دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه مودبانه و بدون ناراحتی بحث را عوض کنیم؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ساده ترین را برای اینکه موضوع بحث را عوض کنیم این است که از طرف مقابل سوالی بپرسید که نزدیک به موضوع فعلی بحث شما باشد.

چگونه بحث را عوض کنیم؟

فرض کنید در وضعیتی قرار گرفته اید که در حال بحث کردن در مورد موضوعی با دوست خود هستید. شما در مورد مطلبی حرف میزنید که هر دو نسبت به آن علاقمند هستید و ایده های متفاوت را با یکدیگر به اشتراک میگذارید. حتی ممکن است سوال و جواب های خوبی میان شما رد و بدل شود. اما ناگهان سکوت بین شما برقرار میشود.

معمولا این اتفاق زمانی میافتد که شما تمام حرف خود را گفته باشید. اما آیا این بدان معنی است که مکالمه شما پایان یافته است؟ خیر، در این لحظه به تنها چیزی که نیاز داریم این است که بحث را عوض کنیم. عوض کردن موضوع بحث نیز جزو مهارت هایی است که باید نحوه درست انجام دادن آن را فرا بگیرید.

جهت دهی مکالمه برای عوض کردن بحث

احتمالا برای شما که اکنون به این صفحه رسیده‌اید نیز بارها و بارها چنین شرایطی پیش آمده که بخواهید به عوض کردن بحث در جمعی یا میهمانی فکر کنید. جهت دهی مکالمه برای عوض کردن بحث، راه‌حل مناسبی است به جای یکدفعه و بی مقدمه بخواهید موضوع صحبت را تغییر دهید. برای تغییر موضوع می‌توانید از ارتباط بین آن‌ها استفاده کنید.
برای مثال اگر درباره جاهای دیدنی جنوب صحبت می‌کنید و دیگر حرفی برای گفتن نمانده می‌توانید موضوع را به سمت شرایط آب و هوای جنوب بکشانید.

یا مثلا اگر از اینکه مدام درباره شرایط و ویژگی‌های ماشین‌های ایرانی صحبت کنید، می‌توانید بگویید که از انجام چه ورزشی لذت می‌برید و دوست دارید در هفته چند بار به پیاده‌روی بروید.
یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای عوض کردن بحث انجام دهید این است که از مخاطب خود سوال‌هایی بپرسید که به یک پاسخ وابسته نیستند. یعنی مخاطب می‌توانید آزادانه تصمیم بگیرد و جواب‌های متفاوتی برای آن داشته باشد. مثلا اینکه مدام با بیان کلمات سوالی مثل چرا، چه وقت یا کجا موضوع را ادامه دهید.

چگونه بحث را عوض کنیم؟

در پادکست روانشناسی زیر در مورد "تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس" صحبت کرده ایم:

چگونه می توان از بحث خارج شد؟
هنگامی که احساس می‌کنید در جمعی هستید و موضوع بحث با اطرافیان خوشایند نیست و مایلید که عوض کردن بحث را امتحان کنید، می‌توانید راه‌های مکالمه زیر را در نظر بگیرید:

یک موضوع جدید برای تغییر بحث بیابید
اگر قرار است در جمعی قرار بگیرید که هم دوستان و آشنایان حضور دارند و هم افراد غریبه می‌توانید پیش از رفتن روی دو موضوع برای بحث فکر کنید. مثلا موضوعاتی مثل ورزش، سرگرمی و فناوری نوین را انتخاب کنید که برای همه خوشایند است.

روی فرد مقابل متمرکز شوید
جالب است بدانید که یکی دیگر از شیوه‌های تغییر دادن بحث این است که روی فرد مقابل متمرکز شوید. با توجه به اینکه بیشتر مردم دوست دارند درباره خودشان بشنوند و صحبت کنند، تمرکز روی طرف مقابل می‌تواند تغییر بحث را آسان‌تر کند.
موضوعی را انتخاب کنید که می‌دانید برای شریک گفتگوی شما مهم است. برای مثال می‌توانید درباره یک پروژه کاری، سرگرمی یا رویدادی در آینده که قرار اجرا کند، صحبت کنید.

چگونه بحث را از موضوع نامناسب عوض کنیم؟

گاهی اوقات پیش آمده که به خاطر صحبت کردن درباره یک موضوع نامناسب در محفلی که جای مناسبی نیست، بخواهیم بحث را تغییر دهیم. مثلا اینکه یکی از دوستان شما درباره موضوعی در جمع صحبت می‌کند و شما دوست ندارید که این موضوع را مطرح کند. برای عوض کردن بحث راه‌های زیر را امتحان کنید:

  • از حواس پرتی استفاده کنید

قرار گرفتن در جمعی که درباره موضوعی صحبت می‌کنند که نامناسب است، دشوار است. اولین راه‌حل پیشنهادی ما این است که حواس مخاطبان را پرت کنید، در این مواقع بدون آنکه حتی فرد مقابل متوجه شود، موضوع به سمت دیگری هدایت خواهد شد. برای ایجاد حواس پرتی می‌توانید به فردی که در حال صحبت است چیزی تعارف کنید.

  • از طریق ارتباط موضوع را تغییر دهید

اگر در میهمانی یا محل کار خود هستید و سایرین درباره موضوعی صحبت می‌کنند که برای ناخوشایند است، می‌توانید از طریق ارتباط با فرد مقابل بحث را عوض کنید. در این مواقع تنها با گوش دادن به حرف‌های فرد مقابل می‌توانید با استفاده از بخشی از مکالمه او برای انتقال به موضوع بعدی استفاده کنید.

  • عوض کردن بحث به طور ناگهانی

اگر تلاش کرده‌اید که با استفاده از ترفندهای فوق عوض کردن بحث را امتحان کنید، اما باز هم نشد احتمال مجبور خواهید شد که کاملا ناگهانی موضوع را تغییر دهید. برای پایان دادن سریع به مکالمه‌ای که احساس ناخوشایندی را در شما به وجود می‌آورد، می‌توانید بدون تعارف سریع مکالمه را تغییر دهید.

در اینجا دو نکته برای عوض کردن بحث به طور ناگهانی را آورده‌ایم که بهتر است در نظر داشته باشید:

1. حد و مرز مشخص کنید
اگر در شرایطی هستید که طرف مقابل به هیچ وجه به شما اجازه نمی‌دهد تا موضوع گفتگو را تغییر دهید، پیش از مکالمه حد و مرزی مشخص کنید. اینگونه موثر به طرف مقابل اجازه می‌دهید تا متوجه شود کجا ایستاده‌اید و به شما اجازه می‌دهد تا بحث را به سمت دیگری هدایت کنید.
به طرف مقابل بگویید که مرز کجاست، عواقب و دردسرهای عبور از مرز مشخص شده را برای او توضیح دهید و آنچه را که نیاز به او یادآوری کنید.

2. جسورانه و آشکار خواسته‌های خود را مطرح کنید
در برخی از مکالمات به طور طبیعی از شما می‌خواهند که برای تغییر دادن موضوع ناگهانی عمل کنید. برای مثال زمانی که سکوت در جمعی طولانی می‌شود یا زمانی که شخصی درباره چیزی بی ادبانه صحبت کرده است.

یکی از راه‌های شکستن سکوت و اظهار نظرهای بی ادبانه در جمعی این است که جسورانه و آشکارا حرف بزنید. مثلا برای شکستن سکوت طولانی‌مدت می‌توانید بگویید آیا عاشق سکوت‌های طولانی‌مدت هستید؟! این ممکن است موجب خنده جمع شود و احساس راحتی در آن‌ها ایجاد کند. پس از آن می‌توانید موضوعی را مطرح کنید و محور گفتگو را در آن قرار دهید.

در پادکست روانشناسی زیر در مورد "تکنیک های زمان نگرانی" صحبت کرده ایم:
با پرسیدن سوال مرتبط، شما به طرف مقابل خود اجازه میدهید تا در مورد موضوعی که به آن علاقمند هستند، بیشتر صحبت کنند. با انجام اینکار، آنها نظرات و احساسات خود را نسبت به موضوع اصلی بیان میکنند. از طرفی شما نیز دیگر لازم نیست در مورد چیزی که به آن علاقه ندارید صحبت کنید. از مطرح کردن سوالات شخصی و احساسی خودداری کنید.

زمانی که شما ادامه مکالمه را به طرف مقابل خود واگذار میکنید، میتوانید میزان علاقه آنها را به موضوع مطرح شده تشخیص دهید. حتی زمانی که حرفی برای گفتن ندارید یا دیگر نمیخواهید در مورد موضوع مطرح شده صحبت کنید، میتوانید از این تکنیک برای عوض کردن بحث استفاده کنید.

چگونه بدون بی‌احترامی کردن موضوع بحث را عوض کنیم؟

  • موضوع بحث را با معرفی موضوعی جدید عوض کنید

اگر شما نمیتوانید سوالی مرتبط با موضوع بحث مطرح کنید، میتوانید با معرفی یک موضوع جدید، بحث را عوض کنید. برای اینکار شما باید تشخیص دهید که طرف مقابل شما در مورد چه چیزی صحبت میکند، سپس راهی برای ادامه بحث پیدا کنید. زمانی که موضوع بحث را عوض میکنیم، باید توجه داشته باشیم که موضوع جدید با صحبت های طرف مقابل ما مرتبط باشد. زیرا ممکن است فرد احساس کند که موضع او نادیده گرفته شده است.

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید طرف مقابل شما به چه موضوعی علاقمند است، نظر خود را در مورد چیزی که میگوید بیان کنید. اینکار نشان دهنده این است که شما به طرف مقابل خود گوش میدهید و نسبت به نظرات او اهمیت قائل هستید. اگر تمایل ندارید که در مورد موضوعی خاص صحبت کنید، حتما با این تکنیک بحث را عوض کنید.

  • موضوع بحث را منحرف کنید

اگر تکنیک مطرح کردن سوال مرتبط یا پیشنهاد موضوعی جدید کارساز واقع نشد، برای اینکه بحث را عوض کنید نیاز به تکنیک دیگری دارید. در این مواقع با میتوانید با پرت کردن حواس طرف مقابل، از شر موضعی که به آن علاقه ندارید خلاص شوید. اگر این تکنیک موثر واقع شود، طرف مقابل موضوع بحث را فراموش میکند و در مورد چیز دیگری صحبت میکند.

برای اینکار میتوانید از طرف مقابل خود تعریف و تمجید کنید. میتوانید از او به خاطر جزییات و تجربیاتی که در اختیار شما قرار داده تشکر کنید. یا میتوانید از مدل مو، لباس یا وضعیت ظاهری او تعریف کنید تا حواس او را به موضعی دیگر منحرف کنید. در مواقعی که این موارد موثر واقع نشد، میتوانید با آوردن بهانه محیط را ترک کنید و بعد از مدتی دوباره برگردید. اینکار شانس عوض کردن موضوع بحث را به شدت افزایش میدهد.

عوض کردن موضوع بحث

آیا عوض کردن بحث کار درستی است؟

زمانی که تمایل ما برای ادامه بحث از بین برود و ادامه بحث باعث آسیب به ما شود، عوض کردن بحث کار درست و منطقی است.

منبع : رادیو بینااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits