دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
چند ترفند ساده برای جلوگیری از جمع شدن روفرشی
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
از بس که خم شدم و روفرشی را صاف کردم، احساس کمردرد می کنم. آیا اصلا با این شرایط، استفاده از روفرشی کار مناسبی است؟با ما باشید تا با راه های کاربردی برای جلوگیری از جمع شدن روفرشی آشنا شوید.

چیکار کنیم روفرشی جمع نشود؟

نام روفرشی که می آید، ناخودآگاه افراد به معضل جمع شدن روفرشی از روی فرش فکر می کنند. یکی از اصلی ترین دلایلی که افراد را از انداختن روفرشی روی فرش منصرف می کند همین مشکل جمع شدن روفرشی از روی فرش است و تابحال نیز راهی برای رفع این مشکل پیدا نشده است.

با توجه به اینکه روفرشی نازک است و به راحتی جابجا می شود، هنگام بازی کردن کودکان یا حتی با راه رفتن نیز جمع می شود و هر چند ساعت یکبار باید آن را مرتب کرد. سطح ناهموار و پستی و بلندی فرش، سایز نامناسب روفرشی، جنس نامرغوب روفرشی و شیطون بودن کودکان از دلایلی است که موجب جمع شدن روفرشی می شود اما چیکار کنیم روفرشی جمع نشود؟ برای بررسی راه های جلوگیری و معرفی راه قطعی جایگزین همراه ما باشید.

علت جمع شدن روفرشی

هر جا که فرش باشد، نیاز به روفرشی نیز وجود دارد. روفرشی ها از فرش زیرین خود در برابر آلودگی و کثیف شدن محافظت می کنند و اجازه نمی دهند تا آب و مایعات به سطح زیرین آنها نفوذ کند. احتمالا بارها کارتان به قالیشویی افتاده است و علاوه بر انتظار زیاد، هزینه زیادی نیز برای شستن فرش های خود پرداخته اید چرا که قیمت شستن فرش در قالیشویی به صورت روزافزون در حال افزایش است و خیلی ها همان سالی یکبار هم قادر به شستن فرش های خود نیستند.

اگر فرش نفیس، گرانبها و با ارزشی داشته باشید هزینه شستشوی آن سر به فلک کشیده و گاها تا نصف هزینه خود فرش باید برای شستن آن بپردازید. به موارد بالا اضافه کنید: معایب شستن فرش در قالیشویی. شستن فرش در قالیشویی ممکن است آسیب جبران ناپذیری را برای فرش شما به ارمغان بیاورد و خیلی از ما از سپردن فرش به دست برخی قالیشویی ها پشیمان شده ایم.

جمع شدن روفرشی

دلایلی بالا مواردی را مطرح می کند که نیاز روفرشی را مبرم می سازد اما روفرشی نیز به ذات خود معایبی دارد که باید به آنها توجه کرد. اصلی ترین عیب روفرشی، جمع شدن آن از روی فرش است و خیلی از ما تصویری از زمان کودکی یا نوجوانی در ذهن داریم که در آن عمدتا هنگام غذا خوردن یا در روزهای عادی، یک روفرشی روی فرش پهن است که تا نصف خود نیز جمع شده است!

راه رفتن روی روفرشی جمع شده حس بدی را به فرد القا می کند و نمای زشتی را نیز به خانه می دهد. مدام باید زنان خانه دار مشغول مرتب کردن روفرشی باشند و باز ساعتی دیگر روز از نو روزی از نو! چندین راه جهت جلوگیری از جمع شدن یا سر خوردن روفرشی روی فرش وجود دارد و یک راه جایگزین و قطعی نیز برای این مشکل وجود دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

گذاشتن وسایل سنگین روی روفرشی

می توانید پایه مبل، پایه صندلی یا یک گلدان را روی چهار گوشه روفرشی قرار دهید و اجازه ندهید از روی فرش جمع شود. شاید در ظاهر موفق شوید اما رفته رفته روفرشی دچار کشیدگی می شود و ظاهر بدی پیدا می کند. ضمن اینکه همچنان وسط روفرشی به صورت قطعه ای دچار جمع شدگی شده و مجدد باید مرتب کردن را انجام دهید. به نکات بالا، جای اجسام سنگین را نیز اضافه کنید؛ معمولا جای پایه مبل یا پایه گلدان روی روفرشی می ماند و یک رد از خود به جا می گذارد که ظاهر روفرشی را از بین می برد.

استفاده از گیره نگهدارنده روفرشی

گیره نگهدارنده روفرشی یک وسیله مثلثی است که سه گیره به مانند گیره های انتهای ساسبند به وسیله کش به یک دیگر متصل شده و روفرشی را دور فرش نگه می دارد. ایراد اساسی این روش این است که روفرشی باید کمی بزرگتر از فرش باشد تا کمی از لبه آن به دور فرش کشیده شود و پشت گوشه های فرش در هر 4 گوشه نگه داشته شود.

عمدتا سایز روفرشی ها کوچکتر از فرش است و پارچه به کار رفته در تولید آنها نیز خاصیت ارتجاعی و کشسانی لازم را ندارد تا به دور فرش کشیده شود و معمولا این گیره ها خیلی کارآمد نیستند.

پیشگیری از جمع شدن روفرشی

دوختن کش با استفاده از نخ سوزن

می توانید با داشتن 2 متر کش که برای هر گوشه حدود نیم متر کفایت می کند، یک کش به هر چهار گوشه روفرشی بدوزید و این کش را به گوشه فرش بیندازید. کش را به صورت دو مربع و هر مربع را به صورت دو تا مثلث در بیاورید و آن را به گوشه روفرشی بدوزید. حال باید کش را به دور فرش بندازید و این عمل را برای هر 4 گوشه تکرار کنید. ایراد این روش نیز این است که در این روش فرض بر هم قد بودن روفرشی با فرش است در صورتی که عموما روفرشی های قدیمی بسیار از فرش کوچک تر هستند و کش دوخته شده به آنها نیز مقاومت لازم برای سرجای خود ماندن را ندارد.

حتماً بخوانید:
آشنایی با روفرشی کش دار ، کاربرد و مزایای استفاده از آن

آشنایی با روفرشی کش دار ، کاربرد و مزایای استفاده از آن

خرید روفرشی کشدار یا ساده باید بر اساس نکات مهمی صورت بگیرد.با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

روفرشی کشدار

عدم جمع شدن روفرشی از روی فرش، تنها یک راه قطعی دارد؛ آن هم ابداعی ست به نام روفرشی کشدار. روفرشی کشدار نسل جدیدی از روفرشی های قدیمی است که در آن هر 4 گوشه و تمامی اضلاع روفرشی به صورت کش به دور فرش کشیده می شود و دیگر خبری از جمع شدن روفرشی نیست.
این ابداع نه تنها مشکل جمع شدن را حل می کند بلکه پارچه به کار رفته در تولید این محصولات بسیار نرم و لطیف است و جاذب نسبی آب و مایعات می باشد. شما با پا گذاشتن بر روی روفرشی کشدار، احساس سرما یا گرما نخواهید کرد و تنها یک جمع شدن مختصر رخ می دهد که با یک دست کشیدن ساده برطرف می شود.

منبع : النااین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits