دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
انزو چیست و چه کاربردی دارد؟ + بررسی مزایا و معایب کابینت انزو
5
زمان مطالعه: 10 دقیقه
آنچه در ایران تحت عنوان کابینت آشپزخانه انزو فروخته می شود در واقع الهامی است از کابینت های برند انزو تولید شرکت خارجی Zentique و به همین دلیل شاید بهتر باشد این کابینت ها را کابینت طرح انزو بنامیم.

برند انزو به طور خاص مربوط به سیستم آشپزخانه بوده و فعالیتش در عرصه طراحی، تولید و اجرای کابینت آشپزخانه، میز و صندلی و درب تمام چوب میباشد. سیستم آشپزخانه انزو به نوآوری های موفق و طراحی با کیفیت بالا در زمینه محصولات آشپزخانه فعالیت و شهرت دارد.
منظور از شرکت کابینت انزو در ایران وجود شرکت خاصی با این اسم نیست در واقع در مکالمات روزمره، مردم به کلیه شرکت های کابینت ساز داخلی که کابینت هایی شبیه کابینت های برند انزو تولید می کنند شرکت کابینت انزو می گونید و بالطبع کابینت های موجود در ایران که موسوم به کابینت انزو هستند نیز کابینت های برند انزو نیستند و از روی تسامح به دلیل تشابه در طراحی به این نام معروف شده اند.
ما هم هر جا در این مقاله سخن از کابینت انزو می کنیم به پیروی از عموم مردم بوده و در واقع منظورمان کابینت طرح انزو است. بنابراین روشن است که شرکت کابینت انزو در ایران -بر خلاف تصور خیلی ها- هر نوع شرکتی است که کابینت های طرح انزو تولید می کند.

کابینت انزو چیست؟ تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت وکیوم

کابینت انزو در واقع نوعی از کابینت آشپزخانه وکیوم است که همانند کابینت وکیوم مغزی آن از جنس ورق MDF بوده و علاوه بر آن از طریق تکنولوژی وکیوم توسط دستگاه پرس وکیوم روکش مورد نظر روی آن ها پرس می گردد. خب شاید این سؤال در ذهن شما به درستی پیش بیاید که پس چرا نام متفاوتی بر آن گذارده شده است؛ دلیل آن در تفاوت های خاصی است که این دو را از یکدیگر متمایز می کند.

 کابینت های برند انزو

تفاوت اول کابینت آشپزخانه انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم در این است که قطر ورق MDF بکار رفته در کابینت انزو از قطر ورق MDF به کار رفته در کابینت وکیوم بیشتر است. دقیقتر بگوییم قطر ورق های MDF به کار رفته در کابینت انزو برابر با ۲۵ میلیمتر می باشد در حالیکه قطر ورق MDF به کار رفته در کابینت کیوم برابر با ۱۶ یا نهایتا ۱۸ میلیمتر می باشد.

تفاوت دوم کابینت آشپزخانه انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم در این است که قطر روکش به کار رفته در کابینت انزو نیز نسبت به قطر روکش کابینت وکیوم بیشتر است. تفاوت سوم این دو کابینت نیز در این است که چهار طرف درب کابینت انزو توسط دستگاه سی ان سی، تراش می خورد و به همین دلیل قطر لبه های کابینت انزو تا ۸ میلی متر کمتر از قطر لبه ها در کابینت وکیوم است.

تفاوت چهارم کابینت آشپزخانه انزو با کابینت وکیوم هم در این است که کابینت های انزو در همه حال به شکل سفید براق هستند در حالیکه کابینت آشپزخانه وکیوم تنوع رنگ گسترده تری دارد. تفاوت پنجم کابینت آشپزخانه انزو با کابینت وکیوم نیز در قیمت تمام شده آنهاست که به دلیل جنس و میزان متریال به کار رفته قیمت کابینت انزو به مراتب بیشتر از کابینت وکیوم است.
کابینت آشپزخانه انزو به دلیل برخورداری از رنگ سفید باعث بزرگتر جلوه دادن فضای منزل و به طور خاص فضای آشپزخانه می شود. از سوی دیگر رنگ سفید، رنگی است که به راحتی می توان تمامی اجزا و لوازم آشپزخانه را با آن ست کرد. کابینت آشپزخانه انزو را میتوان تلفیقی از کابینت وکیوم کلاسیک و کابینت هایگلاس سفید دانست.

 کابینت آشپزخانه

تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با ممبران

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که کابینت آشپزخانه انزو همان کابینت ممبران است. این تصور کاملاً اشتباه است. با وجود شباهت‌هایی که در میان این دو مدل از کابینت‌های آشپزخانه وجود دارد، کابینت‌ انزو کاملاً با کابین ممبران تفاوت دارد. برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان این دو مدل از کابینت‌ها عبارتند از:

تفاوت در ضخامت وری و ضخامت روکش: کابینت‌های انزو معمولاً از ورق‌های ام دی اف با ضخامت بیست و پنج میلی‌متری ساخته می‌شوند. این در حالی است که ضخامت کابینت‌های ممبران تنها شانزده میلی‌متر است. لازم به ذکر است که تفاوت در ضخامت‌ها به تعریف کابینت‌ساز از ضخامت ورق نیز بستگی دارد. پس قبل از خرید در اینباره از کابینت‌ساز خود سوال کنید.

تفاوت در طراحی ظاهری: کابینت ممبران دارای قطر لبه‌ی بیشتری در مقایسه با کابینت انزو است چراکه در چهار طرف در کابینت انزو برش داده می‌شود و در نتیجه قطر لبه‌ی کمتری دارد.

تفاوت در رنگ: کابینت‌های آشپزخانه انزو معمولاً به رنگ سفید براق یا طیف رنگ‌های روشن ساخته می‌شوند. این در حالی است که کابینت‌های آشپزخانه ممبران از جمله متنوع‌ترین مدل کابینت‌ها از نظر رنگ محسوب می‌شوند. در واقع، تنوع رنگ از ویژگی‌های منحصر به فرد کابینت ممبران محسوب می‌شود. از نقطه‌نظر ظاهری، کابینت آشپزخانه انزو را می‌توان ترکیبی از کابینت ممبران و هایگلاس در نظر گرفت.

تمیزکاری ساده‌تر: از آنجایی که کابینت‌های انزو معمولاً به رنگ سفید براق ساخته می‌شوند، تمیز کردن آن‌ها به طور قابل توجهی آسان‌تر از کابینت‌های ممبران است.

تفاوت در قیمت: با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد و نوع متریال بکار رفته در کابینت‌های انزو می‌توان انتظار داشت که قیمت این نوع از کابینت‌ها بالاتر از قیمت کابینت‌های ممبران باشد. دلیل اصلی بالا بودن قیمت کابینت‌های انزو، جنس و ضخامت ورق‌های بکار رفته در درب و بدنه‌ی کابینت است.

کابینت انزو

کابینت آشپزخانه انزو به چه رنگ‌هایی تولید می‌شود؟

همانطور که در بخش قبلی بدان اشاره شد، رنگ‌کاری یکی از مهم‌ترین مراحل تولید کابینت آشپزخانه انزو به شمار می‌روند. همانطور که در بخش قبلی نیز بدان اشاره شد، کابینت آشپزخانه انزو از تنوع رنگ چندان بالایی برخوردار نیست.

به طور کلی، این نوع کابینت‌ها را می‌توان در سه نوع رنگی مختلف اجرا کرد:

رنگ پولیشی: رنگ پولیشی محبوب‌ترین و در عین حال گران‌ترین نوع کابینت انزو محسوب می‌شود. این رنگ به دلیل درخشندگی و شفافیت بالایی که دارد، محبوب است. علاوه بر این، کابینت‌های پولیشی در برابر ضربه مقاومت بیشتری دارند.
رنگ پلی اورتان: رنگ پلی اورتان با وجود این که کیفیت پایین‌تری نسبت به رنگ پولیشی دارد اما در برابر نور و رطوبت بسیار مقاوم است. علاوه بر این، قیمت این نوع کابینت‌های در مقایسه با کابینت‌های پولیشی کمتر است.
رنگ پلی استر: رنگ‌های پلی استر به دلیل کیفیت پایینی که دارند، به مرور زمان کدر و می‌شوند و از بین می‌روند.

البته، ممکن است کابینت‌های انزو با رنگ‌های مختلف نیز در بازار وجود داشته باشند. اما کابینت‌های انزو رنگی به دلیل زیر پا گذاشتن مشخصات اصلی این نوع کابینت‌ها از کیفیت چندان خوبی برخوردار نیستند. در نتیجه، اگر قصد خرید کابینت سفید رنگ را دارید، به سراغ کابینت‌های آشپزخانه انزو بروید.

با وجود این که کابینت‌های انزو جز کابینت‌های کلاسیک محسوب می‌شوند اما طراح‌های منبت‌کاری شلوغ چندان زیادی در آن‌ها دیده نمی‌شود زیرا برش طراحی‌ها توسط ابزار بسیار ساده‌ای به نام سی ان سی انجام می‌شود.
بدنه‌ی کابینت‌های آشپزخانه انزو معمولاً از ام دی اف به رنگ سفید صابونی یا شیری براق ساخته می‌شود. رنگ سفید یا شیری براق کابینت‌های آشپزخانه انزو به خوبی با سایر المان‌های بکار رفته در آشپزخانه هماهنگی می‌شود و در نتیجه، بسیار چشم‌نواز است. از سوی دیگر، رنگ سفید نور را بیشتر منعکس می‌کند و به همین دلیل، آشپزخانه بزرگ‌تر و روشن‌تر جلوه می‌کند.

فواید کابینت آشپزخانه انزو

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه انزو

کابینت آشپزخانه انزو دارای مزایا و معایبی است که قبل از خرید باید مورد توجه قرار بگیرند. دلیل اصلی محبوبیت کابینت‌های انزو، سبک تلفیقی بکار رفته در آن‌هاست. در نتیجه، این کابینت‌ها برای کسانی که علاقه‌ای به کابینت‌های مدرن ندارند اما شلوغی کابینت‌های کلاسیک را نیز نمی‌پسندند، گزینه‌ی ایده‌آلی محسوب می‌شود.

مزایای کابینت‌های انزو

از نظر ظاهر، کابینت‌های انزو بسیار شبیه به هایگلاس هستند و فضای آشپزخانه را شیک می‌کنند. کابینت‌های آشپزخانه انزو به خصوص نوع پولیشی از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردارهستند. به دلیل استفاده از رنگ پولیش یا روکش پی وی سی ضد آب، مقاومت این کابینت‌های در برابر رطوبت نیز بسیار بالاست. در نتیجه، امکان نفوذ رطوبت به داخل مغزی کابینت وجود ندارد.

به طوری کلی مزایای کابینت‌های انزو عبارتند از:

براقیت و درخشش بالا که باعث شیک و مجلل به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شود.
استحکام بسیار بالا به دلیل داشتن درب‌های قطور و محکم.
رنگ سفید براق این نوع کابینت‌ها باعث بزرگ‌تر جلوه کردن آشپزخانه می‌شود.
عمر طولانی؛ کابینت‌های انزو در صورتی که از کیفیت استانداردی برخوردار باشند، می‌توانند بیشتر از ۲۰ سال عمر کنند.
مقاومت در برابر حرارت؛ کابینت‌های آشپزخانه انزو به خصوص کابینت‌های پلی اورتان از مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت برخوردار هستند.

معایب کابینت‌های انزو

معایب کابینت‌های انزو

کابین‌های آشپزخانه انزو با وجود مزایای بسیاری زیادی که دارند، دارای چندین نقطه ضعف نیز می‌باشند. از جمله مهم‌ترین معایب کابینت آشپزخانه انزو که اتفاقاً جز معایب کابینت‌های ممبران نیز محسوب می‌شوند، به شرح زیر هستند:

حتماً بخوانید:
تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

چنانچه به دنبال کابینت باب سلیقه تان هستید ولی با تفاوت های بین مدل های منحصر کابینت همچون کلاسیک و نئوکلاسیک آشنا نیستید. با ما در این مقاله همراه…

کیفیت و زیبایی طراحی کابینت آشپزخانه انزو وابسته به مهارت‌های سازنده کابینت است. این مسئله در انواع دیگر کابینت کمرنگ‌تر است. در نتیجه، برای داشتن یک کابینت انزو کامل و بی‌نقص باید در انتخاب کابینت‌ساز بسیار دقت کرد و هزینه‌ی بیشتری صرف نمود.
کابینت‌های انزو دارای حساسیت بسیار بالایی نسبت به اشیای تیز و برنده هستند و خیلی زود دچار خط و خش می‌شوند.
تعمیر این نوع از کابینت‌های آشپزخانه نسبت به باقی مدل‌ها دشوارتر است زیرا باید طرح و رنگ همان کابینت را پیدا کرد که چندان ساده نمی‌باشد.
اگر قصد انتخاب کابینت‌های آشپزخانه انزو با طراحی‌های بسیار ظریف (فرورفتگی و برجستگی بسیار زیاد) هستید، باید به این نکته توجه کنید که روکش کابینت نمی‌تواند مغزی را به طور کامل پوشش دهد؛ در نتیجه، کابینت به مرور زمان خراب می‌شود. به منظور برطرف کردن این مشکل، بهتر است به سراغ طراحی‌های ساده‌تر و با ظرافت کمتر بروید.
کابینت‌های آشپزخانه انزو از تنوع طراحی و رنگ برخوردار نیستند. به همین دلیل است که مورد پسند افرادی که به دنبال طرح‌های خاص یا رنگ‌های متنوع می‌گردند، قرار نمی‌گیرند.
قیمت کابینت‌های آشپزخانه انزو در مقایسه با سایر انواع کابینت‌ها (به عنوان مثال، کابینت‌های ممبران و هایگلاس) بالاتر است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (5 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits