alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
چگونه از شرکت سایپا شکایت کنیم ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چنانچه به واسطه عدم پایبندی به تعهدات شرکت سایپا تمایل به شکایت از این شرکت یا نمایندگی های آن را دارید، با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به ذکر روشهای مختلف این امر بپردازیم.

نحوه شکایت از شرکت سایپا

امروزه با توجه به افزایش تولیدات شرکت های خودرو ساز و نیز مشکلاتی که بر سر تحویل این خودرو ها به وجود آمده و از طرف دیگر تحریم های بین المللی علیه صنعت خودرو سازی کشور شکایت های بسیاری علیه شرکت های خودرو سازی مطرح شده است.

شرکت خودروسازی سایپا بعنوان یکی از تامین کنندگان اتومبیل در بازار ایران، طی سالهای اخیر در بخش های مختلف خود اعم از فروش، پیش فروش، پاسخگویی به مشتریان و کیفیت محصولات خود علیرغم استانداردها و پروتکل های تعیین شده خود و تلاشی که در بهبود عملکرد خود دارد، دچار مشکلات عدیده ای شده است.

مواردی که ممکن است بابت آنها از شرکت خودروسازی سایپا شکایت داشته باشید :

 • عدم تحویل به موقع خودرو.
 • افزایش قیمت خودرو در هنگام تحویل.
 • تحویل یک خودروی دیگر به جاب خودرو خریداری شده

شکایت از سایپا

راه های شکایت از سایپا

در راستای پیگیری شکایت علیه سایپا از این طریق، میتوان از روش های زیر اقدام کرد:

 • شکایت مشتریان تهرانی با شماره تلفن ۶۱۶۱۱۸۱۷
 • شکایت مشتریان خارج از تهران با شماره تلفن ۰۹۶۷۷۰
 • ارسال پیامک به سامانه پیامکی به شماره ۱۰۰۰۱۸۱۷
 • شکایت از طریق مکاتبه به صندوق پستی ۱۴۱۴-۳۷۵۱
 • شکایت از طریق ارسال ایمیل به آدرس customer@saipayadak.org

مراحل شکایت از سایپا

برای طرح شکایت از سایپا روش های مختلفی وجود دارد :

طرح شکایت از سایپا از طریق وزارت صنعت و معدن

وزارت صنعت و معدن، یکی از مراجعی است که میتوانید شکایت خود مبنی بر عدم تحویل خودرو از سایپا را در آن ثبت و پیگیری نمایید. برای این کار مراحل زیر را باید انجام دهید.

 • شکایت خود را در وزارتخانه صنعت و معدن ثبت کنید؛ همراه داشتن اصل قرارداد فی مابین شما و خودروساز و مدارک شناسایی معتبر، الزامی است.
 • ابلاغیه ای از سوی وزارت صنعت و معدن به واحد فروش شرکت سایپا ارسال میشود.
 • نتیجه شکواییه مشتری، تا حداکثر سی روز کاری مشخص گردیده و سایپا موظف است در مهلت قانونی، در خصوص شکایت واصله اقدام نماید.

همچنین ستاد خبری سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها نیز از طریق شماره تلفن ۱۲۴ آماده دریافت شکایات مردمی در خصوص تخلفات اقتصادی میباشد.

شکایت از سایپا

شکایت از سایپا از طریق سازمان تعزیرات

چنانچه شکایت و پیگیری مشتری از طریق وزارت صنعت و معدن به نتیجه نرسید و شرکت خودروسازی سایپا به تعهدات خود عمل نکرد، میتوان از طریق سازمان تعزیرات اقدام نمود.

در این مورد نیز با مدارک مستدل، اصل قرارداد بین خود و شرکت سایپا و همچنین نتیجه شکایت از طریق سازمان صنعت و معدن، به سازمان تعزیرات مراجعه نموده و شکایت خود را ثبت نمایید.

در این مرحله چنانچه سایپا به تعهدات خود عمل ننمود و رضایت مشتریان را جلب نکرد، سازمان تعزیرات حکومتی این اختیار را خواهد داشت تا با صدور رای لازم الاجرا علاوه بر ایفای حق شاکی، شرکت مذکور را نیز به جریمه محکوم نماید.

شکایت از سایپا از طریق سازمان بازرسی کشور

بر اساس ماده ۲ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، اعلامات و شکایاتی در این سازمان قابل رسیدگی است که در خصوص عملکرد شرکتها و موسسات و ارگان های دولتی و یا موسسات و شرکتهای عام المنفعه و سازمان هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنها متعلق به دولت است یا دولت به نحوی از انحاء بر آنها نظارت یا کمک مینماید، باشد.

بنابراین میتوان گفت که شکایت علیه سایپا در این سازمان نیز قابل طرح و پیگیری است.

بنا بر اعلام صریح در سامانه رسیدگی به شکایات و اعلامات به آدرس https://shekayat.bazresi.ir/ در زمان طرح اعلام و یا شکایت به عملکری دستگاه ها و سازمانها و ارائه اطلاعات، باید به نکات زیر توجه داشت:

شکایات و اعلامات باید مدلل و مستند باشد؛ بدیهی است مسئولیت قانونی مطالب اظهار شده بر عهده شاکی خواهد بود.

لازم است هنگام ورود اطلاعات خود در این سامانه، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید تا امکان ارسال کد پیگیری و اطلاع رسانی مراحل مختلف رسیدگی به شکایت شما فراهم گردد.

چنانچه شکایتی توسط جمعی از اشخاص حقیقی مطرح گردد، می بایست جهت ثبت با عنوان شکایت، فردی به نمایندگی ذینفعان، مشخصات فردی خود را مرقوم نماید؛ در غیر اینصورت به عنوان اعلامیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در خصوص شرکتهای حقوقی غیر دولتی (خصوصی) مدیرعامل یا فردی به عنوان نماینده شرکت مربوطه با ارائه مشخصات کامل میتواند شکایت خود را مطرح کند تا مورد بررسی واقع گردد.

شکایت از سایپا

کلام آخر : راهکارهای مختلفی برای شکایت از خودروسازان مطرح شد؛ با اینحال برای آنکه به نتیجه بهتر و سریعتری برسید و زمان کمتری از شما گرفته شود، بهترین راه برای طرح شکایت از سایپا، مراجعه به سازمان تعزیرات و تشکیل پرونده در این سازمان میباشد.

تلاش سازمان تعزیرات در این است که تا حد ممکن بدون ورود به فرآیند رسیدگی قضایی، شکایت را حل و فصل کرده و رضایت مشتری جلب شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • bonyadvokala.com
 • vakiltop.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits