دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
چه نوع خیانتی حق طلاق را به مرد و زن می دهد ؟
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از زوجین با آن روبه‌رو هستند، متأسفانه خیانت یکی از طرفین است. در این مواقع اولین فکری که به ذهن فرد می‌رسد خیانت است؛ اما آیا صرفا خیانت کردن یکی از زوجین اجازه طلاق را به‌ طرف دیگر می‌دهد؟

طلاق گرفتن به دلیل خیانت یکی از بیشترین پرونده‌ها را در دادگاه به خود اختصاص داده است. در شرع مقدس اسلام خیانت به‌عنوان عملی حرام تلقی شده و ارتکاب آن از سوی هر فردی مجازات دارد؛ اما باید این را هم در نظر داشته باشید که چون پای آبرو و حیثیت افراد وسط است درصورتی‌که بتوانید با دلایل کافی آن را اثبات کنید، خود فرد شاکی از طرف قاضی مجازات خواهد شد.

خیانتی که باعث طلاق می شود چیست؟

طلاق گرفتن به دلیل خیانت

طلاق گرفتن به دلیل خیانت یکی از زوجین دو حالت دارد. در ادامه به این دو مورد می‌پردازیم.

طلاق گرفتن به دلیل خیانت مرد

طبق قانون مردها می‌توانند با اجازه همسر اول خود اقدام به ازدواج دائم یا موقت کنند؛ اما اگر ازدواج مجدد آن‌ها بدون اجازه همسر اول یا دادگاه باشد یا این مرد رابطه نامشروع با زن دیگری داشته باشد، می‌توان گفت این فرد خیانت کرده است.

طلاق به دلیل خیانت زن یا شوهر

روابط نامشروع مرد با زن نامحرم تحت هر شرایطی جرم بوده و مجازات دارد. اما باید بدانید که به‌صورت کلی رابطه مرد با غیرهمسر خود نمی‌تواند دلیلی برای طلاق باشد، مگر اینکه زن دلایل کافی برای اثبات‌کردن خیانت مرد داشته باشد تا بتواند طلاق بگیرد.

راه‌های اثبات خیانت مرد به زن

اگر ازدواج مجدد مرد دائم بوده و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده باشد، همچنین در شناسنامه نیز بیاید، به‌راحتی قابل‌اثبات کردن است؛ اما اگر ازدواج موقت باشد؛ چون در شناسنامه مرد چیزی ثبت نمی‌شود، تنها راه اثبات خیانت مرد پیداکردن صیغه‌نامه موقت ازدواج است.

طلاق به دلیل خیانت مرد چگونه است؟

طلاق‌گرفتن به دلیل خیانت زن

اگر مردی متوجه ارتباط و دوستی همسرش با مرد نامحرم از طریق پیامک یا شبکه‌های اجتماعی شود می‌تواند به آن زن اتهام خیانت بزند.

حتماً بخوانید:
راحت ترین روش گفتن خبر طلاق به دوستان و اطرافیان

راحت ترین روش گفتن خبر طلاق به دوستان و اطرافیان

گفتن خبر طلاق به خانواده و فرزندان و اطرافیان یکی از مشکلات زوج هایی است که قصد جدا شدن دارند زیرا واکنش آن ها از شنیدن این خبر غیر قابل پیش بینی است.

به‌طورکلی بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی همچین زنی مشمول اعمال مجازات برای رابطه نامشروع می‌شود و ازآنجایی‌که حق طلاق با مرد است، می‌تواند درخواست طلاق به دلیل خیانت زن را بدهد. اما مرد برای اثبات خیانت زن باید دلایل کافی را داشته باشد تا بتواند آن را ثابت کند.

طلاق‌گرفتن به دلیل خیانت

منبع : دلتااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

اریل | ۱ سال پیش
خداروشکر شوهر من مال این کارا نیست
0
0

hits