مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کشت کاهو کاملا رباتیک در گلخانه های هیدروپونیک!
4
کاهو یکی از بهترین سبزیجات برای کشت هیدروپونیک میباشد و خیلی راحت میتوان به روش هیدروپونیک این گیاه را در منزل یا به شکل انبوه در گلخانه تولید کرد.

شرایط آب و هوایی کره زمین مخصوصا کشورمان ایران و نیاز روز افزون به مواد غذایی باعث شده است روش های کشت هیدروپونیک مورد استقبال کشاورزان قرار بگیرد. امروزه کشاورزی تنها به خاک اختصاص ندارد بلکه با استفاده از آب و هوا هم می توان محصولات کشاورزی مورد نظر را تولید کرد، کشاورزی در خاک با چالش هایی روبروست از جمله استفاده زیاد از آب، نیاز به بستر مناسب و زمین، نیاز به استفاده از آفت کش ها باعث می شود به مرور زمین کارایی خود را از دست بدهد. آسان ترین گیاه برای کشت هیدروپونیک کاهو می باشد، با راه اندازی کشت هیدروپونیک خود می توانید پس از گذشت چند هفته محصول خود را برداشت کنید.کشت هیدروپونیک کاهو نیازی به خاک ندارد و در محیط های کوچک با روش کشت عمودی میتوان در هر مترمربع تا 200 برابر کشت سنتی کاهو برداشت نمود. همچنین در این روش به دلیل عدم استفاده از خاک با بیماری های خاکزاد و علف های هرز مواجه نیستیم. ارقام مختلف کاهو از جمله لولوروزا، فرانسوی ، سالادی و غیره به روش هیدروپونیک چه در گلخانه چه در منزل قابل کشت می باشد.

کشت کاهو در گلخانه های هیدروپونیک

برای کشت بدون خاک کاهو میتوان روش های مختلف کشت از جمله سیستم آبیاری قطره ای، NFT، جزر و مد، آنروپونیک و غیره را به کار گرفت ولی در کل سیستم هایی که در آن گیاه در بالا آب شناور بوده و ریشه ها از محلول غذایی مواد را جذب میکنند، ساده ترین و موثرترین هستند.

کشت کاهو در گلخانه های هیدروپونیک

کشت کاهو در گلخانه های هیدروپونیک

کشت کاهو در گلخانه های هیدروپونیک

تقریبا بعد از 40 روز، کاهو به طور کامل رشد نموده و میتوان از برگ های آن مصرف کرد. میتوانید هر روز یک سمت از برگ های کاهو را بچینید. یا اینکه وقتی کاهو به طور کامل رشد کرد، باید گیاه را ریشه کن نموده و آن را در یک محیط مرطوب و سرد ذخیره نمایید. در این صورت تا یک ماه میتوان بدین طریق کاهو را تازه نگه داشت.در اینجا کلیپی از این روش کشاورزی را به صورت رباتیک می توانید ببینید.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است