alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۱ میلادی
چگونه مدل (مدلینگ) شوم ؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
چگونه مدل حرفه ای لباس شویم؟ چگونه وارد دنیای رنگارنگ مد شویم؟ چه مقدماتی برای ورود به دنیای فشن نیاز است؟ آیا خوشگلی و خوش تیپی، شرط لازم و کافی برای ورود به دنیای حرفه ای مدلینگ است؟

چگونه مدل شوم ؟

برای ورود به دنیای مدلینگ، اراده جدی و قوی نیاز است. موضوع دومی که باید در نظر داشته باشید این است که عرصه مدلینگ را با عرصه فوتوشوت های برهنه که روی جلد برخی از مجلات مد و سبک زندگی مشاهده میکنید، متمایز کنید.

بسیاری از پوشش های بانوان، از روسری و مانتو گرفته تا تی شرت و کت و شلوار و دامن های طرح دار سنتی با نقوش ایرانی، توسط بانوان ایرانی رونمایی و معرفی می شود و حتی در رسانه های رسمی مثل صدا و سیما تبلیغ می شود. بنابراین، فرصت کسب و کار و فعالیت بسیار است.

مدل های فشن اکثرا برای نمایش مدل های لباس استفاده می شوند. مدلینگ فشن به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: راهرویی و تبلیغاتی که خود این دو بخش هم به دسته های فرعی زیر تقسیم می شود:

 • مدلینگ راهروهای فشن
 • مدلینگ کاتالوگ فشن
 • آگهی های تبلیغاتی
 • مدلینگ نقاشی فشن
 • مدلینگ سالن نمایشگاهی فشن
 • مدلینگ لباس زیر فشن
 • مدلینگ لباس شنای فشن
 • مدلینگ توانایی فیزیکی فشن
 • مدلینگ سایزهای بزرگ
 • مدلینگ سایزهای ریزه اندام

گفته می شود که نخستین مدل فشن یک دختر فروشنده پاریسی به نام ماری ورنت ورث(Marie Vernet Worth) بود. او در سال 1853 به عنوان نخستین مانکن حرفه ا فعالیت خود را آغاز کرد تا به همسرش، چارلز فردریک ورث، طراح بزرگ فشن کمک کند.

خصوصیات فیزیکی یک مدل

هر کشوری استانداردهای خاص خود را در زمینه مدلینگ و سایز مانکن ها دارد، اما به عنوان یک استاندارد کلی و جهانی می توان نظریه انجمن نمایندگی های فشن (AMA) را عنوان کرد. طبق نظر این انجمن، مانکن های زن باید استاندارد حدود 86-61-86 cm (به ترتیب قد بالاتنه، دور کمر و دور ران) را دارا باشند؛ و قد آنها حداقل 173 سانتی متر باشد.

معمولا قد مورد نیاز برای نمایش های فشن بیشتر از این اندازه است. در آخرین نمایش های راهرویی فشن اروپا، میانگین قد مدل ها 179 سانتی متر، میانگین وزن آنها 50 کیلوگرم، بالاتنه بین 85 تا 90 سانتی متر، دور کمر زیر 62 سانتی متر و دور ران زیر 90 سانتی متر بود.

ابعاد میانگین برای مدل های مرد، 180 تا 188 سانتی متر قد و وزنی بین 64 تا 75 کیلوگرم و دور سینه بین 38 تا 42 می باشد.

اخیرا مدل های فشن خیلی لاغر مورد انتقاد قرار گرفته اند و بسیاری از آنها دچار بیماری کم اشتهایی شده اند. برگزار کنندکان نمایش فشن مادرید در سپتامبر 2016 مدل های بسیار لاغر را از شرکت در نمایش های فشن محروم کردند. در دو سال اخیر چندین مدل نیز در اثر بیماری کم اشتهایی فوت کرده اند.

چگونه مدل شوم ؟

سوپر مدل ها

سوپر مدل ها، مدل های برتر فشن هستند که مبالغ هنگفتی را در قبال نمایش خود دریافت می کنند. این افراد مشهور که معمولا زن هستند، به عنوان دختران جلد مجلات نیز شناخته می شوند و بر روی جلد مهمترین و معروفترین مجلات فشن دنیا ظاهر می شوند. نخستین مدلی که به عنوان سوپر مدل مطرح شد، لیزا فانسگرایوز (Lisa Fonssagrives) بود.

نمایش تصویر او بر روی جلد 200 مجله ووگ و شناخت نام او به وسیله این مجله، موجب اهمیت ووگ در شکل دهی سوپرمدل های بعدی شد. تصویر او برروی جلد تمامی مجله های فشن دهه 1939 و 40 و 50 دیده می شد.

مانکن های فیزیک بدنی

این مانکن ها بیشتر بر روی نشان دادن یک فیزیک بدنی سالم و ورزشکاری تمرکز می کنند. این مدلها به ورزشکاران بادی بیلدینگ شباهت دارند، اما کمتر به اندازه ماهیچه ها تکیه می کنند. وزن آنها تقریبا اندازه مدل های فشن است، اما آنها به علت افزایش حجم ماهیچه نسبت به حجم چربی بدن، درصد چربی کمتری دارند و معمولا عضلانی هستند.

مدل های هنرهای زیبا

نقاشان، عکاسان، مجسمه سازان و سایر هنرمندان از مدل ها برای انجام هنرنمایی خود استفاده می کنند.

چگونه مدل شوم ؟

مدل های اعضای بدن

بعضی از نمایندگی های مدلینگ، بخش هایی دارند که مدل های مرد و زن اندام جذاب خاصی از بدنشان را نمایش می دهند. مثلا مدل های دست، ممکن است برای نشان دادن محصولات آرایشی و مراقبتی ناخن استفاده شوند. مدل های پا برای نمایش جوراب و ساق جورابی ها، و مدل های مچ برای نشان دادن ساعت و دستبند. مدل های زن و مردی که ریزه اندام هستند و زیر 170 قد دارند، در این قسمت موفق خواهند بود.

چند نکته مهم درباره مدلینگ شدن

دنیای فشن، ابتدا و انتها ندارد و هر کس در هر جای دنیا می تواند ترندی را خلق و آن را گسترش داده و طرفداران بسیاری را با خود دنبال کند و نمونه هایش هم در دنیای مد در صد سال اخیر بسیار است و رالف لورن و گابریل کوکوشانل و کریستین دیور، تنها مشتی نمونه خروار هستند!

موضوع دومی که باید در نظر داشته باشید این است که عرصه مدلینگ را با عرصه فوتوشوت های برهنه که روی جلد برخی از مجلات مد و سبک زندگی مشاهده میکنید، متمایز کنید. بسیاری از پوشش های بانوان، از روسری و مانتو گرفته تا تی شرت و کت و شلوار و دامن های طرح دار سنتی با نقوش ایرانی، توسط بانوان ایرانی رونمایی و معرفی می شود

خود را دست کم نگیرید، قرار نیست همه چهره کیارا فراگنی یا جی جی حدید یا آدریانا لیما داشته باشند یا صورت جذاب نیکول کیدمن و سوفیا لورن را برای فوتوشوت های رویایی ارائه کنند!

در دنیای مدلینگ، اگر قرار بود فضا، در اختیار افراد خیلی خوشگل و خیلی قد بلند باشد که اکنون شاهد این همه مدل معروف برندهای سرشناس با استایل های معمولی نبودیم! نمونه اش هم زیاد است و احتمالا خودتان هم خبر دارید!

برای ورود به دنیای مدلینگ نیاز دارید، خلاقیت و نوآوری است. شما برای محبوب شدن در دنیای مدلینگ، فقط نیاز به قد بلند و چهره زیبا و و پوست روشن و بدون چروک ندارید! شما باید خلاقیت داشته باشید. خلاقیتی از نوع لیاندرا کوهن. خلاقیتی از جنس خوب دیدن، خوب عرضه کردن و خوب تحلیل کردن.

چگونه مدل شوم ؟

برای مدل شدن چه کارهایی انجام دهیم ؟

 1. برای مدل شدن، از غذاهای پر حجم و پر کالری صرفه نظر کنید.
 2. مدلینگ، با فست فود و نوشابه های گاز دار، میانه خوبی ندارد.
 3. شیرینی جات، محصولات پر نشاسته، معمولا جایی در رژیم غذایی مدل های آماتور تا حرفه ای ندارد.
 4. سبزی جات، بخش جدایی ناپذیر از رژیم غذایی مدل ها به شمار می رود.
 5. سویا،قارچ و حبوبات، منابع غنی پروتئین بوده و برای سلامت و شفافیت پوست مهم است.
 6. برای مدل ها، شل نشدن پوست و سفتی پوست بسیار اهمیت دارد. از غذاهایی که عامل سفتی پوست است مثل سیب زمینی استفاده کنید.
 7. برای آبرسانی پوست و هیدراته نگهداشتن و شادابی پوست، آب زیاد مصرف کنید. موضوعی که توصیه همیشگی ملکه یخی و تیلور سویفت و جی جی حدید است.
 8. ورزش برنامه ریزی شده، بخش جدایی ناپذیر از سبک زندگی مدل های مطرح جهان است. حضور موفق ۱۸ ساله آدریانا لیما، معروف ترین انجل ویکتوریا سکرت، مدیون ورزش روزانه است.
 9. اگر فکر می کنید بدون برنامه غذایی و ورزشی حرفه ای می توانید وارد عرصه مدلینگ به مدت طولانی بشوید، اشتباه می کنید. حتما برنامه حرفه ای زیر نظر کارشناسان مجرب نیاز دارید.
 10. مردان مدل های مردی را می پسندند که اندامی عضلانی داشته باشد. در حالی که بانوان اکثرا مدل های زن عضلانی را نمی پسندند.
 11. اگر چربی در شکم و پهلو دارید، برای حضور فعال در این عرصه برایش راهکار پیدا کنید.

آیا برای مدل شدن باید حتما آموزش مدلینگ طی شود؟

واقعیت نشان می دهد که خیلی برای مانکن شدن، طی کردن دوره های ابتدایی تا حرفه ای مدلینگ نیاز نیست. حداقل، آنچه از مدل های پر فالور اینستاگرام در سال های اخیر برمی آید، چنین موضوعی را اثبات نمی کند.

اما به هر حال، آموزش و یادگیری علم مدلینگ، مبانی ورود به این عرصه حرفه ای است و شما را با موضوعاتی هم چون ژست گیری، اصول راه رفتن، نمایش زنده، تئوری مربوطه و امثالهم آشنا می کند.

تحصیلات در کسب و کار فشن

همان طور که همه چیز در دنیای دهکده جهانی در حال تغییر است، این واقعیت هم کم کم رنگ می بازد. عرصه فشن امروز جهان، تا حد زیادی به فشن بلاگرها پیوند خورده است. فشن بلاگرهای با سواد، مدل های با اطلاع و تحلیل گر، حتما می توانند تولید محتوای خوبی برای حضور فعال در عرصه های گوناگون تجربه کرده و بر شمار مخاطبانشان بیافزایند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits