دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
چیزهایی که تو ‎مدرسه اشتباه یاد دادن!
4
اگه صاحب فرزندید یا ممکنه یه روز پدر و مادر بشید، مطالعه این مطالب رو خدمتتون توصیه می کنم.

حالا که حرف از مدرسه شد بهتره باهم رو راست باشیم؛ سیستم آموزشی ما مزخرفه، یه مزخرف تمام عیار! منظورم اینه که تمام چیزایی که تو درس تاریخ یاد میدن رو با یه سرچ ساده تو ویکی پدیا میشه یاد گرفت، چه نیازی به حفظ کردن اون همه مطالب احمقانه هست؟ تقریبا تمام درس های علوم رو میشه از ویدیوهای یوتیوب یاد گرفت! هر شش ماه کلی تکنولوژی جدید اختراع میشه، با این وجود هنوز ما بچه ها رو مجبور می کنیم تقریبا طبق همون برنامه آموزشی ای درس بخونن که پدر بزرگ و مادر بزرگ هامون درس خوندن (حالا با یه کم تغییر). می دونم حرفی که میخوام بزنم خیلی کلیشه ایه، اما اکثر چیزهای مهم رو شما از زندگی یاد می گیرین، نه از مدرسه!

چیزهایی که تو مدرسه اشتباه یاد دادن

من خودم مهمترین نکات زندگیم رو از بطن زندگی یاد گرفتم، خودمم یاد گرفتم، متأسفانه کسی نبود که یادم بده! چرا این چیزها تو مدرسه یاد داده نمیشه؟

چیزهایی که تو مدرسه اشتباه یاد دادن

چشم بیشتر خفاش‌ها بسیار کوچک و اندامی نچندان پیشرفته‌است و آن‌ها بینایی ضعیفی دارند با این حال هیچ‌کدام از آن‌ها کور نیستند. خفاش از بینایی اش در راهیابی کمک می‌گیرد به ویژه در مسیرهای طولانی که فراتر از بازهٔ پژواک‌یابی است. حتی دیده شده که برخی گونه‌ها می‌توانند پرتوهای فرابنفش را هم تشخیص دهند. خفاش‌ها حس بویایی و شنوایی بسیار پیشرفته‌ای دارند. چون این جانور شب‌ها به شکار می‌رود ناچار نیست که با پرندگان رقابت کند. آن‌ها گاهی تا ۸۰۰ کیلومتر در جستجوی غذا پرواز می‌کنند.

چیزهایی که تو مدرسه اشتباه یاد دادن

تا آنجا که ما می دانیم، "توماس ادیسون" لامپ را اختراع کرده است، اما یک مخترع سیاه پوست آفریقایی-آمریکایی به نام "لوئیس هاوارد لاتیمر" که دستیار "ادیسون" بود، در واقع آن را بهتر و در دسترس تر کرد.

چیزهایی که تو مدرسه اشتباه یاد دادن

ما انسان‌ ها و بسیاری دیگر از پستانداران به‌ واسطه‌ گیرنده‌ های چشایی سطح زبان، در تمامی نقاط زبان خود امکان دریافت تمامی مزه‌ ها را داریم. این باور که هر مزه‌ در قسمت خاصی از زبان درک می‌شود، هیچ پشتوانه‌ی علمی ندارد. به احتمال زیاد شما نیز بارها ‌و‌ بارها با شایعه‌ «نقشه‌‌ زبان» یا «نقشه ‌‌مزه‌ ها» برخورد کرده‌اید

چیزهایی که تو مدرسه اشتباه یاد دادن

گیاهان در طول روز در حضور نور طبیعی از طریق فرآیند فتوسنتز اکسیژن آزاد می کنند. در حالی که در شب، گیاهان اکسیژن را جذب کرده و دی اکسید کربن آزاد می کنند که به آن تنفس می گویند.

چیزهایی که تو مدرسه اشتباه یاد دادن

کریستف کلمب یکسال پس از رسیدن به قاره جدید (آمریکا) در سال ۱۴۹۳ -کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف نکرد، بلکه در مسیر آسیا اتفاقی و اشتباهی به آمریکا رسید، این سرزمین از هزاران سال پیش از کریستف کلمب ساکنینی داشت دارای فرهنگ و زبان و رسوم خاص خود- نامه‌ای هشت صفحه‌ای را برای ایزابل و فرناندو ملکه و پادشاه اسپانیا نوشت و در آن برداشت خود از مردمان، گیاهان و جانوران سرزمین جدید را توضیح داد.

چیزهایی که تو مدرسه اشتباه یاد دادن

رنگ آبی آسمان ناشی از برهم کنش نور با مولکول های گازی که در جو زمین وجود دارند ایجاد می شود. به این فرایند، پراکندگی نور گفته می شود. رایج ترین تئوری مورد قبول که رنگ آبی آسمان را توضیح می دهد، پراکندگی نور توسط اتمسفر است. اتمسفر حاوی گازها و ذراتی می باشد که با ذرات سبک دیگر برخورد می کند و در جهت ها و شدت های مختلف پراکنده می شود. نور از طیف هفت رنگ مختلف تشکیل شده است. این رنگ ها عبارت هستند از قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش؛ که ذرات موجود در آنها به صورت ناهموار پراکنده شده اند. نور آبی در طول موج های(طول موج فاصله بین دو نقطه هم فاز یا به عبارتی فاصله ای که بین دو قله موج ها وجود دارد.) کوتاه تر حرکت می کند و در هنگام گذر نور خورشید از هوا، بیشتر از رنگ های دیگر پراکنده می شود. همچنین، رنگ آبی نسبت به دیگر رنگ ها مانند قرمز، دارای فرکانس بالاتری می باشد و بیشتر پراکنده می شود. بنابر همین اصل ما آسمان را به رنگ آبی مشاهده می کنیم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits