alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
چهارشنبه سوری سال 99 چه روزی است ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چهارشنبه سوری سال ۹۹ ، چهارشنبه سوری امسال و آخرین چهار شنبه امسال را همراه با آداب و رسوم چهارشنبه سوری خواهیم خواند .

تاریخ چهارشنبه سوری سال 99

تاریخ چهارشنبه سوری سال ۹۹ ، سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ می باشد.

۱۳۹۹/۱۲/۲۶

تاریخ چهارشنبه سوری امسال

چهارشنبه سوری امسال در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با سه شنبه میباشد.

چهارشنبه سوری به آخرین چهارشنبه ی قبل از حلول سال جدید، یعنی غروب سه شنبه، نه خود چهارشنبه گفته می شود! دقت داشته باشید سور به معنی “سرخ” می باشد و چون این جشن با برپا کردن آتش همراه است، به این نام مرسوم گردید.

مراسم چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری ، یکی از آداب و مراسم باستانی ایرانیان کهن که تاکنون نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده ، مراسم چهارشنبه سوری است.

این جشن در فرهنگ ایرانیان به عنوان مقدمه عید نوروز است که همواره در طول تاریخ قبل از فرا رسیدن سال نو برپا می شود.

برگزاری مراسم چهارشنبه سوری به این صورت است که در آخرین روزهای سال و در زمانی که مردم به فکر تدارک برنامه های عید نوروز هستند شهروندان ایرانی به ویژه جوانان از دم دمه های غروب آخرین چهارشنبه سال در کوچه ها و خیابان ها آتش روشن می کنند و با گفتن شعر معروف و مخصوص چهارشنبه سوری از روی آتش می پرند .

در ایران باستان در شب چهاشنبه سوری ، مراسم به خصوصی را انجام می دادند که یکی از آن مراسم بوته افروزی بوده است.

تاریخ چهارشنبه سوری سال 99 / چهارشنبه سوری امسال

تاریخچه چهارشنبه سوری

درباره تاریخچه ی چهارشنبه سوری بد نیست بدانید این آیین از آن جهت به غروب آخرین سه شنبه یا همان شب چهارشنبه موکول شده است که زرتشت، با رسیدگی حساب های گاه شماری به تنظیم و تدوین دقیق تقویم توفیق یافت و آن سالی بود که تحویل سال به سه شنبه ای مصادف شد که نیمه ی آن سه شنبه تا ظهر، جزئی از سال کهنه و نیمه ی بعد از ظهر جزو سال نو به حساب آمد؛ و چون آغاز هر روز را در نیمه ی شب همان روز می دانستند، بنابراین فردای آن سه شنبه را “نوروز” شناختند و شب را جشن گرفتند و آتش افروختند و از آن پس آن شب را “چهارشنبه سوری” قرار دادند.

یا در بیانی دیگر، در ایران باستان، روز چهارشنبه ی آخر سال نحوست داشته است و برای رفع این نحوست، آتش را که مظهر فروغ ایزدی بوده است، روشن می کردند و از روی آن می پریدند.

از دیگر رسوم رایج در شب چهارشنبه سوری می توان اسپند دود کردن، آجیل خوردن، فال گرفتن، فال گوش ایستادن یعنی در کوی و گذر به حرف عابران گوش دادن، قاشق زنی که به طور معمول زنان روی خود را می پوشانند و با قاشق، یا کلید به خانه ها در می زنند و در مقابل نبز صاحب خانه شیرینی، میوه، سوپ، آجیل، پسته، مغز بادام، فندق، انجیر، کشمش و یا پول در ظرف آن ها می گذاشت و… رانام برد. جالب است بدانید این باورها و رسم ها هنوز به کلی فراموش نشده اند.

درباره فال گرفتن جالب است بدانید که فال با حافظ، یکی از فال های شب چهار شنبه سوری است؛ ولی بهتر آن است که با “بولونی” فال گرفته شود! شاید این سوال پیش آید که بولونی چیست؟

دقت داشته باشید در همه ی خانه ها از این شیشه های دهان گشاد که بولونی نامیده می شود، پیدا می شود. در گذشته دخترها و بچه ها جمع می شدند؛ یک بولونی وسط می گذاشتند و همه کسانی که در فال گرفتن شرکت کرده اند، یک چیز در داخل آن می اندازند.! آن وقت به عده فال گیرها کاغذ چهار گوش درست می کنند و در بولونی می اندازند.

یکی از دو بچه ی کوچک، که آن ها در دو طرف میز می نشانند، اشیایی را که در داخل بولونی است و دیگری یکی از آن کاغذها را بیرون می آورد. چیزی که در کاغذ نوشته شده است، فال خوشبختی صاحب آن نشانی است.

تاریخ چهارشنبه سوری سال 99 / چهارشنبه سوری امسال

آداب و رسوم ایرانیان در چهارشنبه سوری

در این شب، ایرانیان در همه ی شهرهای کشور برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهای شان با برپایی آتش، مراسم باشکوهی برگزار می کنند و و با خواندن این ترانه “زردی من از تو، سرخی تو از من” به این معنی که سرخی، تازگی و روشنایی آتش از آن من و زردی، مریضی و بدی من نیز از آن آتش، تا در آتش بسوزد و پاک شود؛ بیماری ها، ناراحتی ها و همچنین نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو را با آسودگی و شادی هر چه تمام آغاز کنند. به اید داشته باشید آتش در بین ما ایرانیان، از گذشته تاکنون مظهر نابودی تاریکی و سیاهی بوده است.

در این بین، مهم ترین و شاید جالب توچه ترین سرمنشایی که برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری گفته شده است، قیام مختار ثقفی است که به خون خواهی شهدای کربلا قیام کرده است!

همان گونه که می دانید در تقویم ایران باستان هر سال ۱۲ ماه و هر ماه ۳۰ روز بوده است! با این احتساب، طول سال عملا ۳۶۰ روز می شده است که با سال کامل شمسی ۵ روز و اندی فاصله داشته است. مردم در این روز آماده ی استقبال از سال نو می شدند و یا خانه تکانی و شستشو، آماده ی پذیرایی و استقبال از نوروز می گردیدند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits