دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
شهرهای پرباران ایران
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کارشناس آب‌های سطحی شرکت مدیریت منابع آب ایران شهرهای کم باران و پرباران کشور را اعلام کرد

کارشناس آب‌های سطحی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در سال آبی ۹۹-۹۸ گیلان پر باران ترین و یزد کم باران ترین استان‌های ایران بودند.

دلگرم به نقل ازصدا و سیما : احسان خلیلی شایان با اشاره به اینکه متوسط بارندگی‌ها در سال آبی گذشته ۳۱۷.۷ میلی‌متربوده است، گفت: سال آبی گذشته جزو پربارش‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر بوده اما با این وجود این رقم در مقایسه با سال آبی قبل از آن (۹۸-۹۷) با بارشی معادل ۳۴۲ میلی‌متر، حدود ۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: بیشترین میزان بارندگی تجمعی از ابتدای سال آبی تا ۳۱ شهریور امسال (پایان سال آبی ۹۹-۹۸) را استان گیلان با ۱۲۵۶.۶ میلی‌متر بارش، به خود اختصاص داده که در مقایسه با سال آبی گذشته یک درصد افزایش داشت. همچنین استان یزد با ۱۱۰.۵ میلی‌متر بارش، کمترین میزان بارندگی را بین استان‌ها دارد که نسبت به سال آبی گذشته، ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

خلیلی شایان ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان با ۲۰۲.۱ میلی‌متر بارندگی بیشترین اختلاف را با ۶۲ درصد افزایش نسبت به مقدار بارش سال آبی گذشته دارد؛ این در حالی است که این استان در سال آبی (۹۸-۹۷) با ۱۲۵ میلی‌متر بارندگی جزو استان‌های کم‌بارش کشور بود.

رتبه نخست میزان کاهش بارش نسبت به سال گذشته به ایلام با ۵۱۲.۳ میلی‌متر بارندگی اختصاص دارد که بیانگر کاهش ۴۳ درصدی بارندگی در این استان است. همچنین مقایسه درصد اختلاف سال آبی جاری با متوسط درازمدت بین استان‌ها نشان می‌دهد چهارمحال و بختیاری با ۷ درصد، اردبیل با ۵ درصد و خوزستان با ۳ درصد نسبت به متوسط بلندمدت (۵۱ ساله)، بیشترین میزان کاهش در بارش‌ها را داشته‌اند.

کارشناس آب‌های سطحی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در همین بازه زمانی، بیشترین میزان افزایش بارش‌ها را استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان هر کدام با ۹۳ درصد، هرمزگان با ۱۱۴ درصد نسبت به متوسط بلندمدت (۵۱ ساله) به خود اختصاص داده‌اند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits