دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با چله کلیمیه یا چله اربعین موسوی
25
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چله به معنی چهل یکی از اعداد مقدس می باشد که در اسلام به آن توجه خاصی شده و در روایات آمده هر کس به مدت 40 روز پاک و خالص باشد و اعمال و رفتار پسندیده داشته باشد، این رفتار به عادت او تبدیل می شود .

چله کلیمیه چگونه و چه زمانی است + ذکر چله کلیمیه

برای اینکه بدانید چله ذی القعده چیست، چله کلیمیه چه زمانی است و یا ذکر چله کلیمیه چیست، این مطلب را دنبال کنید. چله گرفتن یکی از سنت های اسلامی، به معنی پاکی از زشتی و پلیدی ها به مدت 40 روز می باشد و انواع مختلفی دارد که یکی از آنها چله کلیمیه است. در ادامه با چله کلیمیه اعم از متن چله کلیمیه، زمان چله کلیمیه، اعمال چله کلیمیه و … را با شما به اشتراک گذاشته ایم.

چله کلیمیه چیست؟

در روایات متعدد اسلامی آمده که عبادت خالصانه به مدت 40 روز وجود آدمی را سرشار از حکمت و معرفت می کند. در مورد چله گرفتن از پیامبر (ص) روایت شده که هر کس به مدت چهل روز حلال بخورد و بیاشامد، خداوند قلب او را نورانی و چشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری سازد.

چله کلیمیه چیست؟

زمان چله کلیمیه از اولین روز ماه ذی القعده تا دهم ماه ذی الحجه (عید قربان) می باشد که به اربعین موسای کلیم مشهور است. در فلسلفه و پیدایش چله کیلیمه در قرآن کریم و در سوره اعراف آمده که موسای کلیم 40 شبانه روز در کوه طورمهمان خداوند بود و به او وعده ملاقات خصوصی دادیم. این دیدار ابتدا 30 شب بود که بعدا 10 شب به آن اضافه شد.

(وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً)

سی شب با موسی وعده نهادیم و ده شب دیگر بر آن افزودیم تا وعده، پروردگارش چهل شب کامل شد.

نامگذاری چله کلیمیه نیز به کلیم الله (از القاب حضرت موسی (ع) بر می گردد.

چله کلیمیه ۱۴۰۱

همانطور که گفتیم زمان چله کلیمیه برابر است با یکم ذی القعده که در سال 1401 برابر است با 10خرداد 1401 و 31 ماه می 2022 میلادی.

اعمال چله کلیمیه چیست؟

اربعین کلیمیه و اربعین موسوی از دیگر نام های چله کلیمیه هستند. چله کلیمیه حضرت موسی آداب و اعمال بخصوصی دارد که فرد باید طی 40 روز رعایت کند. از جمله اینکه:

غذای پاک و حلال بخورد و بیاشامد.
کلام زشت و ناپسند بر زبان نیاورد و جز راست نگوید
کلام زشت و ناپسند نشنود و هرجا که حرف ناپسندی بود از آنجا دور شود.
چشمانش جز پاکی و آنچه خداوند مجاز شمرده را نبیند و دیدگان خود را از مشاهده هر آنچه حرام است، حفظ کند.

به توصیه از چله کلیمیه بهجت، برای اینکه در زمان چله کلیمیه دچار لغزش نشویم بهتر است هنگام مواجهه با گناه از جمله غیبت از محیط دور شوید.

اعمال چله کلیمیه چیست؟

چله کلیمیه چگونه است؟

برای انجام چله کلیمیه در هر شب از دهه اول چله، بین نماز مغرب و عشا، 2 رکعت نماز بخواند که در هر رکعت بعد از سوره حمد، سوره توحید و سپس آیه زیر که به عنوان متن چله کلیمیه شناخته می شود:

(و واعدنا موسی ثلثین لیله و اتممناهها بعشر فتمّ میقات ربّه اربعین لیله و قال موسی لأخیه هارون اخلفنی فی قومی و اصلح و لا تتّبع سبیل المفسدین)

چله کلیمیه برای حاجت دنیوی و اخروی و همچنین چله ذی القعده برای ازدواج بسیار مجرب است و خواندن سوره و مناجات زیر در این ایام سفارش شده است:

  • سوره محمد
  • سوره فتح
  • سوره فجر
  • سوره طه

و یا دعاهایی چون:

جامعه کبیره
جامعه صغیره

زیارت وارث
زیارت عاشورا
حدیث کسا
مداومت بر ذکر لا اله الی الله روزی 1000 مرتبه
ذکر یا بصیر روزی 303 مرتبه
صلوات بر محمد و آل محمد روزی 350 مرتبه
ذکر رب ادخلنی مدخلأ صدق واخرجنی مخرج صدق وجعلنی من لندک سلطانأ نصیرأ روزی 100 مرتبه
استغفار روزی 70 مرتبه

حتماً بخوانید:
چله ذی القعده چیست و چه اعمالی دارد ؟

چله ذی القعده چیست و چه اعمالی دارد ؟

ذی القعده ؛ ماه استجابت دعا علیه ظالمین : چله ذی القعده از اول ماه ذی القعده شروع می‌شود و تا دهم ذی الحجه ادامه دارد و سه روز روزه‌داری متوالی از…

روزه، غسل، دعا و مناجات، زیارت امامان و معصومین (بویژه امام رضا) به علت ولادت ایشان در ذی القعده از دیگر اعمال مستحبی چله کلیمیه می باشد.

سفارش شده که ثواب چله ذی القعده را به درگاه مقدس امام عصر (عج) هدیه کنید.

اعمال چله کلیمیه چیست؟

شب دحو الارض (پهن شدن زمین از زیر خانه کعبه) نیز در مدت زمان چله کلیمیه یعنی 25 ذی القعده واقع شده که در این روز رحمت خداوند شامل حال همه بندگانش می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (25 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits