دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
علائم خرابی و بررسی مشکلات کاربراتور موتورسیکلت
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کاربراتور یکی از اجزای حیاتی موتور سیکلت است که درصورت بروز مشکل در آن می‌ تواند مانع از درست عمل کردن موتور سیکلت شما شود. از این رو برای حل مشکلات کاربراتور نیاز است که به عیب یابی کاربراتور موتور سیکلت خود بپردازید.

کاربراتور چیست و چه وظیفه‌ ای در موتور سیکلت دارد؟

کاربراتور یکی از مهم‌ترین قطعات در سیستم سوخت‌رسانی موتور سیکلت محسوب می‌شود که بنزین و هوا را به‌نسبت مناسب مخلوط می‌کند و در موقعیت‌های مختلف دریچه‌ی گاز، به سیلندر می‌رساند. سپس شمع‌های موجود در سیلندر، مخلوط بنزین و هوا را آتش می‌زنند، پیستون‌ها را به سمت پایین فشار می‌دهند، میل لنگ را می‌چرخانند که درنهایت باعث می‌شود موتور روشن شده و به‌حرکت درآید.

کاربراتور برای کار کردن احتیاج به خلاء در مجرای خروجی سوخت دارد و این کار به‌وسیله‌ی قسمتی از بدنه که با نام «ونتوری» شناخته می‌شود، صورت می‌گیرد.

مشکلات رایج کاربراتور موتور سیکلت

برای عیب یابی کاربراتور موتور سیکلت ابتدا باید با مشکلات رایج کاربراتور آشنا شوید. مشکلات کاربراتور به طور کلی به سه بخش تقسیم می‌شوند: مخلوط بسیار رقیق، مخلوط بسیار غنی، یا تنظیم نادرست کاربراتور. خوشبختانه علائم آشکاری وجود دارد که به شما می‌گوید با کدام مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید.

۱. مخلوط سوخت و هوای رقیق

مخلوط سوخت و هوای رقیق، به این معنی است که نسبت هوا به سوخت بیشتر است. وقتی جت‌های داخل کاربراتور مسدود می‌شوند، بنزین کافی تحویل داده نمی‌شود، به همین دلیل هوای زیادی در مخلوط وجود دارد.

کاربراتور موتور سیکلت

یک موتورسیکلت با مخلوط سوخت و هوای رقیق، عملکرد ضعیفی دارد، لوله‌های اگزوز آن داغ‌تر از حد معمول کار می‌کنند، ممکن است دود خروجی از اگزوز به رنگ آبی در بیاید و همچنین این احتمال وجود دارد که شمع‌ها سریع‌تر از حد معمول فرسوده شوند.

۲. مخلوط سوخت و هوای غنی

مخلوط سوخت و هوای غنی به این معنی است که نسبت هوا به سوخت داخل کاربراتور بیشتر است. این وضعیت عمدتاً به دلیل کثیف بودن فیلترهای هوا ایجاد می‌شود، همچنین می‌تواند ناشی از نصب نادرست لوازم جانبی مانند اگزوز، فیلتر هوا و… باشد.

با غنی شدن مخلوط سوخت، احتمالاً متوجه بوی شدید سوخت موتورسیکلت (برخی از موتورسیکلت‌ها به طور طبیعی بوی سوخت را در خود دارند، اما اگر بوی سوخت قوی است، احتمالاً سوخت موتورتان غنی است)، نشت سوخت و عملکرد ضعیف در موتورسیکلت خواهید شد.

خوشبختانه راه های مختلفی برای تعمیر موتور سیکلت در حال اجرا وجود دارد. این روش‌ها ممکن است شامل تنظیم پیچ هوا/سوخت، ثابت کردن سوزن چسبنده، ثابت کردن شناورهای باز چسبیده، و ثابت کردن شیرهای پروانه‌ای چسبنده (که همه بخشی از کاربراتور هستند) باشد.

۳. تنظیم نبودن کاربراتور

تنظیم نبودن کاربراتور به این معنی است که پیچ هوا / سوخت و تعادل بین دو یا چند کاربراتور باید تنظیم شود. تنظیم نادرست می‌تواند هر یک از علائم ذکر شده در دو مورد قبلی را ایجاد کند. همچنین ممکن است با علائم زیر نیز مواجه شوید:

شنیدن صدای تق تق از کلاچ
خاموش شدن ناگهانی موتور
شتاب نامنظم
بک فایر (backfiring)

برای عیب یابی کاربراتور موتور سیکلت نیاز است که با علائم خرابی آن آشنا شوید. از جمله مهم‌ترین علائم خرابی کاربراتور موتور سیکلت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت خرابی کاربراتور موتور سیکلت

۱. ریپ زدن موتور سیکلت

اولین موردی که برای عیب یابی کاربراتور باید به آن دقت کنید، نحوه‌ی عملکرد موتور سیکلت است. اگر موتورسیکلتی دارید که در حال ریپ زدن است، مقصر احتمالی آن خرابی کاربراتور است. سه مشکل اصلی در کاربراتور وجود دارد که موجب ریپ زدن موتور سیکلت می‌شود، از جمله:

نشت خلاء کاربراتور: اگر نشتی خلاء وجود داشته باشد، به این معنی است که کاربراتور مقدار مناسبی از هوا را به مخلوط هوا و سوخت نمی دهد که این اتفاق منجر به عملکرد ضعیف موتورسیکلت و در نتیجه ریپ زدن آن می‌شود.
نشت سوخت از کاربراتور: نشت سوخت از کاربراتور نیز نسبت هوا به سوخت را مختل می‌کند. نشتی در کاربراتور معمولاً ناشی از یک واشر شکننده یا ترک خورده است که بالای کاسه‌ی شناور در پایین کاربراتور قرار دارد.
عدم تنظیم کاربراتور: ریپ زدن موتور سیکلت همچنین ممکن است به دلیل تنظیم نشدن کاربراتور باشد، برای اطمینان از مخلوط مناسب باید پیچ هوا/سوخت را تنظیم کنید.

۲. بک فایر (Backfiring)

بک فایر صدای پاپ یا بَنگ بلندی است که هنگام موتورسواری از لوله‌های اگزوز شنیده می‌شود. این مشکل آزاردهنده و خطرناک است. اگر در یک فضای بسته باشید، می‌تواند به گوش‌های شما آسیب برساند. همچنین ممکن است منجر به آتش‌سوزی شود.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا موتورسیکلت می‌تواند ناخواسته نتیجه معکوس داشته باشد، اما ۳ مورد از بزرگترین دلایل عبارتند از: سوخت غنی یا سوخت رقیق از کاربراتور و شل شدن لوله هدر اگزوز.

بک فایر ناشی از سوخت غنی: اگر سوخت بیشتر از هوا باشد، فرآیند احتراق نمی‌تواند تمام سوخت را بسوزاند؛ درنتیجه، سوخت اضافی از طریق دریچه‌ی اگزوز از سرسیلندر به بیرون رانده می‌شود، سپس در تماس با اکسیژن و دمای بالای اگزوز می‌سوزد و صدای انفجار بلندی ایجاد می‌کند.
بک فایر ناشی از سوخت رقیق: هنگامی‌که میزان هوا نسبت به سوخت بیشتر شود، هوا نمی‌سوزد و به جای آن بنزین می‌سوزد. در مرحله‌ی بعد، به محض باز شدن دریچه اگزوز، بنزین و هوای نسوخته از اگزوز خارج شده، مشتعل شده و صدای انفجار بلندی ایجاد می‌کند.
بک فایر ناشی از شل شدن لوله هدر اگزوز: هدر اگزوز اولین قطعه از لوله اگزوز که مستقیماً به محفظه‌ی موتور متصل می‌شود. اگر به دلایلی، هوا از منیفولد موتور (جایی‌که به هدر اگزوز متصل می‌شود) نشت کند، صدای بلند و نگران‌کننده‌ای را خواهید شنید.

۳. روشن نشدن موتور سیکلت

اگر موتورسیکلتتان روشن نمی‌شود، ممکن است مشکل از کاربراتور باشد. این قطعه دارای قسمت‌های مختلفی شامل، درپوش کاربراتور، بدنه‌ی اصلی، ساسات، پیستون گاز و فنر، ژیگلور و… است و شکسته‌شدن، گرفتگی و مسدود شدن هر یک از این قطعات، می‌تواند از روشن‌شدن موتور سیکلت جلوگیری کند.

تعمیر کاربراتور موتور سیکلت

علاوه براین، استفاده از سوخت نامناسب و نداشتن فیلتر بنزین نیز منجر به تجمع رسوبات و مسدود شدن جت‌های داخل کاربراتور می‌شود، درنتیجه هیچ سوختی نمی‌تواند از آن عبور کند.

۴. از دست دادن قدرت موتور سیکلت هنگام شتاب گرفتن

وقتی هنگام شتاب گرفتن شاهد کاهش قدرت موتور سیکلت می‌شوید، احتمالاً مشکلی در کاربراتور وجود دارد. این مشکلات ممکن است شامل گرفتگی جت، شکستگی فنر کاربراتور و نشتی خلاء از کاربراتور باشد.

۵. نشت سوخت

اگر متوجه نشت سوخت از موتور سیکلت خود شدید، به سیستم سوخت‌رسانی به خصوص کاربراتور دقت کنید. اگر کاربراتور شما نشتی دارد، احتمالاً واشر قرار گرفته در بالای کاسه‌ی کاربراتور شکننده یا فرسوده شده است. (کاسه کاربراتور، سوخت آماده شده را برای احتراق نگه می‌دارد.)

۶. شنیدن صدای خش خش

صدای خش خش معمولاً از کاربراتور شنیده می‌شود و تقریباً همیشه به این معنی است که در جایی از کاربراتور خلاء نشتی وجود دارد. کاربراتور با استفاده از مقدار معینی فشار کار می‌کند که ترکیب مناسبی از سوخت و هوای مورد نیاز موتور برای احتراق را ایجاد می‌کند. هنگامی‌که نشتی خلاء وجود داشته باشد، کاربراتور نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

منبع : ایگلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits