دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
چه کسانی ممنوع الخروج هستند ؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
در اصطلاح، ممنوع الخروجی به این معنا می‌باشد که فردی به علت موانع قانونی، قادر به خروج از کشور نباشد. معمولا افراد تا زمانی که قصد خروج از مرزهای کشور را نداشته باشند از ممنوع الخروج بودن خود مطلع نمی‌شوند.

لیست کسانی که ممنوع الخروج هستند

بر طبق قانون اساسی، برخی افراد به علت شرایط ویژه‌ی حقوقی که برای آنها پیش می‌آید، از طرف دولت ممنوع الخروج می‌شوند. این شرایط یا گذرا و موقتی است و یا اینکه تا زمانی که دولت صلاح بداند ادامه خواهد داشت. این افراد شامل:

  1. بدهکاران مالیاتی.
  2. افرادی که به واسطه‌ی رای دادگاه یا اجرائیه‌ی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدهکار به شمار می‌آیند.
  3. افرادی که در خارج از ایران به علت انجام فعالیت‌های غیر قانونی دارای سوء شهرت هستند.
  4. افرادی که خروج آنها از کشور خلاف مصلحت کشور است. البته معمولا ممنوع الخروج شدن این افراد به صورت کتبی به آنها اطلاع داده خواهد شد.
  5. دختر مجرد زیر ۱۸ سال و یا زن شوهردار که برای خروج از کشور و همچنین گرفتن گذرنامه به اجازه‌ی فرد دیگری نیاز دارند.
  6. مردی که همسر او مهریه‌اش را به اجرا گذاشته است.

قوانین مربوط به ممنوع الخروج کردن همسر

براساس قانون اساسی در ایران، زنان متاهل، بدون اذن شوهر نمی‌توانند گذرنامه دریافت کنند. حتی اگر این زنان پاسپورت داشته باشند، به اجازه‌ی همسر خود نیاز دارند. در صورتی که شوهر آنها راضی به خروج از کشور نباشد، شوهر می‌تواند همسر را ممنوع الخروج کند. متاسفانه حتی اگر دختر در زمان مجردی پاسپورت داشته باشد و یا حتی بعد از ازدواج به اذن شوهر خود گذرنامه دریافت نماید، مرد می‌تواند وی را ممنوع الخروج نماید. زن در حالتی می‌تواند بدون اذن شوهر از کشور خارج شود که از همسر خود رضایت محضری داشته باشد. اما متاسفانه چنین قانونی در رابطه با مردان وجود ندارد و هر زمان که بخواهند! می‌توانند بدون اجازه گرفتن از همسر خود کشور را ترک نمایند.

لازم به ذکر است که بر طبق همین قوانین، دو دسته از مردان قادر به ممنوع الخروج کردن همسر خود نیستند: مردانی که در خارج از ایران اقامت دارند و مردانی که اصل شناسنامه خودشان را ندارند، نمی‌توانند همسر خود را ممنوع الخروج کنند. به علت وجود این کاستی‌ها در قانون اساسی، بهتر است که در هنگام ازدواج در عقد نامه قید شود که زن می‌تواند به هر مدت و هر مقصدی خودش بخواهد، از کشور خارج شود. همچنین برای اینکه خانم‌ها بتوانند از این حق بهره‌مند شوند باید از همسر خود وکالت بلاعزل، جهت اخذ و تمدید گذرنامه دریافت کنند .زیرا که تنها قید شدن این شرط در عقدنامه از نظر مقررات اداره‌ی گذرنامه کافی نیست. با استفاده از این وکالتنامه نیازی به اجازه ی محضری شوهر برای دریافت گذرنامه نخواهد بود. تنها در این حالت است که شما می‌توانید هر زمان که می‌خواهید به هر نقطه از کره‌ی خاکی سفر کنید.

نکاتی در رابطه با ممنوع الخروج کردن همسر

متاسفانه در قانون اساسی نکاتی وجود دارد که پیش از ممنوع الخروج کردن همسر باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشید. زیرا که بدون دانستن این قوانین، شما نمی‌توانید با موفقیت، همسر خود را ممنوع الخروج نمایید. دقت داشته باشید اگر شغل شوهر شما به گونه‌‌ای باشد که مجبور به خروج از کشور است، پس از درخواست ممنوعیت خروج از کشور، با استناد به رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری، حکم ممنوع الخروج بودن وی لغو می‌شود. زیرا که در پی ممنوع الخروج کردن، وی دچار ضرر مالی و آسیب شغلی می‌شود. به همین جهت است که درخواست شما لغو خواهد شد.

در حالتی دیگر اگر همسر خود را در ازای دریافت مهریه ممنوع الخروج می‌کنید، پس از اینکه وی توانست بدهی خود را پرداخت نماید، این حکم نیز لغو خواهد شد. نکته‌ی دیگری که پیش می‌آید این است که آیا مرد می‌تواند با گذاشتن وثیقه، حکم ممنوع الخروجی خود را باطل نماید یا نه؟ در پاسخ باید اشاره کرد که هر چند وثیقه‌ هیچ حقی را از زن ضایع نمی‌کند، اما اداره‌ی ثبت در رابطه با این موضوع هیچ اختیاری ندارد.

separator line

حتماً بخوانید:
مراحل و مدارک لازم جهت ممنوع الخروج کردن زن

مراحل و مدارک لازم جهت ممنوع الخروج کردن زن

ممنوع الخروج کردن زوجه، اقدامی است که در طی آن، حق خروج از مرز از زن سلب می گردد. ارائه نمودن درخواست کتبی از شرایط اصلی ممنوع الخروج کردن زوجه می…


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits