دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
نکات مهم برای نگهداری و پرورش گل چای زینتی در خانه
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چای زینتی با نام علمی camellia japonica از خانواده Theaceae است. این گیاه زیبا به آفتاب کامل و گردش خوب هوا نیاز دارد و مناطق بادخیز را خوب تحمل می کند.

نحوه پرورش و نگهداری چای زینتی

چای زینتی خاستگاهش آسیای شرقی است. بعضی گونه های چای زینتی همزمان هر سه رنگ صورتی، سفید و سرخ را دارند. صورتی معمول ترین رنگ گلهای نغز و لطیف درخت چای است، اما سفید و سرخ هم یافت می شود. شاخه گلهای بریده آن عالی است.

  • نام فارسی: کاملیا – چای زینتی
  • نام علمی: camellia japonica
  • خانواده: Theaceae
  • نام انگلیسی: Camellia
  • منشاء: آسیای شرقی
  • مکان: نیم سایه تا آفتابی
  • ارتفاع: ۳۰۰Cm
  • خاک مناسب: مخلوط خاک باغچه به همراه خاکبرگ و زهکشی مناسب
  • زمان گلدهی: اوایل زمستان تا اواخر بهار
  • آبیاری: خاک مرطوب

بوته های همیشه سبز چای، بسته به نژاد آن ، تا ارتفاع ۱ تا ۳ متر رشد می کنند. درخت چای بعد از ۲ تا ۳ سال بالغ می شود. اما از اول زندگی خود گل می دهد. این گیاه ممکن است منفرد یا عده ای از آن با هم کاشت شود.

نحوه پرورش و نگهداری چای زینتی

نیازها و اقلیم گل چای زینتی

برای مناطق حاره مناسب نیست، اما به یک سلسله از اقلیم ها، از گرم تا سرد و تا حدودی به یخبندان، تحمل نشان می دهند. برای نواحی ساحلی نیز مناسب اند. به آفتاب کامل و گردش خوب هوا نیاز دارد. مناطق بادخیز را خوب تحمل می کند.

این گیاه باید خاک با زهکشی خوب در اختیار داشته باشد. مالچ پاشی با خاک برگ یا کمپوست خیلی کهنه به کامیابی گیاه کمک می کند.

روش کاشت و پرورش چای زینتی

از طریق قلمه های تک نرم یا قلمه های نیمه خشک بر گرفته در طول بهار یا پاییز تکثیر می شود. قلمه ها به گرد یا ژله هورمونی ریشه زا آلوده و در فضای مرطوبی نگهداری میشوند. بوته های نورس آبیاری منظم می طلبند. سپس آبیاری عمیق، حدوداً هر دو هفته یکبار در هوای داغ خشک کافی است. کمی گرد استخوان یا کود مرغی دانه بندی شده به خاک آن بیفزایید.

حتماً بخوانید:
روغن درخت چای معجزه گری برای درمان خال و منگوله های پوستی

روغن درخت چای معجزه گری برای درمان خال و منگوله های پوستی

منگوله های پوستی و خال ها، گوشت های اضافه سطح پوست هستند که ظاهر ناخوشایندی دارند. در ادامه شما را با معجزه روغن درخت چای برای درمان این مشکل آشنا…

مشکلات و آفات گیاه چای

چای در خاکهای سنگین مستعد ابتلا به پوسیدگی ریشه است.
کرم های تار تن می توانند از بلایای گیاه باشند که سمپاشی هم چندان موثر نیست. لذا سالی چند بار به گیاه سر بزنید و قسمتهای احیاناً صدمه دیده چای را ببرید. کرمها داخل همان شاخ و برگ صدمه دیده به هم بافته ای خواهند بود که دور می اندازید.

گل دهی:
زمان گلدهی چای بستگی به نوع انتخابی دارد. بسیاری از انواع این گیاه در بهار گل می دهند، اما بعضی گونه ها از اواخر پاییز و در سراسر زمستان تا بهار گل افشانی می کنند.

هرس:
به طور کلی پس از پایان دوره گل دهی چای سر شاخه ها را قطع نمایید.

توجه و دقت نمایید که تنها قسمتهای نرم را ببرید، چون بریدن قسمتهای چوبی شده قدیمی می تواند مهلک باشد.

مشکلات و آفات گیاه چای

نکات پرورشی درختچه کاملیا یا چای زینتی

گل ها و برگ ها بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند؛ بهتر است در اوایل بهار با کود کامل آن را تغذیه نمایید؛ هنگام گلدار بودن بوته ی گیاه را انتخاب نمایید؛ گیاهی همیشه سبز می باشد؛ لازم است در اوایل تابستان بوته را هرس نمایید تا به گلدهی ترغیب شود.

منبع : ساعدنیوزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits