دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با کرال کنترل و عملکرد آن در ایجاد سرعت خودرو
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سیستم کرال کنترل (Crawl Control) یک سیستم پیشرفته چند زمینی است که به طور خودکار دریچه گاز و ترمز را در پنج تنظیم سرعت پایین تنظیم می کند تا راننده بتواند روی فرمان تمرکز کند. این سیستم از سال 2008 روی برخی از خودروهای شاسی بلند استفاده شد.

سیستم کرال کنترل (Crawl Control) چیست؟

کرال کنترل، یک سیستم الکترونیکی کنترل سرعت می باشد که به ثبات تعادل خودرو، در مسیر های آفرود کمک می کند. در این گونه مسیرها، ممکن است شرایطی پیش آید که اتومبیل علیرغم وجود سامانه های کمک سنگین و حتی قفل دیفرانسیل (دیفلاک)، باز هم ناتوان از حرکت باشد که عموماً به دلیل عدم اصطحلاک کافی چرخ ها با مسیر است.

در این مواقع، ممکن است با فعال کردن هر 3 دیفلاک (در صورت وجود)، هر 4 چرخ با نیروی دریافتی از پیشرانه، ناگزیر سرعت بگیرند، گاز با پدال گاز نیز در جهت ثابت کردن سرعت آنها عملا بی فایده است زیرا منجر به عدم کارایی شیارهای تایر می شود و امکان رهایی از شرایط موجود از بین می رود.

در این وضعیت، سیستم کرال کنترل به کمک می آید و با به دست گرفتن کنترل توزیع نیرو و ترمز هر چرخ و با ثابت کردن سرعت گردش چرخ ها (سرعت بسیار کم)، امکان چنگ اندازی تایر به زمین را بیشتر می کند، در یک کلام، کرال کنترل، یعنی کروز کنترل در سرعت های بسیار پایین (کمتر از 25 کیلومتر بر ساعت) تعریف می شود.

این سیستم، ابتدا در 3 سرعت متفاوت طراحی و عرضه شد؛ اما هم اکنون توسعه یافته و با 5 سرعت مختلف به کمک راننده می آید.

کرال کنترل چیست

در انواع جدید، سیستم کمکی چرخش (Turn Assist) نیز با کرال کنترل به صورت یکپارچه عرضه شده و به گردش با شعاع بسیار کمتر (تقریباً نصف حالت عادی) در سرعت های کم کمک می کند. با کمک Turn Assist، عبور و گردش از گذرگاه های کم عرض و با زاویه زیاد (تقریباً پیچ های U شکل) امکان پذیر خواهد شد. این سیستم، با محدود کردن حرکت یکی از چرخ های جلو با ترمز گیری و مدیریت گردش چرخ های دیگر، عملا خودرو را به حول محور آن چرخ ساکن (یکی از چرخ های جلو) می گرداند.

تفاوت اصلی کرال کنترل با کروز کنترل این است که سیستم کرال یک کروز کنترل مخصوص آفرود است و رفتاری متفاوت با کروز کنترل عادی که در جاده استفاده می‌کنیم دارد. این سیستم می‌تواند کنترل سرعت خودرو را در مسیرهای مختلف در دست بگیرد و تنظیم کند. به این ترتیب راننده نیازی به کنترل پدال گاز ندارد و می‌تواند تمام تمرکز خود را روی هدایت خودرو و مواجه با موانع بگذارد.

سیستم کرال کنترل چگونه کار می کند ؟

کامپیوتر کرال کنترل اطلاعات ارائه شده از انواع حسگرها را دریافت می کند. سنسورهای کنترل پایداری خودرو و همچنین سنسورهای سرعت چرخ و سنسورهای ترمز داده ها را ارائه می دهند. این حسگرها برای تشخیص دقیق لغزش در صورت گیرکردن لاستیک ها طراحی شده اند و می توانند تعیین کنند که چه مقدار خاک یا شن باید در زیر لاستیک جمع شود تا از زمین های ناهموار خارج شود.

کرال کنترل در ماشین

سپس این اطلاعات به رایانه تحویل داده می شود که به طور مستقل خروجی هر چرخ را بر اساس وضعیت جاده محاسبه می کند. کرال کنترل (Crawl Control) شتاب یا ترمز بیشتری را برای هر تایر اعمال می کند.

حتماً بخوانید:

چگونه از کنترل کرال استفاده می کنید ؟

سیستم تمام کارها را برای شما انجام می دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پای خود را روی ترمز بگذارید و خودرو را در حالت خنثی (دنده در حالت خلاص) قرار دهید. سپس، رانندگان جعبه انتقال را در موقعیت 4-Low قرار می دهند و یکی از پنج سرعت کرال کنترل (Crawl Control) را انتخاب می کنند. سرعت را می توان تا 5 مایل در ساعت تنظیم کرد.

علاوه بر این، کرال کنترل (Crawl Control) برای استفاده برای مدت زمان طولانی طراحی نشده است. این سیستم تا 12 دقیقه به طور مداوم کار می کند و در حین استفاده، می توان با پا گذاشتن روی ترمز یا گاز آن را نادیده گرفت. اگر ترمز کنید، وسیله نقلیه متوقف می شود و وقتی پای خود را از ترمز خارج می کنید، خودرو دوباره شروع به حرکت می کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits