دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
آموزش کاشت گردو در گلدان مرحله به مرحله
9
زمان مطالعه: 4 دقیقه
گردو یکی از گیاهان میوه ای است که از میوه آن به عنوان میوه خشک استفاده می شود. میوه این گیاه که به آجیل معروف است ارزش غذایی زیادی دارد و به عنوان یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین آجیل ها در جهان شناخته می شود.

روش کاشت گردو در گلدان

درخت گردو در دسته‌ی میوه‌های هسته‌دار و درختی از تیره‌ی Juglans تقسیم‌بندی می‌شود. روش کاشت گردو در باغچه و حتی گلدان مراحل، نکات و ترفندهای به خصوصی دارد که ما در این صفحه قصد داریم به آموزش و بررسی آن بپردازیم. با ما در ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

مرحله اول کاشت گردو در گلدان: جمع آوری بذر

در این روش کاشت گردو در گلدان ابتدا 10 الی 15 گردوی سالم و تازه را جهت کاشت انتخاب نمایید. معمولا گردوها در اواخر شهریورماه کاملا رسیده و سپس از درخت می‌ریزند. بهترین زمان جمع آوری بذر نیز این موقع می‌باشد.

مرحله‌ی دوم: جدا نمودن قسمتی از پوسته‌ی گردو

در این مرحله از طریقه کاشت گردو، بخشی از قسمت پوسته‌ی راسی گردو را جهت سهولت در جوانه‌ زدن بذر جدا فرمایید.

نکته: بخشی از گردو که حالت نوک‌‌تیز دارد و می‌توانید با کمک لمس کردن از موقعیت آن مطمئن شوید، قسمت راسی گردو می‌باشد.

روش کاشت گردو در گلدان

آموزش مرحله به مرحله‌ی طرز کاشت گردو

مرحله‌ی سوم: انتخاب بذر مناسب

در مرحله‌ی سوم از آموزش روش کاشت گردو در گلدان، 10 الی 15 گردوی انتخاب شده که در قسمت راس آنها شکافی ایجاد شده است را در ظرفی پر آب در بسته، به مدت 24 ساعت قرار دهید. پس از گذشت یک شبانه روز، گردوهایی که در قسمت بالایی ظرف شناور هستند را کنار گذاشته و گردوهایی که در قسمت انتهایی ظرف قرار دارند را انتخاب و از ظرف خارج نمایید.

مرحله‌ی چهارم: جوانه‌زنی
هر کدام از گردوهای خارج شده را در دستمالی نخی قرار داده و به خوبی اطراف گردو را با دستمال بپوشانید.
در این مرحله، تمامی گردوهایی که در دستمال پیچانده شده اند را داخل ظرف درب‌دار دیگری قرار دهید و سپس به مقداری که دستمال‌ها نم‌دار باشند، به ظرف مورد نظر آب اضافه نمایید.
حال درب ظرف را ببندید و در صورتی که آب‌وهوای منطقه گرم و آفتابی می‌باشد، دور تا دور ظرف را به وسیله‌ی فویل آلومینیومی بپوشانید. شایان ذکر است به منظور کاشت گردو در زمستان و آب‌وهوای سرد نیاز به انجام این مرحله نمی‌باشد.
اکنون تاریخ و ساعتی که گردوها در داخل ظرف درب‌دار قرار داده شده اند را بر روی فویل آلومینیومی بنویسید و به مدت 30 روز آن کنار بگذارید. لازم به ذکر است در این مدت به سراغ گردوها نروید و درب ظرف و فویل آلومینیومی را باز نفرمایید.
پس از گذشت 30 روز، درب ظرف را باز نموده و دستمالی که اطراف گردوها پیچیده شده است را باز نمایید.
در نهایت ممکن است تعدادی از گردوها ریشه‌دار نشده باشند که هیچ اشکالی ندارد. در این مرحله، آنها را در گوشه‌ای کنار بگذارید.

آموزش مرحله به مرحله‌ی طرز کاشت گردو

مرحله‌ی پنجم: کاشت نهال گردو

نحوه کاشت گردو به گونه‌ای است که ابتدا می‌بایست گردوهای سالمی که به خوبی جوانه‌ زده‌اند و ریشه‌دار شده‌اند را انتخاب نمایید.

نکته: خاک مناسب جهت کاشت گردو در گلدان می‌تواند ترکیبی از پیتماس پرلیت و کمپوست باشد. بهترین گلهای آپارتمانی سایه دوست را بشناسید.

در این مرحله، خاک گلدان را کمی کنار زده و گیاهچه را به صورت افقی در داخل گودال به وجود آمده که عمقی حدود 2 سانتی متر دارد، قرار داده و روی آن را با کمی خاک بپوشانید. توجه فرمایید که محل قرارگیری گلدان می‌بایست در محل نیم سایه باشد. با گذر زمان، آبیاری گیاه را به طور منظم ادامه دهید و همچنین کوددهی در اطراف تنه را فراموش نکنید. پس از گذشت 18 روز درخت گردوی شما کاملا سبز و شاداب خواهد بود.

شایان ذکر است زمانی که قطر تنه‌ی نهال گردو تقریبا به 9.5 سانتی متر برسد، انتقال و کاشت نهال گردو در باغچه امکان‌پذیر است. همچنین، توجه فرمایید هنگام کاشت مجدد نهال گردو در باغچه، از همان خاک گلدان استفاده نمایید.

separator line

منبع : استادهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (9 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

امید | ۱ سال پیش
سلام کار خیلی خیلی خوبی رو انجام دادید با کاشت انواع میوه ونهال اشنا میشویم لطفا ادامه دهید روحیه ادم عوض میشه چه قد خبر
0
0

hits