دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
نحوه‌ی عملکرد کلیدهای کارتی هتل چگونه است ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مهمترین مزیت قفل کارتی مانند دیگر قفل های هوشمند و دیجیتالی عدم نیاز به حمل کلید است. همین ویژگی امینت را بیشتر کرده و امکان سرقت را بسیار کاهش می دهد. با نصب قفل های کارتی نیازی به حمل دسته کلید سنگین و دست و پاگیر نخواهد بود.

آیا تا به حال در یک هتل اقامت داشته‌اید؟ در بسیاری از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، به جای کلید اتاق به شما یک کارت داده می‌شود که وظیفه باز کردن قفل آن را به عهده داشته و با عنوان کلید کارتی شناخته می‌شوند. این ابزار، نه تنها در هتل‌ها بلکه بسیاری از ساختمان‌های هوشمند نیز استفاده شده و به همین دلیل شناخت نحوه عملکرد و مزایایی که دارد، برای هر فردی لازم و ضروری است. در ادامه به معرفی کلیدهای کارتی هتل خواهیم پرداخت.

کلیدهای کارتی را بشناسید

کلید کارتی هتل، جایگزین‌ مدل‌های فلزی قدیمی بوده و راه ساده‌ای برای ورود به اتاق مهمانان در زمان مراجعه به هتل است. هتل‌ها جزو اولین مراکزی بودند که استفاده از این ابزار را در میان مردم رواج دادند و اکنون می‌توانیم آن‌ها را در برخی از خودروها هم ببینیم که بدون نیاز به سوئیچ یا ریموت کنترل درب آنها به راحتی باز می‌شود.

در برخی از کلیدهای کارتی هتل به جز اتاق می‌توانید به باشگاه یا استخر هم دسترسی داشته باشید و این امتیاز تنها نصیب فردی می‌شود که آن کلید برایش صادر شده و آن را به همراه دارد.

کلیدهای کارتی

انواع کلیدهای کارتی هتل

انواع مختلفی از کلیدهای کارتی هتل وجود دارد که هر کدام با فناوری‌های خاص خود ساخته و عمل می‌کنند. ما در اینجا به سه مورد از متداول‌ترین آنها اشاره کرده‌ایم:

Magnetic Stripe: این نوع کلید، رایج‌ترین و متداول‌ترین نوع کلید کارتی است که احتمالا همه ما با آن روبه‌رو شده‌ایم. کلید کارتی مغناطیسی، دارای یک نوار سیاه است و باید آن را دقیقا شبیه به کارت‌های بانکی درون شیار مخصوص در از بالا به پایین بکشید.
Radio Frequency: این مدل از کارت‌ها را به نام کارت‌های بدون تماس هم می‌شناسند. بنابراین برای باز کردن درب اتاق هتل به وسیله آن نیازی به اتصال نخواهید داشت. کافیست کارت را روبه‌روی اسکنر نگه دارید، تا در مدت زمان کوتاهی آن را شناسایی و درب اتاق را باز کند.
Hole Punch: این مدل از کلیدهای کارتی هتل را زیاد نمی‌بینیم و در حال حذف شدن هستند. در واقع ترکیبی از سوراخ‌هایی که روی کارت ایجاد شده باعث می‌شود تا تنها مناسب باز کردن یک قفل خاص باشد.

چه اجزایی در کلید کارتی هتل وجود دارد؟

در انواع کلید کارتی دیدیم که تنوع در فناوری‌های به کار رفته در ساخت آن‌ها باعث شده تا عملکرد متفاوتی را داشته باشند. اما در اغلب این ابزارها و قفل‌هایشان، چند جزء اصلی مشترک بوده و باعث می‌شود وظیفه خود را به درستی انجام دهند:

Card Assigner: قسمتی از کارت که به سیستم‌های پذیرش هتل متصل شده و در هر استفاده داده‌های جدید و مخصوص به مسافری جدید را به کارت منتقل می‌کند.
Key Card: قسمتی است که داده‌ها را به طور موقت در خود ذخیره کرده و باعث می‌شود کارت به وسیله قفل شناسایی شده و درب اتاق باز شود.
Door Reader: این بخش تعیین می‌کند که آیا می‌توانید با داده‌هایی که روی کارتتان ذخیره شده وارد اتاق شوید یا خیر.
In-Room Power Device: در برخی از هتل‌ها کارت یک قطعه فیزیکی برای روشن کردن برق اتاق است. بنابراین با قرار دادن آن روی قسمتی که درون اتاق و در نزدیکی درب ورودی قرار گرفته می‌توانید برق اتاق را روشن کنید.

نحوه‌ی عملکرد کلیدهای کارتی هتل

برای درک عملکرد کلید‌های کارتی هتل می‌خواهیم مرحله‌به‌مرحله آن را بررسی کنیم:

مرحله ۱: ورود مهمان

فرض کنید به هتل رسیده‌اید و با رفتن به سمت پذیرش قصد دارید تا اتاقی را دریافت کنید. مسئول پذیرش یکی از کلیدهای کارتی را برداشته و فرایند شخصی‌سازی آن را برای شما انجام می‌دهد.

عملکرد کلیدهای کارتی

مرحله ۲: اختصاص دادن کلید به اتاق شما

مسئول پذیرش کارتی که هیچگونه علامت و داده‌ای روی آن قرار ندارد، را در سیستم دیجیتال ثبت کرده و داده‌های موقتی را مخصوص شما به آن منتقل می‌کند. با این وجود این کارت با قفل اتاقی که برای شما در نظر گرفته شده، منطبق خواهد شد. در این مرحله مشخصات شما برای ثبت در سیستم دریافت می‌شود.

مرحله ۳: باز کردن درب اتاق به وسیله کلید

اکنون با دریافت کارت مخصوص اتاق باید به سمت اتاقتان حرکت کنید. احتمالا کارت خود را باید یا درون یک شیار بکشید یا در مقابل اسکنر بگیرید، تا قفل به صورت اتوماتیک باز شود. با اینکار داده‌هایی که مسئول پذیرش به کارت منتقل کرده شناسایی شده و به شما اجازه‌ی ورود را می‌دهد. این مرحله تنها چند ثانیه طول می‌کشد و در صورتی که درب اتاق باز نشود، احتمالا فرایند اتصال به درستی انجام نشده یا اتاقتان اشتباه است.

مرحله ۴: روشن کردن برق اتاق به وسیله کارت

اگر کلید کارتی هتل شما قابلیت روشن کردن برق اتاق را هم داشته باشد، باید در کنار درب ورودی هتل خود به دنبال یک قطعه‌ی هوشمند بگردید تا با قرار دادن کارت بتوانید برق اتاق را به طور کامل روشن کنید.

مرحله ۵: پاک شدن داده‌های قبلی کارت پس از ترک هتل

زمانی که شما قصد خروج از هتل را دارید، داده‌های کلید کارتی که در اختیار شما قرار گرفته بود، به طور کامل پاک شده و برای ورود مهمان جدید و وارد کردن داده‌های جدید آماده می‌شود.

مزایای استفاده از کلیدهای کارتی هتل

استفاده از کلیدهای کارتی در هتل هم برای مسافران و هم مدیریت آن مجموعه مزایایی را به همراه دارد. در اینجا می‌خواهیم به چند نمونه از این موارد اشاره کنیم:

  • وزن سبک و قابلیت حمل آسان

وزن سبک، اولین مزیتی کلیدهای کارتی است. این موضوع برای مسافرانی که باید از کلید کارتی خود مراقبت کنند اهمیت زیادی دارد. کافیست آن را همانند دیگر کارت‌های بانکی یا کارت شناسایی خود درون کیف پول یا کیف دستی‌شان قرار دهند.

  • استفاده سریع و آسان

استفاده از کلیدهای کارتی بسیار راحت است. کافی است آن را مقابل اسکنر بگیرید یا درون شیار مخصوص بکشید. در این صورت تنها در عرض چند ثانیه درب اتاق باز خواهد شد.

  • مدیریت آسان توسط مدیریت هتل و مسئول پذیرس

کلیدهای کارتی مدیریت راحت‌تری دارند و از طریق یک کامپیوتری مرکزی ردیابی می‌شوند. مسئول پذیرش می‌داند این کارت به چه کسی تعلق داشته، فعال یا غیرفعال بوده و برای کدام اتاق صادر شده است. بنابراین در زمان‌های اضطراری مانند آتش‌سوزی می‌تواند درب اتاق را به سرعت باز کند.

مزیت کلیدهای کارتی

  • مقرون‌به‌صرفه بودن

یکی دیگر از مزایای کلیدهای کارتی، مقرون‌به‌صرفه بودنشان است. هر کارت را می‌توان برای هر مسافر به صورت جداگانه مدیریت کرد و هر بار یک داده‌ی جدید را به آن اختصاص داد. در صورت گم شدن کارت نیز به راحتی می‌توان آن را غیرفعال کرد و نیازی به تعویض قفل نخواهید داشت.

  • امنیت بالا

مزیت بعدی در کلیدهای کارتی، امنیت بالای آنهاست. یک کلید کارتی به هیچ عنوان قابل کپی‌برداری یا ساخت مجدد نیست. همچنین می‌توان به راحتی یک کلید دزدیده شده را کنترل و آن را غیرفعال کرد.

حتماً بخوانید:
با شرایط پذیرش مسافر و قوانین مربوط به رزرو هتل در ایران آشنا شوید

با شرایط پذیرش مسافر و قوانین مربوط به رزرو هتل در ایران آشنا شوید

در ادامه اصلی‌ترین ضوابط و قوانین هتل های ایران را شرح می‌دهیم. قوانینی که اغلب هتل‌ها ملزم به رعایتشان هستند و با در نظر گرفتن حقوق مسافران، هتل‌ها…

  • کلید کارتی هتل، شروع مسیری به سمت زندگی هوشمند

با وجود مواردی که عنوان شد، اکنون راحت‌تر می‌توانید دلایل استفاده‌ی هتل‌ها از کلیدهای کارتی را درک کنید. این مراکز اولین مکان‌هایی بودند که کلیدهای کارتی را به مردم معرفی کردند و در سال‌های اخیر شاهد استفاده از آن‌ها در صنایع بیشتری هستیم.

منبع : زوماک اسنپاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits