دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
روش تکثیر و کاشت کاکتوس اپونتیا ، ساده و آسان
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
رشد کاکتوس اپونتیا از طریق بذر ممکن است کمی آهسته باشد ولی به محض اینکه گیاه در خاک تثبیت شود، مراقبت و نگه داری خیلی آسانی دارد و می‌تواند خشکی را به مدت 2 تا 3 هفته تحمل کند.

راهنمای کاشت، نگهداری و پرورش کاکتوس اپونتیا

کاکتوس اپونتیا (Opuntia spp ) همچنین با نام گلابی خاردارنیز شناخته می‌شود. این کاکتوس در مناطق بیابانی گرم و خشک رشد می‌کند و بسته به نوع و شرایط رشد 1 تا 6 متر رشد می‌کند و به عرض 90 سانتی متر تا 4.5 متر گسترش می‌یابد.
کاکتوس اپونتیا همچنین یک کاکتوس خانگی محبوب نیز به شما می‌رود و به راحتی در گلدان رشد می‌کند. برگ‌ها و میوه‌های کاکتوس اپونتیا پس از برداشتن خارها قابل خوردن هستند. میوه‌ها به صورت خام خورده می‌شوند و از آن‌ها برای تهیه آب میوه، ژله و آب نبات نیز استفاده می‌شود.

نحوه مراقبت از کاکتوس اپونتیا

گلدان‌های کوچک یا سینی نشا را با خاک مخصوص کاکتوس پر کنید. مواظب باشید در خاک توده‌های به هم چسبیده وجود نداشته باشد و توده‌های خاک را با دست باز کنید. روی خاک آب بریزید تا اضافی آن از گلدان خارج شود.
بذرهای کاکتوس اپونتیا را روی یک کاغذ سنباده بمالید تا پوسته بذر خراشیده شود. بذرهایی که پوسته آن‌ها خراشیده می‌شوند، سریع تر جوانه می‌زنند.

کاکتوس اپونتیا

هر بذر را در یک گلدان کوچک بکارید یا بین بذرها 3 سانتی متر فاصله قرار دهید. بذر را روی سطح خاک فشار دهید و آن را با یک لایه نازک خاک (در حد 3 میلی متر) بپوشانید. بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید. گلدان یا سینی نشا را با پلاستیک بپوشانید. یک سوراخ کوچک در پلاستیک ایجاد کنید.

گلدان‌ها یا سینی نشا را در پنجره آفتابی یا زیر نور مصنوعی قرار دهید. روزانه خاک را از نظر رطوبت و دما بررسی کنید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر کاکتوس گلابی خاردار 21 تا 25 درجه سانتی گراد است. اگر گرما در زیر پلاستیک جمع شد، ظرف را جا به جا کنید یا پلاستیک را بیشتر باز کنید تا گرمای اضافی آزاد شود. خاک را مرطوب نگه دارید ولی خیلی خیس نشود.
بذر کاکتوس اپونتیا معمولا دو هفته بعد از کاشت جوانه می‌زند ولی گاهی اوقات ممکن است جوانه زنی تا چند ماه طول بکشد.

روش کاشت کاکتوس اپونتیا

در صورتی که نهال اپونتیا زرد شود به این معناست که به نور بیشتری نیاز دارد. نهال‌هایی که قرمز یا قهوه‌ای می‌شوند یعنی نور زیادی دریافت می‌کنند. روزانه 5 ساعت نور مستقیم برای کاکتوس اپونتیا کافی است.

زمانی که نهال‌ها کمی بزرگ شدند آن‌ها را به گلدان‌های بزرگتر یا به زمین انتقال دهید تا ریشه‌ها بتوانند به خوبی گسترش پیدا کنند.
در صورتی که کاکتوس اپونتیا را در زمین می‌کارید، فاصله بین آن‌ها را 60 تا 90 سانتی‌متر در نظر بگیرید. زمانی که نهال اپونتیا را به زمین یا گلدان جدید انتقال می‌دهید، به مدت دو تا سه هفته خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از این مدت، بین هر بار آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود.

نگهداری و تکثیر کاکتوس اپونتیا

در طول فصل رشد به کاکتوس اپونتیا کود دهید. از کودهای متعادل مانند کودNPK 10-10-10 استفاده کنید تا رشد گل و میوه تشویق شود. از کودهای کم نیتروژن استفاده کنید.

نکته : در صورتی که مستقیم از میوه کاکتوس اپونتیا بذر می‌گیرید، دانه‌ها را بشویید تا تفاله اطراف آن شسته شود. بذرها را روی یک دستمال کاغذی قرار دهید و در یک مکان گرم به مدت 2 هفته بگذارید تا خشک شوند. سپس بذرها را در یک ظرف در بسته بریزید و آن را در یک مکان خنک و تاریک نگه دارید. بذرها را یکسال بعد می‌توانید بکارید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits