسوبات مخزن بنزین یا گاز جمع شده و فیلتر سوخت را مسدود می‌کند. درنهایت جریان سوخت محدود شده و خودرو در سر بالایی‌ها با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

2. علت کم آوردن ماشین در سربالایی؛ شل شدن سیم گاز

اگر سیم گاز شل شود، یعنی ممکن است دریچه گاز ورود به موتور کامل باز نشود. در نتیجه هوای خوبی نیز وارد سیلندر نمی‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث از دست رفتن عملکرد خوب موتور خودرو شود. برای جلوگیری این مشکل کافی است سیم گاز خودرو را بررسی کرده تا پس از شناسایی مشکل، آن را رفع کنید.

ترفندهای رانندگی در سربالایی

3. گرفتگی اگزوز؛ علت کم آوردن ماشین در سربالایی

در سیستم اگزوز، مبدل کاتالیزوری و صدا خفه‌ کن (برای کاهش صدای درون اگزوز) وجود دارد. اگر هر یک از این قطعات دچار مشکل شوند، موتور عملکرد خود را از دست می‌دهد. برای کاهش آلودگی و هوای کثیف از محفظه از مبدل کاتالیزوری استفاده می‌شود. علت کم آوردن ماشین در سر بالایی‌ می‌تواند گرفتگی مبدل باشد. در صورت گرفتگی اگزوز، هوای کثیف در محفظه می‌ماند و موتور با مشکل روبه‌رو می‌شود.

قرار گرفتن رسوب در مسیر لوله اگزوز از دلایل دیگر محفوظ ماندن هوای کثیف در داخل موتور است. اگر یکی از این فیلتر‌ها مسدود شود، موتور قدرت و توانایی خود را برای شتا‌ب‌گیری از دست داده یا حتی محدود می‌شود. این احتمال وجود دارد که شما در مسیر‌های مسطح بدون مشکل رانندگی کنید، اما در مسیر سر بالایی، فشاری زیادی به موتور وارد شود.

برای رفع مشکل تنها نیاز است اگزوز را تمیز کنید تا مسیر مسدودشده باز شده و هوای کثیف از اگزوز خارج شود. حتی می‌توانید نسبت به تعویض این قطعه نیز اقدام کنید. گرفتگی اگزوز اصلا موضوع شوخی‌برداری نیست و حتی می‌تواند باعث آتش‌سوزی شود. اگر فکر می‌کنید اگزوز خودروی شما مسدود شده، بهتر است هر چه سریع‌تر با یک نیروی متخصص مشورت کنید!

4. گرفتگی یا خرابی فیلتر هوا

علت کم آوردن ماشین در سر بالایی می‌تواند به خاطر فیلتر هوای خودرو باشد. در حالت عادی فیلتر اجازه عبور گردوغبار و ناخالصی‌ها را به داخل موتور نمی‌دهد. گرفتگی یا خرابی فیلتر هوا می‌تواند آسیب زیادی به موتور وارد کند.
فیلتر هوا مثل هر قطعه دیگری بعد از مدت زمان کوتاه، دچار خرابی یا فرسودگی می‌شود و ممکن است باعث مسدود شدن مسیر جریان هوای فیلتر شود. در نتیجه در این شرایط فشاری بیشتری به موتور وارد خواهد شد. برای رفع این مشکل به بررسی و تعویض فیلتر هوا نیاز دارید.

اگر خودروی شما یک فیلتر هوای تمیز و فاقد گرفتگی داشته باشد، می‌تواند هوای تمیز و بدون ناخالصی را از فیلتر عبور دهد و وارد محفظه کند. در غیر اینصورت موتور خودروتان عملکرد خوبی در سر بالایی‌ها نخواهد داشت.

رانندگی در سر بالایی

5. نشت خلاء

اگر نشتی بد باشد، روی عملکرد اصلی خودرو تاثیر منفی می‌گذارد و هوای انداز‌ه‌گیری‌نشده وارد منیفولد ورودی می‌شود. برای تست نشت خلاء می‌توانید از تست دود استفاده کنید و کیفیت هوا را بسنجید.

6. کویل‌های جرقه‌زنی

ولتاژ پایین باتری توسط کویل‌های احتراق به ولتاژ بالا تبدیل می‌شود. احتمالا می‌دانید به مرور زمان سیم پیچ و سیم‌های جرقه‌زنی فرسوده می‌شوند و عایق خود را از دست می‌دهند. این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد آتش‌سوزی ناقص شود.

7. خرابی شمع‌های خودرو

یکی از دیگر از اجزایی است که بعد از مدت زمانی استفاده، باید تعویض شود؛ شمع خودرو است. شمع خودرو جرقه موردنیاز در محفظه موتور را تامین می‌کند و اگر شمع دچار خرابی شود، روی عملکرد موتور تاثیر منفی می‌گذارد؛ چراکه در معرض حرارت قرار دارد. اگر نسبت به تعویض آن اقدام نکنید، انفجار در داخل موتور با شدت انجام نمی‌شود و در نتیجه، احتراق ناقص انجام شده و برق تولید نخواهد شد.

8. خرابی سوپاپ؛ علت کم آوردن ماشین در سربالایی

رینگ پیستون (سوپاپ) در قسمت بالای پیستون قرار دارد. علت کم آوردن ماشین در سر بالایی می‌تواند به‌خاطر فرسودگی سوپاپ‌ها باشد. در صورتی که سوپاپ با مشکل روبه‌رو شود، سوخت و هوا از طریق منافذ به پایین سیلندر می‌رسند. درنتیجه جرقه موتور با شتاب انجام نمی‌‌شود. در این زمان بهترین کار، تعمیر سوپاپ‌ها و رفع مشکل گاز نخوردن خودرو در سر بالایی‌ها است.

نحوه پارک در سربالایی

9. فشرده‌سازی سیلندر کم

تراکم بالای سیلندر می‌تواند باعث ایجاد قدرت بالای موتور خودرو شود که خودرو برای بالا رفتن از سر بالایی به این قدرت نیاز دارد. در غیر اینصورت ماشین زمان بالا رفتن از سر بالایی با مشکل روبه‌رو خواهد بود.

10. گرفتگی انژکتورهای سوخت

آخرین قسمت قبل از محفظه احتراق، انژکتورهای سوخت هستند. این قطعه یکی از اجزای تشکیل‌دهنده سیستم سوخت است و وظیفه پاشش سوخت را برعهده دارد. معمولا مدت زمان طولانی بدون ایجاد مشکل کار می‌کند. البته کیفیت پایین یا استفاده طولانی‌‌مدت از آن می‌تواند باعث گرفتگی سوخت می‌شود. در این شرایط فیلتر بنزین توانایی جمع رسوبات باک بنزین را ندارد؛ پس مسدود شده و روی سوخت تاثیر منفی می‌گذارد.

اگر انژکتور به‌صورت کامل مسدود شود، کار آن متوقف شده و هیچ نوع سوختی به محفظه احتراق نمی‌رسد؛ بنابراین وقتی پدال گاز را فشار می‌دهید، خودرو با مشکل روبه‌رو می‌شود.

11. شرایط محیطی

اگر هوای بیرون گرم باشد، دمای هوای ورودی خودرو بالاتر می‌رود. همچنین معمولا در هوای گرم سیستم تهیه مطبوع روشن می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد فشار روی موتور شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits