دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
هر آنچه باید درباره کاکتوس فرایلیا کاستانئا بدانید !
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کاکتوس فرایلیا کاستانئا یک گیاه بومی برزیل است که به دلیل شکل و رنگ زیبای خود، بسیار محبوب است. این کاکتوس به نسبت سایر کاکتوس‌ها، نیاز آبی کمی دارد و نگهداری آن نسبتاً آسان است.

پرورش کاکتوس فرایلیا کاستانئا

فرایلیا کاستانئا (با نام مستعار Frailea asterioides) یک گیاه مینیاتوری بسیار منحصر به فرد است و یکی از جذاب ترین کاکتوس ها با بدنه ای دیسک مانند و صاف تا کروی است.

روش کاشت
کاکتوس فرایلیا کاستانئا را می‌توان از طریق بذر یا قلمه تکثیر کرد.

کاشت از طریق بذر
برای کاشت کاکتوس فرایلیا کاستانئا از طریق بذر، ابتدا باید بذرها را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید. سپس، آن‌ها را در خاک مناسب کاکتوس بکارید. خاک مناسب کاکتوس فرایلیا کاستانئا باید سبک و دارای زهکشی خوب باشد. می‌توانید از مخلوط خاک کاکتوس آماده یا مخلوط خاک ماسه، پرلیت و پیت ماس به نسبت مساوی استفاده کنید.

بذرها را به عمق 1/2 تا 1 سانتی‌متر در خاک بکارید و سپس، خاک را به آرامی آبیاری کنید. تا زمان جوانه زدن بذرها، خاک را مرطوب نگه دارید. جوانه‌زنی بذرها معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.

کاشت از طریق قلمه
برای کاشت کاکتوس فرایلیا کاستانئا از طریق قلمه، ابتدا باید یک قلمه سالم از گیاه مادر جدا کنید. قلمه باید حداقل 2 سانتی‌متر طول داشته باشد. سپس، قلمه را در خاک مناسب کاکتوس بکارید.

پرورش کاکتوس فرایلیا کاستانئا

قلمه را به عمق 1/2 تا 1 سانتی‌متر در خاک بکارید و سپس، خاک را به آرامی آبیاری کنید. تا زمان ریشه‌دار شدن قلمه، خاک را مرطوب نگه دارید. ریشه‌دار شدن قلمه معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.

روش نگهداری کاکتوس فرایلیا کاستانئا

نور
کاکتوس فرایلیا کاستانئا به نور زیاد نیاز دارد. آن را در محلی قرار دهید که حداقل 6 ساعت نور مستقیم خورشید در روز دریافت کند.

آبیاری
کاکتوس فرایلیا کاستانئا به نسبت سایر کاکتوس‌ها، نیاز آبی کمی دارد. در فصل رشد، هر 10 تا 14 روز یکبار به گیاه آب بدهید. در فصل غیر رشد، آبیاری را به ماهی یکبار کاهش دهید.

دما
کاکتوس فرایلیا کاستانئا به دمای متوسط و معتدل نیاز دارد. دمای مناسب برای نگهداری این گیاه 15 تا 25 درجه سانتیگراد است.

نکات مهم جهت پرورش کاکتوس فرایلیا کاستانئا

خاک
خاک مناسب کاکتوس فرایلیا کاستانئا باید سبک و دارای زهکشی خوب باشد. می‌توانید از مخلوط خاک کاکتوس آماده یا مخلوط خاک ماسه، پرلیت و پیت ماس به نسبت مساوی استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
برای درمان گندیدگی کاکتوس چه باید کرد؟

برای درمان گندیدگی کاکتوس چه باید کرد؟

راههای درمان پوسیدگی کاکتوس کاکتوس یکی از سرسخت ‌ترین گیاهانی است که می‌ توان پرورش داد، اما گاهی حتی این گیاه سرسخت هم دچار آفت و بیماری می‌شود. یکی…

کوددهی
کاکتوس فرایلیا کاستانئا به کوددهی زیادی نیاز ندارد. در فصل رشد، هر 2 ماه یکبار به گیاه کود مخصوص کاکتوس بدهید.

تعویض گلدان
کاکتوس فرایلیا کاستانئا به رشد سریعی ندارد. بنابراین، نیازی به تعویض گلدان مکرر نیست. هر 2 تا 3 سال یکبار، گلدان گیاه را به گلدان بزرگ‌تری منتقل کنید.

تکثیر
کاکتوس فرایلیا کاستانئا را می‌توان از طریق بذر یا قلمه تکثیر کرد.

آفات و بیماری‌های کاکتوس فرایلیا کاستانئا

آفات و بیماری‌های کاکتوس فرایلیا کاستانئا

کاکتوس فرایلیا کاستانئا به نسبت سایر کاکتوس‌ها، نسبت به آفات و بیماری‌ها مقاوم است. با این حال، ممکن است در معرض بیماری‌های قارچی مانند لکه‌برگی قرار بگیرد. برای جلوگیری از این بیماری‌ها، از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید و گیاه را در محلی خشک و خنک قرار دهید.

نکات مهم جهت پرورش کاکتوس فرایلیا کاستانئا

کاکتوس فرایلیا کاستانئا به آفتاب سوختگی حساس است. بنابراین، از قرار دادن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید در ساعات گرم روز خودداری کنید.
کاکتوس فرایلیا کاستانئا به خشکی مقاوم است. بنابراین، از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید.
کاکتوس فرایلیا کاستانئا به کوددهی زیادی نیاز ندارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits