alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با 5 کتاب جامعه شناسی
6
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کتاب‌هایی که توسط انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی اعلام شده‌اند، بین اجتماع علمی جامعه‌شناسان از اعتبار و پذیرش بیشتری برخوردار هستند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم .

معرفی کتاب جامعه شناسی

این بار در بخش معرفی کتاب آن دسته از کتاب‌های جامعه‌شناسی را معرفی می‌کنیم که تمام علاقه‌مندان این حوزه بهتر است بخوانند. برخی از این کتاب‌ها حتی برای کسانی که زمینه‌ی علمی یا تخصصی ندارند هم می‌تواند جذاب و کارآمد باشد.

1. اگزیستانسیالیسم نوعی اومانیسم است

مهم ترین فیلسوف اگزیتانسیالیست در همه تاریخ را می توان ژان پل سارتر معرفی کرد.سارتر باورمند به اصالت بشر بود. او در کتاب واژه ها جمله مشهوری به جای گذاشت که می گفت: تمامی یک انسان از تمامی انسان ها ساخته شده وبرابر کل آن ها ارزش دارد و رزش هر یک برابر با همه آن ها است.این جمله چنان ارزشمند بوده که تبدیل به شعاری برای همه اگزیستانسیالیست ها شده است.

سارتر در کتاب اگزیستانسیالیسم نوعی اومانیسم است که اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر هم نامیده می شود می گوید:وجود انسان بر ماهیت او پیشگام تر است.

اگزیستانسیالیسم

2. جامعه‌شناسی نخبه‌کشی

علی رضا قلی کتابی روان و جامع دارد که در آن به بازگویی از زندگی نخبگان جامعه ایران و پیشامدهای که برایشان رخ داده است می پردازد.این کتاب سال ها پیش تالیف شده است اما با این حال هنوز از آن می توان به عنوان یک مرجع خوب برای پژوهش نام برد.

در این کتاب امیرکبیر و قائم مقام فراهانی و دکتر مصدق مورد بررسی قرار می گیرد و سرنوشت آنها و رویکردشان در زندگی بیان می شود.

رضا قلی در کتاب جامعه شناسی خود می پرسد آیا برای اینکه دگرگونی های پایه ای وریشه ای در جامعه رخ بدهد نیاز داریم که نخبگان بزرگی داشته باشیم یا اینکه این دگرگونی باید از بستر جامعه و خود مردم آغاز شود.این کتاب در ده هفتاد منتشر شد اما هنوز جز کتاب های پرفروش به شمار می رود.

جامعه‌شناسی نخبه‌کشی

3. چنین گفت زرتشت

از جمله مهم ترین آثار نیچه می توان به چنین گفت زرتشت اشاره کرد که به دلیل اشاره به نام پیامبر ایرانی،خیلی زود جای خود را در میان روشنفکران ایرنی باز کرد.نیچه این کتاب را در طی سالهای 1883 تا 1885 نوشت.این کتاب جامعه شناسی درباره شخصیتی به نام زرتشت است که باورهای نیچه را از زبان و می شنوم.دیدگاههایی همچون اَبَر انسان و بازگشت جاودانه در این کتاب آمده است.

این کتاب بر روی جامعه روشنفکری جهان تاثیر بسیاری داشت از جمله می توان به اپرای اشتراوس آهنگساز با همین عنوان یاد کرد.

همین سنگینی اثر کاری کرده که خواندنش کار ساده نباشد چون پر از نمادهایی است که باید آن ها را به درستی درک کرد.

چنین گفت زرتشت

4. زنانی که با گرگ ها می دوند

سال 1992 کتابی به نام زنانی که با گرگ ها می دودند منتشر شد که نویسنده آن کلاریسا پینکولا بود.وی به تحلیل های یونگی علاقه ویژه ای دارد.

او در سرآغاز این کتاب جامعه شناسی می گوید درون هر زنی یک زن وحشی زندگی می کند.زنی که سرشار از بصیرت،شور،نوآوری و دانش است.او در این کتاب می کوشد طبیعت زانان را به رخ بکشد که اکنون در حال نابودی است.

او در این کتاب برای بیان مقصودش از سطور ها و افسانه ها و همچنین داستان های بومی بهره می برد.

زنانی که با گرگ ها می دوند

5. شهریار

کتاب شهریار نوشته نیکولو ماکیاولی نمایشنامه نویس و سیاستمدار نامدار ایتالیایی است.او این کتاب را در سال 1513 نگارش کرد اما در سال 1532 به چاپ رساند.وی در این کتاب دو گونه حکومت داری جمهوری و پادشاهی را مورد بررسی قرار می دهد و می کوشد این مورد را ارزیابی کند که آیا هدف وسیله را توجیه می کند

شهریاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (6 رای)  
اسنپ تریپ
۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
نیکی | ۱ هفته پیش
مقاله‌ی خوبی بودش
من به جامعه شناسی علاقه دارم و تصمیم گرفتم که کتاب چنین گفت زرتشت رو بخونم
از جامعه شناسی بیشتر مقالات بزارید
0
0
نگار | ۲ هفته پیش
خیلی خوب بودش
لطفا مطلب در مورد جامعه شناسی بیشتر بگذارید
و معرفی کتاب هم ادامه بدید
0
1
hits