دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کشتى پرسپولیس نخستین ناو جنگى ایران و سرنوشت غم انگیز آن!
2
كشتى پرسپوليس، نخستين ناو جنگى ايران بود كه توسط ناصرالدين شاه قاجار وارد ایران شد. شاه بمنظور توسعه نیروی دریایی، موفق به خرید اين کشتی 650 تنی مجهز به 4 توپ کروپ از آلمان گردید!

کشتی پرسپولیس یا ناو پرسپولیس یا آن چنان‌که در دورهٔ قاجار مصطلح بود جهاز پرسپولیس، نخستین ناو جنگی مدرن بود که دولت ایران وارد خلیج فارس نمود.

نخستین ناو جنگی / ناصرالدین‌ شاه‌

این کشتی در دوره ناصرالدین شاه و در ربیع‌الاول ۱۳۰۲ ه‍.ق (ژانویهٔ ۱۸۸۵ م) از بندر برمر آلمان راهی بندر بوشهر شد.کانون پژوهشهای دریای خلیج فارس با استناد به روزنامه مظفری شماره نهم به سال ۱۳۲۰ ق می‌نویسد:«اولین رئیس ایرانی این کشتی جناب احمد خان دریابیگی بود که از رؤسای قشون و از شاگردان پیاده‌نظام مدرسه دارالفنون به‌شمار می‌رفت و به دلیل لیاقتی که از خود ابراز داشته بود، به ریاست کشتی پرسپولیس منصوب گردید.»

نخستین ناو جنگی / ناصرالدین‌ شاه‌

احمد خان دریابیگی همچنین اولین لباس نیروی دریایی ایران را طراحی، ناخدایان و مهندسان ایرانی را به جای آلمانی‌ها مسئول امور کشتی نمود و برای ناخدایان و کارکنان کشتی حقوق منظمی تعیین نمود.کشتی پرسپولیس در دوره رضاشاه پهلوی در فاصله دو کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر پهلو گرفت که با گذشت زمان به زیر آب رفت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits